Wydarzenia literackie

Rocznica przyznania Nagrody Nobla Oldze Tokarczuk – obchody

Rocznica przyznania Nagrody Nobla Oldze Tokarczuk

Jest co świętować! Dziesiątego grudnia mija rocznica przyznania Nagrody Nobla Oldze Tokarczuk. Z tej okazji już w najbliższy czwartek odbędzie się spotkanie z noblistką. Wszystkie szczegóły i namiary zostawiam Wam poniżej, sprawdźcie koniecznie!

Rocznica przyznania Nagrody Nobla Oldze Tokarczuk

Fot. Łukasz Giza, źródło: facebook.com/FundacjaOlgiTokarczuk

Rocznica przyznania Nagrody Nobla Oldze Tokarczuk

Obchody rocznicy będą się odbywać we Wrocławiu, ale jeśli akurat nie po drodze Wam do stolicy Dolnego Śląska, to nie macie się o co martwić! Wydarzenie będzie bowiem transmitowane na facebookowym fanpage’u Fundacji Olgi Tokarczuk.

Spotkanie rozpocznie się od ogłoszenia laureatów konkursów dla uczniów szkół podstawowych i liceów, przeprowadzonych pod hasłem Jak zdobyć Nagrodę Nobla?, o których pisaliśmy TUTAJKonkursy te są częścią projektu edukacyjnego, współorganizowanego przez Fundację Olgi Tokarczuk, Wrocławski Dom Literatury i Wrocław Miasto Literatury UNESCO. 

Olga Tokarczuk Czuły narrator

Czuły narrator – jedyne spotkanie autorskie w tym roku!

Po ogłoszeniu wyników konkursów odbędzie się jedyne w tym roku spotkanie autorskie, poświęcone wydanej w listopadzie książce Olgi Tokarczuk pt. Czuły narrator. Rozmowę z noblistką poprowadzi profesor Ryszard Koziołek.

Czuły narrator to zbiór esejów i wykładów noblistki, wśród których znajdziemy także szeroko komentowaną i przetłumaczoną na kilkanaście języków Mowę Noblowską Olgi Tokarczuk. Dzięki tej książce możemy lepiej poznać twórczy warsztat autorki, zajrzeć za kulisy jej pracy:

Piszę fikcję, ale nigdy nie jest to coś wyssanego z palca. Kiedy piszę, muszę wszystko czuć wewnątrz mnie samej. Muszę przepuścić przez siebie wszystkie istoty i przedmioty obecne w książce, wszystko, co ludzkie i poza ludzkie, żyjące i nieobdarzone życiem. Każdej rzeczy i osobie muszę przyjrzeć się z bliska, z największą powagą i uosobić je we mnie, spersonalizować. Do tego właśnie służy mi czułość – czułość jest bowiem sztuką uosabiania, współodczuwania, a więc nieustannego odnajdowania podobieństw.

Obchody rocznicy przyznania Oldze Tokarczuk Literackiej Nagrody Nobla zakończy premiera fragmentu koncertu Marii Peszek, zarejestrowanego w październiku tego roku. Piosenkarka określiła swój występ, nagrany w ramach obchodów rocznicy, „Kobiecym sojuszem przeciwko ciemności”.

Jeśli macie konto na Facebooku, warto zapisać się na wydarzenie pod nazwą „Czuły narrator: Rok po Noblu”, dzięki temu nic Wam nie umknie. Szczegóły znajdziecie w poście poniżej:

Jedyne w tym roku spotkanie z Olgą Tokarczuk!

10 grudnia 2019 roku Olga Tokarczuk odebrała Nagrodę Nobla w dziedzinie…

Opublikowany przez Fundacja Olgi Tokarczuk Poniedziałek, 30 listopada 2020

Zobacz także: