Literatura pięknaRecenzje

Recenzja książki Poetka i Książę Manueli Gretkowskiej

Najnowszą książkę Manueli Gretkowskiej chciałam przeczytać, gdy tylko dowiedziałam się, że ma pojawić się w księgarniach. Tym bardziej że Poetka i Książę opowiada o relacji między Agnieszką Osiecką i Jerzym Giedroyciem.

Żywiołowa Poetka i smutny Książę

Głównym tematem książki jest romans między młodziutką, zaledwie dwudziestojednoletnią Agnieszką Osiecką, a starszym od niej o trzydzieści lat redaktorem Kultury Paryskiej, Jerzym Giedroyciem. Osieckiej nie trzeba chyba nikomu przedstawiać, zatem napiszę Wam krótko o księciu.

Sytuacja w Polsce po zakończeniu II Wojny Światowej nie była dobra dla artystów. Wszechobecna cenzura, która obejmowała wszystkie dziedziny sztuki od filmu, teatru, kabaretu, piosenki po literaturę, sprawiała, że pisarze nie mogli tworzyć swobodnie. Dlatego wielu z nich zdecydowało się na emigrację. Jerzy Giedroyć wydawał polską literaturę emigracyjną w Paryżu. To on wydawał m.in. Witolda Gombrowicza, Czesława Miłosza i Marka Hłaskę. A willa w Maisons-Laffitte, w której swoją siedzibę miała redakcja Kultury, stała się też mekką polskich literatów na emigracji. Mówi się, że bez Giedroycia nie byłoby polskiej inteligencji.

Młodziutka tekściarka, Agnieszka Osiecka, której udało się dostać paszport, przemyca z Polski do Paryża powieść Marka Hłaski, swojego ówczesnego narzeczonego. Wszystko po to, by mogła zostać wydana przez Giedroycia. Między poetką i redaktorem wywiązuje się wzajemna fascynacja.

Recenzja książki Poetka i Książę Manueli Gretkowskiej

Manuela Gretkowska rzeczowo przygotowała się do napisania Poetki i Księcia. Informacje o relacji Osieckiej i Giedroycia zaczerpnęła z dokumentów poetki, jej dzienników i korespondencji. Chociaż Gretkowska napisała powieść o miłości niemożliwej, udało jej się uniknąć ckliwości. Dzięki temu Poetka i Książę, to historia pełna głównie intelektualnych przekomarzań i rozważań. Bohaterzy zostali przedstawieni na tle czasów, w których przyszło im istnieć.

Z powieści wyłania się bardzo ciekawy obraz młodej Osieckiej. To inteligentna i spontaniczna dziewczyna, która bardzo czuje słowa i na poczekaniu wikła je w metafory, nadając im nowe znaczenia.  Poetka wprowadza mnóstwo radości do willi w Maisons-Laffitte. Jej inteligencja i żywiołowość robią wrażenie nawet na bardzo poukładanym Giedroyciu. Podobno Osiecka była miłością jego życia.

Poetka i Książkę to piękna opowieść o miłości i intelektualnej fascynacji, ale to nie jest klasyczny romans. Gretkowska nie skupia się na ciele i cielesności w takim stopniu, jak to robiła w autobiograficznym Transie, w którym podejmowała podobny temat – artystycznego romansu młodej pisarki z dojrzałym pisarzem. Autorka opowiada o niezwykłych ludziach i niezwykłej miłości, która ich połączyła. Poetka i Książę to powieść, którą warto przeczytać. Z jednej strony to książka o miłości, z drugiej o niezwykłej i niepokornej Agnieszce Osieckiej.

A jak Wam się podobała ta książka? Jestem ciekawa Waszych opinii.

Jeżeli zainteresowała Was recenzja książki Poetka i Książę, to najnowszą powieść Manueli Gretkowskiej możecie znaleźć tutaj.

Ocena Anety
  • 9/10
    Jak mocno książka mnie wciągnęła? - 9/10
  • 9/10
    Jak oceniam styl pisania, język i warsztat autora? - 9/10
  • 8/10
    Czy warto przeczytać tę książkę ponownie? - 8/10
  • 9/10
    Czy bohaterowie wzbudzili sympatię? - 9/10
8.8/10

Fragment recenzji

Poetka i Książkę to piękna opowieść o miłości i intelektualnej fascynacji, ale to nie jest klasyczny romans. Gretkowska nie skupia się na ciele i cielesności w taki stopniu, jak to robiła w autobiograficznym Transie, w którym podejmowała podobny temat – artystycznego romansu młodej pisarki z dojrzałym pisarzem.