Dziś przed Wami recenzja książki Pamiętasz tamto lato, której autorką jest Bogna Ziembicka. Powieść jest jeszcze gorącą nowością, a przed jej pojawieniem się na rynku miałam okazję słyszeć wiele dobrego na jej temat. Jakie są moje wrażenia? Zwykle z dozą nieufności zerkam na polskie tytuły, reklamowane niemal na każdym kroku, jako bestseller. No i jeszcze to polecenie przez inną, znaną autorkę, na frontowej okładce książki… Szybko jednak okazało się, że moje obawy są zupełnie bezpodstawne.

Recenzja książki Pamiętasz tamto lato – fabuła i akcja

Muszę przyznać, że książka naprawdę mnie zaskoczyła i było to bardzo przyjemne uczucie. Nie chcę zdradzać Wam szczegółów, zwłaszcza że powieść ma elementy retrospekcji i mnóstwo w niej wspomnień. Można się pogubić i niechcący naprawdę zdradzić zbyt wiele. Mogę natomiast napisać z całą odpowiedzialnością, że przy tej książce nie będziecie się nudzić. Jest w niej wszystko, czego potrzebuje interesująca historia. Wartka akcja, zaskakujące zwroty wydarzeń i cała paleta emocji.

Łapałam się na tym, że z niecierpliwością wyczekiwałam czasu, kiedy będę mogła usiąść i ponownie zagłębić się w historię bohaterów. Oczywiście, że było kilka elementów, które mi nie pasowały. Chodziło głównie o dość popularny schemat prowadzenia całej powieści. Miałam wrażenie, że takich książek już pojawiło się sporo na rynku. To jednak zupełnie nie przeszkadzało mi w kontynuowaniu czytania. A najważniejsze to wzbudzić w czytelniku zainteresowanie. I Ziembicka dokładnie to robi. Dobrze wie, kiedy zwolnić akcję, a kiedy przyspieszyć i gdzie uciąć wątek. Wszystko to buduje napięcie i ciekawość.

Recenzja książki Pamiętasz tamto lato – bohaterowie

Bohaterowie w tej książce są niezwykle różni. Przewija się tu wiele barwnych postaci. Łączy je jedno: wszystkie są do bólu ludzkie. Ich emocje są żywe i przeszywają Czytelnika na wskroś. Szybko też się do nich przywiązałam, choć bywały także postaci irytujące. To jednak tylko kolejny dowód na to, że bohaterowie byli dobrze skonstruowani.

Recenzja książki Pamiętasz tamto lato – podsumowanie

Pamiętasz tamto lato to książka dokonała na letnie, ciepłe wieczory. Ta historia pochłonie Was na długie godziny. Oczywiście, można szukać czegoś ambitniejszego. Ale jak na literaturę rozrywkową i jej poziom w dzisiejszych czasach, Bogna Ziembicka spisała się na medal. Jakiego koloru? Myślę, że jest to zasłużone złoto.

Ocena Pauliny
 • 8/10
  Jak mocno książka mnie wciągnęła? - 8/10
 • 8/10
  Jak oceniam styl pisania, język i warsztat autora? - 8/10
 • 8/10
  Czy warto przeczytać tę książkę ponownie? - 8/10
 • 8/10
  Jak oceniam konstrukcję bohaterów? - 8/10
 • 8/10
  Jak oceniam konstrukcję fabuły? - 8/10
8/10

Fragment recenzji

Bohaterowie w tej książce są niezwykle różni. Przewija się tu wiele barwnych postaci. Łączy je jedno – wszystkie są do bólu ludzkie. Ich emocje są żywe i przeszywają czytelnika na wskroś. Szybko też się do nich przywiązałam, choć bywały także postaci irytujące. To jednak tylko kolejny dowód na to, że bohaterowie byli dobrze skonstruowani.