FantastykaFantasy

Seria Szklany tron Sarah J. Maas – must have każdego fana fantasy!

Seria Szklany tron to debiutancki cykl powieści fantastycznych dla młodzieży Sarah J. Maas. Amerykańska pisarka swoimi książkami podbiła serca fanów na całym świecie, którzy z zapartym tchem śledzili przygody Celaeny Sardothien. Baśniowo-wojenny świat każdorazowo urzekał Czytelników. Dodatkowo zaledwie kilka miesięcy temu ukazała się piąta część cyklu, która zebrała niezwykle pochlebne opinie. Szklany tron to propozycja naprawdę godna polecenia. Sprawdźcie sami!

1. Seria Szklany tron Sarah J. Maas: Szklany tron

Celeana Sardothien jest słynną morderczynią z Terrasenu, która za swoje przewinienia trafia do więzienia w Endovier. Wraz z wieloma niewolnikami z terenów podbitych przez króla Adarlanu, Celeana jest zmuszana do ciężkiej pracy w kopalni. Jest tam już ponad rok i czeka na śmierć, aby uwolnić się z niewoli. Jednocześnie w pałacowych murach, król Adarlanu zamierza zorganizować turniej, aby wyłonić z niego Królewskiego Obrońcę. Jego syn – książę Dorian, aby zrobić na złość ojcu wyrusza do Endovier, aby odszukać słynną morderczynię i wystawić ją, jako własnego kandydata. Jak potoczą się losy Celeany? Czy dotrze na turniej i uda się jej zwyciężyć z wieloma przeciwnikami niejednokrotnie większymi i silniejszymi od siebie? Co czeka ją wśród pałacowych murów?

Szklany tron to powieść napisana bardzo prostym, przystępnym językiem. Czyta się ją niezwykle szybko i przyjemnie. Fabuła również nie należy do zbyt skomplikowanych, dlatego trudno jest się zgubić podążając za rozwojem wydarzeń. Dostajemy dużo akcji, tajemnic, dobrze wykreowanych bohaterów, a także romans. Czego zatem chcieć więcej?

2. Seria Szklany tron Sarah J. Maas: Korona w mroku

Celeana po niezwykle trudnych zmaganiach podczas turnieju zostaje oficjalnie Królewskim Obrońcą. Od tej pory ma wiernie służyć swemu królowi i bronić go przez wszelkimi niebezpieczeństwami. Tak powinno być, jednak jak być lojalną wobec znienawidzonego władcy? Ponadto ma ona pewne plany, które zamierza zrealizować za wszelką cenę. Niestety król zleca jej zadanie, które może wszystko pokrzyżować. Do tego coraz większe niebezpieczeństwo grozi światu, bowiem nadciągają mroczne siły. Czy Celeana da radę utrzymać w tajemnicy brak lojalności wobec króla? I czy da radę pokonać zło, które czai się za horyzontem?

W tej części nareszcie Celeana pokazuje, że nie przez przypadek nazywają ją Zabójczynią z Adarlanu! Dzieje się niezwykle dużo, akcja pędzi w zawrotnym tempie do przodu. Mamy spiski, zdrady, magię, siły nadprzyrodzone i wiele morderstw, a także przewijający się wątek romansowy. A to wszystko ze sporą dawką humoru.

3. Seria Szklany tron Sarah J. Maas: Dziedzictwo ognia

Kolejny tom przygód Zabójczyni z Adarlanu zapowiada się naprawdę ekscytująco. Po wyjściu z niewoli i zdobyciu pozycji Królewskiej Obrończyni Celeana musi mierzyć się z kolejnymi problemami. Król wciela kolejne mroczne plany w życie, a główna bohaterka musi zmierzyć się ze swoim dziedzictwem. Pod czujnym okiem aroganckiego i co ważniejsze nieśmiertelnego Rowana, główna bohaterka będzie uczyła się panować nad ogniem, który w sobie nosi. Na dworze w Rifthold zawiązują się sojusze mające zakończyć panowanie bezwzględnego władcy. Wszyscy chcą przywrócić magię, która zniknęła lata temu. Celeana próbuje dostać się do Doranelle, aby spotkać się z Maeve i poznać odpowiedzi na wiele pytań. A król zamierza zrobić wszystko, aby się jej pozbyć.

W tej części ponownie dzieje się naprawdę wiele. Mamy niestrudzenie dążącą do celu Celeanę, a także Rowana, Dowiana, Chaola, Aediona oraz wiedźmy na czele z Manon. Fabuła, rozszerzona o nowe wątki, wciąga i mimo że nie pędzi do przodu w szaleńczym tempie, tak jak to było w poprzednich tomach, to nie da się przy tej książce nudzić.

4. Seria Szklany tron Sarah J. Maas: Królowa cieni

Przychodzi czas na zemstę Zabójczyni z Adarlanu. W przeszłości straciła wiele osób, które były dla niej ważne. Rodziców, ukochanego Sama i Nehemię, która oddała swoje życie, aby Celeana mogła odkryć kim naprawdę jest. Teraz, kiedy zdobyła i opanowała moc, dzięki której może władać ogniem, zamierza powrócić do Adarlanu i zemścić się na wszystkich, którzy kiedykolwiek skrzywdzili jej bliskich. Powraca jednak nie jako Zabójczyni Adarlanu, ale jako Aelin Ogniste Serce – prawowita następczyni tronu. Po jej stronie staną oddani jej towarzysze: Aedion, Chaol, Lysandra i Rowan, do którego zaczyna żywić coraz gorętsze uczucie. Aelin zamierza stanąć jednak do walki, która z góry skazana jest na porażkę, bowiem w Adarlanie pozbawiona jest swojej magii i  nie może przez to władać ogniem. A jej przeciwnicy mają po swojej stronie niebezpieczne siły zła i mroczne bestie.

W serii zaczyna dziać się coraz więcej. Celeana chce objąć tron i przywrócić magię, jednocześnie wie, że nie jest to wcale proste zadanie. W jednej chwili może stracić to wszystko, na co tak ciężko pracowała. A jednak podejmuje wyzwanie. Dla dobra magii i wszystkich uciemiężonych. Sarah J. Maas zaczyna się rozkręcać.

5. Seria Szklany tron Sarah J. Maas: Imperium burz

To najnowsza część Szklanego tronu, która ukazała się na rynku zaledwie kilka miesięcy temu. Walka o zdobycie tronu Terrasenu przez młodą królową dopiero się rozpoczyna. Dorian wpadnie w poważne tarapaty Aelin coraz lepiej radzi sobie ze swoją magią i coraz sprawniej włada ogniem. Jednak ma także świadomość, że wojna nie będzie łatwa i potrzebuje silnych sojuszników. Moc mrocznych sił wciąż rośnie, a główna bohaterka rozpoczyna poszukiwania sprzymierzeńców, którzy pomogą jej objąć tron, przywrócić magię w świecie i pokonać zło, które czai się na każdym kroku. Czy uda jej się zebrać odpowiednio dużą armię, aby zwyciężyć? I ile będzie musiała poświęcić w tej niepewnej i nierównej walce?

Fantastyczne zwroty akcji, które Maas najwidoczniej bardzo lubi, wartka akcja i zachwycający opis bitwy, który rzuci na kolana. A jednocześnie fenomenalne zakończenie, które jest świetną podstawą pod kolejny tom. Będziecie zachwyceni!

Sarah J. Maas stworzyła niezwykle ciekawą serię fantasy. Przez cały cykl umiejętnie stopniuje emocje i napięcie, które narasta z każdą kolejną stroną, trzymając Czytelnika w niepewności aż do samego końca. Autorka,  co chwilę zaskakuje nieprzewidzianymi sytuacjami.  Jeśli mieliście już styczność ze Szklanym tronem, to z pewnością wiecie, że jest to jedna z lepszych serii z gatunku Young Adult Fantasy. Jeśli jednak wciąż nie czytaliście powieści Sarah J. Maas, to serdecznie je Wam polecamy!