Straszliwe młode damy i inne osobliwe historie

Straszliwe młode damy i inne osobliwe historie to najnowsza pozycja Kelly Barnhill. Autorka ma na swoim koncie dwa bestsellery, Dziewczynkę, która wypiła księżyc oraz Syna wiedźmy. Teraz przyszedł czas na pozycję dla nieco starszych czytelników.

Straszliwe młode damy i inne osobliwe historie okładka książki

Straszliwe młode damy i inne osobliwe historie – recenzja książki

Jak już sam tytuł sugeruje, książka jest zbiorem niezwykłych opowiadań, których głównymi bohaterkami są kobiety. W każdej z nich jest coś niezwykłego, dar, talent, osobowość. Z pewnością te historie są osobliwe, a momentami wręcz… straszliwe właśnie. Niepokojące, ciekawe, chociaż nietuzinkowe. Przy ich czytaniu momentami miałam gęsią skórkę. Czasem kojarzyły mi się z historiami opowiadanymi przy ognisku.

Te damy i ich historie nie są oczywiste, codzienne. Pełne oniryzmu, baśniowości (chociaż chyba nie ma takiego słowa ;-)). Szczerze muszę przyznać, że są bardzo metaforyczne i nie wszystkie mogłam rozszyfrować. Niemniej jednak Elegia dla Gabrielle – patronki uzdrowicieli, dziewek nierządnych i szlachetnych złodziei rozłożyła mnie na łopatki. Z kolei Otwórz drzwi, a wleje się światło, która zawierała przepiękne listy męża i żony złapała mnie za serce.

Straszliwe młode damy… – podsumowanie

Język, jakim są spisane te historie jest niezwykle plastyczny, poruszający. Jednym słowem – niesamowity. Często powracającym tematem w tych opowiadaniach jest śmierć, przemijanie. Wiele ich odcieni. Zdecydowanie ta książka to coś innego od poprzednich pozycji autorki. Straszliwe młode damy to nie jest tytuł na jeden wieczór, oj nie. Ja musiałam ją sobie dawkować, bo książka zmusza do zatrzymania się, zadumy, rozmyślań. Jednak bywało, że odkładałam ją z wielkim znakiem zapytania w głowie. Magia, miłość, zazdrość, strata, ale i humor przeplatają się ze sobą, autorka zręcznie żongluje emocjami. Chociaż ukryte pod płaszczem metafor i surrealizmu, to ciągle są to uczucia, które towarzyszą nam w życiu codziennym. To pozycja nie tylko dla miłośników gatunku fantasy.

Chciałabym wymienić się spostrzeżeniami na temat Straszliwych młodych dam, więc dajcie znać, jeśli będziecie już po lekturze. Zachęcam Was do sięgnięcia po tę książkę. Mi zapadnie w pamięć jako jedna z bardziej niezwykłych pozycji tego roku.

Książkę Straszliwe młode damy i inne osobliwe historie znajdziecie tutaj.

Moja ocena
  • 7/10
    Jak mocno książka mnie wciągnęła? - 7/10
  • 8/10
    Jak oceniam styl pisania, język i warsztat autora? - 8/10
  • 8/10
    Ocena wizualna książki - 8/10
7.7/10

Fragment recenzji

Jak już sam tytuł sugeruje, książka jest zbiorem niezwykłych opowiadań, których głównymi bohaterkami są kobiety. W każdej z nich jest coś niezwykłego. Z pewnością te historie są osobliwe, a momentami wręcz… straszliwe właśnie. Niepokojące, ciekawe, chociaż nietuzinkowe. Zdecydowanie ta książka to coś innego od poprzednich pozycji autorki.