Shehan Karunatilaka z Nagrodą Bookera 2022 Nagroda Bookera 2022

Najbardziej prestiżowe wyróżnienie literackie w Wielkiej Brytanii, czyli Nagroda Bookera 2022 trafiła w tym roku do Shehana Karunatilaki. Jury doceniło powieść Siedem księżyców Maali Almeidy, której akcja rozgrywa się w czasie wojny domowej na Sri Lance. Nagroda Bookera przyznawana jest od 1969, ale od 2014 r. nominowani mogą być pisarze z całego świata pod warunkiem, że książki ich są napisane w języku angielskim i opublikowane w Wielkiej Brytanii lub Irlandii.

Nagroda Bookera 2022 | Nagrodzone książki na TaniaKsiazka.pl >>

Nagroda Bookera 2022 dla Shehana Karunatilaki 

Książka nagrodzona Nagrodą Bookera 2022, Siedem księżyców Maali Alemidy opowiada intrygującą historię fotografa. Pewnego dnia mężczyzna budzi się i stwierdza, że jest martwy i nie ma pojęcia, przez kogo został zamordowany. Ma tydzień, by poprosić przyjaciół o odnalezienie jego zdjęć i na demaskację brutalności trwającej wojny.

Autorem tej powieści jest 47-letni Shehan Karunatilaka. To drugie dzieło w jego dorobku literackim. Lankijski pisarz ma naprawdę wielki talent, bowiem jego debiutancka książka pt. Chinaman również zdobyła uznanie w środowisku literackim – okrzyknięto ją drugą najlepszą w historii książką o krykiecie. Karunatilaka otrzymał za nią również nagrodę Wspólnoty Narodów (Commonwealth Book Prize).

Od lat pracuje ze słowem. Na swoim koncie ma m.in. stanowisko copywritera reklamowego, a jego piosenki, scenariusze i opowiadania publikowano w takich magazynach jak National Geographic, GQ, a nawet Rolling Stone.

Podczas uroczystej ceremonii w Londynie pisarz odebrał nagrodę z rąk królowej-małżonki Camilli. Oprócz statuetki otrzymał również 50 tys. funtów.  Dziękując za to wyróżnienie, mówił:

Mam nadzieję, że w niedalekiej przyszłości „Siedem księżyców” będzie czytane na Sri Lance, która zrozumiała, że te idee korupcji, podjudzania rasowego i kolesiostwa nie zadziałały i nigdy nie zadziałają. Mam nadzieję, że będzie czytane na Sri Lance, która uczy się na swoich historiach, a „Siedem księżyców” znajdzie się w dziale fantasy w księgarni obok smoków i jednorożców i nie będzie mylona z realizmem czy satyrą polityczną.

Inni nominowani

Sprawdźcie pozostałe powieści z krótkiej listy, które walczyły o to zaszczytne wyróżnienie:

  • Glory, NoViolet Bulawayo (Zimbabwe),
  • The Trees, Percival Everett (Stany Zjednoczone),
  • Treacle Walker, Alan Garner (Wielka Brytania),
  • Small Things Like These, Claire Keegan (Irlandia),
  • Oh William!, Elizabeth Strout (Stany Zjednoczone).

Jeśli macie chrapkę na czytanie książek nagrodzonych w różnorodnych konkursach literackich, koniecznie zajrzyjcie w to miejsce.

Czytajcie także: