Recenzja książki FAKE NEWS

Jak odróżnić prawdę od fikcji w świecie przepełnionym dezinformacją? Czy mamy jakiekolwiek szanse w starciu z generatywnymi treściami AI? I jak nie paść ofiarą deep fake’ów? Sander Van der Linden na kartach swojej książki dokonuje niełatwej diagnozy, niemniej oferuje również szczepionkę na śmiertelny wirus infodemii. Jak więc podejść do tematu z głową? Przed Wami recenzja książki FAKE NEWS Wydawnictwa Rebis.

Śmiertelna choroba

Wraz z przełomem roku 2019 a 2020 świat obiegła informacja o zagrażającej ludzkości chorobie. Rządy państw na całym globie zaczęły w odpowiedzi na tę informację wszczynać procedury mające chronić obywateli przed śmiercionośnymi skutkami mutacji wirusa, który zaczął namnażać się w przerażającym tempie.

Wraz z pandemią koronawirusa, bo oczywiście o nim mowa, nadeszła jednak jeszcze jedna, niezauważalna gołym okiem zaraza. Choroba ta po cichu dziesiątkowała rzetelne opracowania i artykuły, namnażając się za pomocą lajków i udostępnień. Niepostrzeżenie karmiona bezrefleksyjnymi interakcjami, nabrała gargantuicznych rozmiarów, aż w końcu stała się niemożliwa do przeoczenia i obojętnego minięcia.

Mowa tu o pandemii dezinformacji i nieświadomego padania ofiarą fake newsów, która toczy współczesny świat. Przy rwącym strumieniu informacji jedyną szczepionką pozostaje krytyczne myślenie i umiejętność weryfikacji źródeł. I tak jak hurtowo polegliśmy na tym zadaniu na starcie, tkając negatywny sentyment wokół kozłów ofiarnych fejkniusów, tak oliwy do ognia w ostatnich latach dodatkowo dolał dynamiczny rozwój narzędzi AI.

Jak odnaleźć się w świecie generatywnej sztucznej inteligencji, którą coraz trudniej odróżnić od rzeczywistości? Jak skutecznie wyłapywać deepfake’i? I dlaczego era dezinformacji stanowi poważne zagrożenie dla ludzkości? Informacji będę szukać w książce Sandera van der Lindena – FAKE NEWS.Recenzja książki FAKE NEWS. Znajdziesz ją na TaniaKsiazka.pl

Jak walczyć z nieprawdą?

Kryzys bezwolnego siania dezinformacji ma o wiele dalszą siłę rażenia, niż byśmy się tego spodziewali. Bo uwierzenie sztucznie wygenerowanemu celebrycie, który bez wiedzy prawdziwej osoby poleca pastę do zębów, zaskutkuje co najwyżej stratą pieniędzy mniejszej grupy konsumentów.

Niemniej już w globalnym ujęciu fake newsy mogą doprowadzić także do zachwiania integralności naszych demokracji, zdolności do budowania zaufanych relacji, a nawet zagrozić naszemu dobrostanowi: fizycznemu i psychicznemu.

 

Mimo to, większość prób zwalczania fake newsów okazuje się być nieefektywna. Podstawą walki jest bowiem umiejętność analizy i weryfikacji, która jest organiczną i detaliczną pracą jednostki.

Jako że trudno jest wpływać dynamicznie i szerokopowierzchniowo na społeczeństwo, warto rozpocząć ten proces od samego siebie. W jaki więc sposób możemy wyposażyć się w narzędzia walki z dezinformacją?

W książce FAKE NEWS, jeden z wiodących na świecie ekspertów od dezinformacji, przedstawia kluczowy nowy paradygmat dla zrozumienia i obrony przed globalną infodemią. Z niezwykłą jasnością, Sander van der Linden wyjaśnia, dlaczego nasze mózgi są tak podatne na dezinformację. Przedstawia również to, jak rozprzestrzenia się ona przez sieci społecznościowe i co możemy zrobić, aby chronić siebie i innych.

FAKE NEWS – recenzja książki

Oparta na dziesięcioleciach badań oraz praktycznych rozwiązaniach FAKE NEWS stanowi ostateczny przewodnik po epoce dezinformacji. Od fałszywych wiadomości po teorie spiskowe, od memów po wprowadzające w błąd nagłówki, dezinformacja szybko stała się problemem definiującym nasze czasy.

FAKE NEWS stanowi cenne narzędzie diagnostyczne oraz metoda walki z kryzysem informacyjnym. Van der Linden dzieli się bowiem swoją imponującą wiedzą opartą na latach badań i praktycznego doradztwa dla rządów i korporacji technologicznych.

 

Jednym z największych atutów książki jest wnikliwa analiza. Autor rozpracowuje bowiem psychologicze i społeczne mechanizmy, które sprawiają, że stajemy się podatni na dezinformację. Dekonstruując charakterystyczne techniki spisków i dezinformacji, Czytelnicy otrzymują praktyczne narzędzia do obrony przed zafałszowanym przekazem. Mowa tu o obronie zarówno na skalę globalną, jak i tę sianą przy własnym stole.

Autor stawia celną diagnozę, jednak na tym nie poprzestaje. Oferuje bowiem rozwiązania oparte na konieczności budowania społecznej odporności na fałszywe informacje. Koncepcja zapobiegania dezinformacji proponowana przez autora jest innowacyjnym i obiecującym narzędziem w walce z fake newsami.

Lektura: dla kogo?

Książka, mimo niełatwej i wielowarstwowej problematyki, napisana jest w zrozumiały sposób. Możemy więc śmiało wniknąć w świat dogłębnej analizy i wyjść z niego bogatsi – zarówno w wiedzę, jak i umiejętności. Niniejsza cecha tytułu jest więc tym, co czyni z niej świetny poradnik.

Dzięki wypełnionej licznymi przykładami i anegdotami narracji, jest to lektura bardzo przystępna. Będzie więc stanowić świetny wybór dla Czytelników zaciekawionych wpływem dezinformacji na rozmaite aspekty problemów społecznych – od polityki po zdrowie publiczne.

Autor nie stroni również od trudnych tematów. Porusza między innymi temat teorii spiskowych, czy manipulacji w mediach społecznościowych. Oferuje w ten sposób głęboki wgląd w ich strukturę i funkcje, uwrażliwiając nas na przejawy infodemii.

Recenzja książki FAKE NEWS. Znajdziesz ją na TaniaKsiazka.pl

FAKE NEWS to ważny i aktualny przewodnik po zawiłościach dezinformacji. Dzięki połączeniu dogłębnej analizy z praktycznymi poradami, książka stanowi cenny zasób dla każdego, kto pragnie nie tylko zrozumieć, ale także aktywnie przeciwdziałać infodemii.

Van der Linden daje bowiem nadzieję, na nowe, lepsze jutro w świecie informacji, oferując narzędzia niezbędne do budowania bardziej odpornej i świadomej społeczności. Bez wątpienia jest to lektura obowiązkowa dla każdego, ponieważ ostatecznie nikt z nas nie uniknie wyzwań, jakie stawia przed nami era dezinformacji.

Jeśli zaintrygowała Cię recenzja książki, FAKE NEWS znajdziesz tutaj.

Ania ocenia:
 • 9/10
  Jak mocno książka mnie wciągnęła? - 9/10
 • 9/10
  Jak oceniam styl pisania, język i warsztat autora? - 9/10
 • 10/10
  Czy warto przeczytać tę książkę ponownie? - 10/10
 • 10/10
  Jak oceniam warstwę merytoryczną tytułu? - 10/10
9.5/10

Fragment recenzji

W książce FAKE NEWS, jeden z wiodących na świecie ekspertów od dezinformacji, przedstawia kluczowy nowy paradygmat dla zrozumienia i obrony przed globalną infodemią. Z niezwykłą jasnością, Sander van der Linden wyjaśnia, dlaczego nasze mózgi są tak podatne na dezinformację. Przedstawia również to, jak rozprzestrzenia się ona przez sieci społecznościowe i co możemy zrobić, aby chronić siebie i innych.

Oparta na dziesięcioleciach badań oraz praktycznych rozwiązaniach FAKE NEWS stanowi ostateczny przewodnik po epoce dezinformacji. Od fałszywych wiadomości po teorie spiskowe, od memów po wprowadzające w błąd nagłówki, dezinformacja szybko stała się problemem definiującym nasze czasy.

FAKE NEWS stanowi cenne narzędzie diagnostyczne oraz metoda walki z kryzysem informacyjnym w tym świecie. Van der Linden bowiem, uznany ekspert w dziedzinie dezinformacji, dzieli się z czytelnikami swoją imponującą wiedzą opartą na latach badań i praktycznego doradztwa dla rządów i korporacji technologicznych.