Bestsellery i zestawieniaZapowiedzi i nowości

Przegląd nowości książkowych #2 – Mankell, Pilipiuk, Kuczok, Phillips, Janicki

Przegląd nowości książkowych #2

Tak jak obiecywaliśmy, oto kolejna porcja listopadowych nowości książkowych.

Na pierwszy ogień leci Henning Mankell oraz jego nowa kryminalna powieść „Ręka”. Autor zrobił fanom ogromną niespodziankę – w książce powraca darzony wielką sympatią policjant z Ystad, Kurt Wallander.

Kolejna warta uwagi książka to oparta na faktach historia Richarda Phillipsa (Kapitan Na służbie), kapitana statku handlowego „Maersk Alabama”, który został zaatakowany przez somalijskich piratów. Kapitan dobrowolnie oddaje się do niewoli. Warto odnotować, iż na bazie tej opowieści powstał film (obecnie w kinach) „Kapitan Phillips”.

Na trzeciej pozycji naszej listy umiejscowił się niezjednany Andrzej Pilipiuk i jego najnowszy zbiór opowiadań „Carska manierka”, w którym między innymi znowu będziemy mieli okazję poczytać o doktorze Skórzewskim.

Czwarta książka to „Senność” Wojciecha Kuczoka. Historia trzech mężczyzn, każdy prowadzi odmienny żywot, lecz wszyscy mają przynajmniej jedną cechę wspólną – codzienne życie każdego z nich naznaczone jest niespełnieniem. Książka może okazać się dobrą receptą na jesienny wieczór.

Ostatni tytuł „Szczęście w cichą noc” Anny Ficner-Ogonowskiej  jest powieścią obyczajową. Hania pragnie spędzić wigilię w rodzinnym gronie, wspominając m.in. swoje piękne dzieciństwo.

Miłego buszowania!

Ręka Pożegnanie z Kurtem Wallanderem - Henning Mankell Ręka Pożegnanie z Kurtem Wallanderem – Henning Mankell

Kurta Wallandera nie trzeba nikomu przedstawiać, a fanom policjanta z Ystad nie trzeba przypominać, że cztery lata temu Henning Mankell zamknął serię o Wallanderze książką Niespokojny człowiek.
Handen to napisana parę lat temu dla holenderskiego wydawcy i nigdzie później niepublikowana ostatnia książka, w której kultowy policjant z Ystad musi rozwikłać sprawę morderstwa. Mankell zdecydował się wydać teraz powieść w innych państwach oraz dołączyć do niej obszerny spis osób i miejsc ze świata Wallandera. Autor zwierza się również z pracy nad serią kryminałów i opisuje radości i problemy wynikające z jej popularności.
Jesień 2002 roku. Wallander jest o krok od spełnienia marzenia o wyprowadzce z Ystad na wieś. Jednakże do kupna domu nigdy nie dochodzi. W ogrodzie posiadłości Wallander znajduje dwa ludzkie szkielety. Według ekspertyzy ciała zakopano co najmniej pół wieku temu. Komisarz z Ystad musi znów zaufać swojej intuicji, by odnaleźć mordercę sprzed lat…

Kapitan Na służbie - Richard Phillips, Stephan Talty Kapitan Na służbie – Richard Phillips, Stephan Talty

Dla Richarda Phillipsa, kapitana kontenerowca Maersk Alabama, 8 kwietnia 2009 roku był kolejnym rutynowym dniem pracy – do czasu gdy na pokład statku wtargnęli uzbrojeni somalijscy piraci. Nie spodziewali się ani oporu załogi, ani tego, że kapitan będzie wolał zostać zakładnikiem, niż narazić życie swoich ludzi. Pięciodniową niewolę Phillipsa zakończyła dopiero akcja komandosów Navy SEALs.

Opowieść Phillipsa jest poruszającym świadectwem tego, że człowiek w sytuacji ekstremalnej może wspiąć się na wyżyny siły woli, hartu ducha i poczucia odpowiedzialności za innych, zostać bohaterem. Historię tę czyta się jak rasowy thriller, bije ona jednak na głowę powieści sensacyjne, ponieważ wydarzyła się naprawdę.

Carska manierka - Andrzej Pilipiuk Carska manierka – Andrzej Pilipiuk

Krótkie i barwne historie utkane w niezwykłą kompozycję światów. Carska manierka to nowy zbiór opowiadań Andrzeja Pilipiuka zawierający między innymi kolejny tekst o doktorze Skórzewskim.

Książki Andrzeja Pilipiuka już ponad dziesięć lat cieszą się wyjątkową popularnością wśród czytelników i, jak się okazuje, wciąż zyskują kolejnych wielbicieli. Potwierdza to trzecie miejsce w rankingu na najbardziej oczekiwanych autorów podczas Warszawskich Targów Książki 2012 – po Stephenie Kingu i Jodi Picoult. Pisarz zdaje się pracować z niemal żelazną dyscypliną, skoro wydaje średnio dwie książki w roku.

Najnowszy zbiór opowiadań Andrzeja Pilipiuka, to pasjonujące i pełne przygód historie, w których tajemnicza przeszłość miesza się z brutalną teraźniejszością.

Senność - Wojciech Kuczok Senność – Wojciech Kuczok

Adam jest młodym lekarzem szukającym partnera, który zaspokoi jego potrzebę miłości. Robert to pisarz w kryzysie wyczekujący powrotu sił twórczych. „Pan Mąż”, trzeci z bohaterów, jest dyrektorem banku i… i mężem swojej żony, gwiazdy teatralnej, z którą bardzo chciałby mieć syna.

Codzienne życie każdego z nich naznaczone jest niespełnieniem. Żaden nie ma dość siły, aby osiągnąć to, czego pragnie. Zbieg okoliczności sprawia, że ich powikłane losy splatają się. I to wytrąca ich z letargu. Senność jest opowieścią na wskroś filmową. Pisana równolegle ze scenariuszem pod tym samym tytułem, wiernie oddaje perypetie bohaterów, z którymi zetkną się widzowie w kinach. Jednak, jak powiada sam autor, „pisarz ma tę przewagę nad reżyserem, że przestrzeń pozakadrowa nie musi pozostawać w strefie domysłów widza; w książce wolno zmieścić wszystko to, na co w filmie zabrakło miejsca”. W tej przestrzeni, jak zwykle u Kuczoka, dzieje się bardzo dużo. Znakomitego efektu dopełnia język powieści, precyzyjny i błyskotliwy.

Szczęście w cichą noc - Anna Ficner-Ogonowska Szczęście w cichą noc – Anna Ficner-Ogonowska

Wieczór wigilijny, za oknem cisza. Pada śnieg, dom pachnie piernikiem i goździkami, na stole dodatkowe nakrycie, może zaraz ktoś przyjdzie…

To wszystko znajdziecie w najnowszej książce Anny Ficner-Ogonowskiej.

Hania pragnie spędzić wigilię z najbliższymi osobami w swym rodzinnym domu. Chce, by było jak dawniej… Zapowiada się wspaniały czas, pełen miłości, mądrych rozmów, rozkochanych spojrzeń i wyśmienitych dań. Lektura tej magicznej opowieści, w której tradycja staje się jedną z bohaterek, z pewnością rozgrzeje serca i sprawi, że te Święta, choć obchodzone zimą, będą ciepłe i prawdziwie wyjątkowe.