Rozmowy Mistrza Polikarpa ze Śemiercią
Rozmowy Mistrza Polikarpa ze Śmiercią

wikipedia.org.pl

Rozmowy Mistrza Polikarpa ze Śmiercią to średniowieczny, wierszowany dialog, z którym z pewnością miało do czynienia większość uczniów polskich szkół. Być może wielu do dziś ten epizod wspomina niekoniecznie z radością. Warto jednak poświęcić chwilę na to, by przeczytać ten artykuł i dowiedzieć się kilku interesujących informacji, które napływają z wielkiego świata literatury i jej badaczy. Otóż okazuje się, że właśnie została odnaleziona całość tekstu Rozmowy Mistrza Polikarpa ze Śmiercią. A odkrycia tego dokonał profesor z Polski! Koniecznie czytajcie dalej, by dowiedzieć się więcej.

Rozmowy Mistrza Polikarpa ze Śmiercią – będzie wydanie krytyczne

Odkrycia dokonał profesor Wiesław Wydra z Instytutu Filologii Polskiej, z UAM w Poznaniu. Nieznane dotąd, drukowane wydanie Rozmowy Mistrza Polikarpa ze Śmiercią z 1542 roku, znalazł w jednej z europejskich bibliotek uniwersyteckich. Jak podaje Instytut Książki, znalezisko różni się od znanego dotąd dialogu tym, że zachowało się w całości. I oto jak komentuje całą sprawę:

W odróżnieniu od znanej dotąd wersji dialogu z rękopisu płockiego przekaz ten zachował się w całości. To najważniejsze wydarzenie w polskiej filologii w ostatnich latach.

Nic więc dziwnego, że znalezisko doczeka się wydania krytycznego. Jego publikacja przewidywana jest na jesień tego roku, natomiast światło dzienne ujrzy dzięki wydawnictwu Poznańskie Studia Polonistyczne.

Warto tutaj przypomnieć, że oryginał utworu się nie zachował, a nieznany kopista przepisał większą część utworu, poza zakończeniem.  Ostatnie wersy, które dziś znamy to XIX-wieczna rekonstrukcja na podstawie rosyjskich przekładów utworu z XVI wieku. Dlatego też odkrycie profesora Wydry jest tak niezwykle istotne. A chociaż tekst dialogu należy do jednego z najczęściej analizowanych utworów w literaturze staropolskiej, wciąż odkrywa przed Czytelnikiem nowe tajemnice.

Cóż, nie pozostaje nam nic innego, jak cierpliwie czekać na krytyczne wydanie Rozmowy Mistrza Polikarpa ze Śmiercią. Koniecznie dajcie nam znać, czy to jedna z tych publikacji, na które będziecie czekać.

Jeśli jednak znacznie bardziej interesuje Was literatura współczesna, tutaj znajdziecie książkowe nowości i wydawnicze bestsellery w najlepszych cenach.