Seria Faye Camilli Läckberg – zemsta na zimno smakuje lepiej
Co powiecie na thriller, którego głównymi tematami są kobieca siła i zemsta? Seria Faye Camilli Läckberg, czyli Złota klatka i Srebrne skrzydła, to historia, którą czyta się z dreszczem napięcia. Faye, bohaterka o wielu twarzach, która jak feniks z popiołów, podnosi się po klęsce i walczy…
Seria Faye Camilli Läckberg — od zniewolenia do odkrycia w sobie siły
Kiedy w Złotej klatce Läckberg wprowadza czytelnika w swoją historię, od początku stawia swoją bohaterkę w obliczu tragedii. Dowiadujemy się, że Jack, były mąż Faye, prawdopodobnie zamordował ich córkę. Później zostajemy wrzuceni w życie głównej bohaterki poprzedzające tragedię. To wtedy poznajemy Faye mieszkającą w tytułowej złotej klatce. Kobieta ma wszystko: życie w luksusowym apartamencie w reprezentatywnej dzielnicy Sztokholmu, odnoszącego sukcesy męża i córeczkę, którą kocha nade wszystko.
To jednak pozory, bo tak jak złota klatka jest symbolem zniewolenia, tak Faye już od wielu lat nie jest wolna i pomału zaczyna zdawać sobie z tego sprawę. Pozwoliła, żeby mąż zabrał jej pewność siebie, zamknął w pięknym mieszkaniu z dzieckiem…
Dzięki retrospekcjom zaglądamy w przeszłość bohaterki. Przenosimy się do czasów jej przeprowadzki do Sztokholmu i traumatycznych wydarzeń, jakie ją poprzedziły. Poznajemy Faye sprzed Jacka — inteligentną, zdolną, zdeterminowaną. Śledzimy początek ich związku i pierwsze lata małżeństwa. Jesteśmy świadkami tego, jak Jack ją sobie podporządkowuje, żeruje na jej talencie i miłości. Żeby finalnie zostawić ją z niczym, odchodząc do innej kobiety. Faye kolejny raz musi wziąć się w garść i walczyć o swoje życie. Zbudować je od podstaw.
Złota klatka jest symbolem zniewolenia, z kolei srebrne skrzydła symbolizują siłę. W drugim tomie serii, Faye wykorzysta wszystkie dostępne środki, żeby ocalić firmę, którą zbudowała do zera. Ktoś chce dokonać wrogiego przejęcia, a ona musi się dowiedzieć, kto. Musi zrobić wszystko, żeby nie stracić niezależności i stabilizacji.
Faye – bohaterka o wielu twarzach
Faye to przede wszystkim kobieta wielu twarzy. Kochająca matka i gorąca kochanka. Oddana żona i Nemezis, bogini zemsty; kobieta, która ma wszystko i kobieta, która wszystko traci. Kobieta, która radzi sobie w bezwzględnym świecie biznesu, domenie mężczyzn, i kobieta, którą mężczyźnie udało się zdominować, wykorzystać… Läckberg zbudowała tę postać wokół kobiecych stereotypów, żeby później całkowicie je przełamać.
Faye jest pełna niespodzianek i wbrew temu co by się mogło wydawać, wcale nie jest postacią kryształową. Ma w sobie mrok, jest tego świadoma i wykorzystuje go, kiedy to konieczne. To bardzo ciekawie skrojona bohaterka i postać niezwykle silna.
Camilla Läckberg nie jest łaskawa dla Faye. Na różnych etapach życia serwuje swojej bohaterce wszystkie najgorsze rzeczy, jakie mężczyźni mogą zrobić kobiecie — przemoc, gwałt, zdrada, ubliżanie, umniejszanie, wykorzystywanie… Jednocześnie obdarza Faye wręcz nieprawdopodobną siłą. Ona nie tylko potrafi poradzić sobie z traumami, ale też walczy o siebie. Jej siła udziela się też innym bohaterkom, kobietom skrzywdzonym przez mężczyzn. Autorka zwraca też uwagę czytelników na problemy społeczne, m.in.: niesprawność systemu i znieczulicę społeczeństwa w kwestii przemocy domowej. Podejmuje również temat seksualizacji kobiet w biznesie.
Złota klatka i Srebrne skrzydła to świetne thrillery psychologiczne. Obie powieści trzymają w napięciu i są pełne nieoczywistych zwrotów akcji. Książki czyta się szybko i wcale nie chce się ich odkładać przed dotarciem do ostatniej strony.
Przykuć słabość w siłę
Siłą tych książek jest to, że bohaterki Läckberg z Faye na czele, nie są efemeryczne. Są silne lub swoją siłę dopiero odkrywają. Wychodzą poza stereotypowe role, jakie chciałoby im przypisać społeczeństwo i biorą swoje historie we własne ręce. Wyzwalają się spod ciężaru oczekiwań. Gdy chcą, używają seksualności ku własnej satysfakcji, a gdy trzeba, korzystają z niej jak z broni. Przekuwają swoją kobiecość ze słabości w siłę.
Z kolei sylwetki mężczyzn są zbudowane na zasadzie kontrastu z kobiecymi bohaterkami. Oni są uprzywilejowani i silni od początku. Tej siły używają też po to, żeby wyrządzać krzywdę. Tak, jak kobiety siłę, tak mężczyźni muszą odkryć swoją słabość i muszą ponieść karę. Większość męskich bohaterów to negatywne postaci, ale na szczęście nie wszyscy.
Nie podchodziłabym do książek z serii Faye jak do klasycznych kryminałów skandynawskich. Nie ma w nich tego charakterystycznego mroku i chłodu. Läcberg mocno skupia się na przeżyciach i emocjach, dzięki temu stworzyła — wbrew temu, czego moglibyśmy się spodziewać po zarysie fabuły — historię, w której nie brakuje ciepła wynikającego z przyjaźni, wsparcia i miłości. Mnie tym kupiła i z wielką przyjemnością sięgnę po kolejne książki z tego cyklu.
Książki z serii Faye Camilli Läckberg, Złotą klatkę i Srebrne skrzydła, możecie znaleźć w tym miejscu. Polskie wydania ukazały się nakładem Wydawnictwa Czarna Owca.
Ocena Anety
-
8/10
-
8/10
-
8/10
Fragment recenzji
Siłą tych książek jest to, że bohaterki Läckberg z Faye na czele, nie są efemeryczne. Są silne lub swoją siłę dopiero odkrywają. Wychodzą poza stereotypowe role, jakie chciałoby im przypisać społeczeństwo i biorą swoje historie we własne ręce. Wyzwalają się spod ciężaru oczekiwań. Gdy chcą, używają seksualności ku własnej satysfakcji, a gdy trzeba, korzystają z niej jak z broni. Przekuwają swoją kobiecość ze słabości w siłę.