Opowieści z Narnii Tom 1-7Stara szafa to miejsce, w którym można znaleźć przeróżne skarby. I wiedzą o tym już nie tylko najmłodsi czytelnicy, ale również ci dorośli. Autor jednej ze słynnych, książkowych historii starą szafę wykorzystał, jako przejście do baśniowego świata. Okazuje się jednak, że także w prawdziwym życiu taki obiekt może okazać się portalem przenoszącym w inne czasy.

Stara szafa i odnalezione skarby

Patrick Marrin to szczęśliwy antykwariusz z Wimbledonu w Anglii. Miano szczęśliwca zawdzięcza odkryciu, którego dokonał otwierając starą, zamkniętą od lat szafę. Okazało się, że pod grubą warstwą kurzu spoczywały woluminy z XVII i XVIII wieku o ogromnej wartości historycznej. Była to nie tylko dobra informacja dla samego znalazcy. Biblioteka Londyńska bowiem szukała tych dzieł ponad pięćdziesiąt lat! Jak podpowiadają historycy, dzieła te zostały skradzione najprawdopodobniej w późnych latach 50. XX wieku.

Patrick Marrin natrafił na nie przez przypadek. Kiedy zmarł pewien kolekcjoner, jego rodzina poprosiła właśnie antykwariusza, by ten przejrzał zgromadzone przez nieboszczyka książki. Jak wykazały oględziny odnalezionych, historycznych dzieł, ktoś próbował usunąć z nich naklejki zabezpieczające. Dzieła najprawdopodobniej miały zostać sprzedane. Na szczęście odkrywca woluminów zdołał dostrzec jedne, niezniszczone zabezpieczenie, które ktoś nieopatrznie przeoczył. Tym samym Marrin miał pewność, że są to książki pochodzące ze zbioru Londyńskiej Biblioteki.

Inez Lynn, bibliotekarka tak oto skomentowała znalezisko:

Tytuły te były zaginione przez wiele dekad i, mimo że nigdy nie porzuciliśmy poszukiwań, nie mieliśmy zbyt wiele wiary, że jeszcze kiedyś je ujrzymy. Niektóre  z nich mają naprawdę dużą wartość historyczną, więc ich powrót do naszej kolekcji po tak długim czasie to niesamowita ulga i radość.

Co dokładniej znów może zasilić półki Londyńskiej Biblioteki? Są to: Rozprawa o czarnoksięstwie z 1680, Pierwsza część rozprawy naukowej o ostatniej strasznej zarazie w Francji porównanej do tej okropnej zarazy w Londynie w roku 1665 z roku 1772 czy Najświętsze i boskie nauki astrologii.

Jeśli o nas chodzi i przygody ze starymi meblami, to zdecydowanie polecamy wam Opowieści z Narnii, gdzie również znajdziecie starą szafę, która przeniesie was w magiczny świat.