Świąteczne książki dla dzieci: nowości nie tylko pod choinkę

Znów byłam zaskoczona, kiedy świąteczna atmosfera zaczęła wyglądać z kątów i spod dywanów. Pierwszy śnieg za oknem, trochę świątecznych dekoracji tu, trochę klimatycznych dźwięków tam i już zaczęłam nurkować w odmętach Internetu w poszukiwaniu gwiazdkowych prezentów. Zaczęłam też przeglądać świąteczne książki dla dzieci. Ostatnio pojawiło się kilka ciekawych nowości, które świetnie sprawdza się jako okołoświąteczna lektura do poduszki.

Świąteczne książki dla dzieci: nowości nie tylko pod choinkę

Świąteczne książki dla dzieci

  1. Co to jest ten śnieg? Yuval Zommer
  2. Opowiem ci, mamo, o Świętym Mikołaju, Ola Woldańska-Płocińska
  3. Winston wraca na święta, Alex T. Smith
  4. Gwiazdkowy Prosiaczek, J.K. Rowling
  5. Projekt Święta, Magdalena Szczepańska
  6. Święta na świecie, Sofie Maria Brand

Co to jest ten śnieg? Yuval Zommer

Co to jest ten śnieg? Yuval Zommer

To pięknie ilustrowana książka o najlepszych przyjaciołach: Fox i Hare. Zwierzaki słyszały o śniegu, choć jeszcze nigdy go nie widziały. Mimo to już przebierają łapkami, żeby się w nim bawić. Żeby dowiedzieć się, czym właściwie jest śnieg, wyruszą w podróż po Arktyce.

Książka Co to jest śnieg to propozycja dla młodszych dzieci.

Opowiem ci, mamo, o Świętym Mikołaju, Ola Woldańska-Płocińska

Opowiem ci, mamo, o Świętym Mikołaju, Ola Woldańska-Płocińska

Ta książka to świąteczna odsłona popularnej serii Opowiem ci, mamo. W całości skupia się na postaci Świętego Mikołaja. Dzieciaki dowiedzą się z niej mnóstwa ciekawych rzeczy, m.in.: poznają pomocników Mikołaja i dowiedzą się, jak wygląda fabryka świątecznych prezentów.

To kolorowa i pełna ilustracji propozycja dla małych ciekawskich. Z jednej strony książkę można czytać z rodzicem. Z drugiej — ilustracje są tak sugestywne, że na ich podstawie dziecko samo może snuć historię.

Jestem pewna, że taka książka ucieszy zwłaszcza przedszkolaka.

 Świąteczne książki dla dzieci: Winston wraca na święta, Alex T. Smith

Winston wraca na święta, Alex T. Smith

Ta książka dla dzieci to już kolejna (po książce Jak Winston uratował święta) odsłona świątecznych przygód sympatycznej myszki. Tym razem Winston wyruszy na poszukiwania kogoś bardzo ważnego i pozna nowych przyjaciół.

Co ciekawe, ta książka (podobnie jak poprzednia) jest podzielona na 24 rozdziały (i pół), więc może stać się czytelniczym kalendarzem adwentowym. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, żeby czytać po kilka rozdziałów naraz.

To może być książka zarówno do czytania dziecku, jak i do samodzielnej lektury, więc powinna spodobać się i przedszkolakom, i uczniom młodszych klas podstawówki.

Gwiazdkowy Prosiaczek, J.K. Rowling

Gwiazdkowy Prosiaczek, J.K. Rowling

Nie mogłam w tym zestawieniu pominąć świątecznej książki Rowling. Podejrzewam, że to przez moją słabość do Harry’ego Pottera.

To opowieść o tym, że w święta zdarzają się cuda. Kiedy w tajemniczy sposób znika ukochana przytulanka Jacka, nowa, Gwiazdkowy Prosiaczek, którą chłopiec dostał pod choinkę, postanawia pomóc w poszukiwaniach. Zatem czeka na nich pełna przygód magiczna podróż.

To książka przeznaczona dla nieco starszych dzieci, minimum ośmioletnich.

Projekt Święta, Magdalena Szczepańska

Projekt Święta, Magdalena Szczepańska

To pełna humoru książka, w której autorka przemyca sporo informacji o tradycjach świątecznych.

Dzieciaki mieszkające w jednej kamienicy postanawiają dla odmiany przygotować prezent dla Świętego Mikołaja. Będą się mierzyć z przeciwnościami, w końcu taki plan to jak misja specjalna. Nic dziwnego, że bohaterowie traktują ją bardzo poważnie.

Dzieci, które biorą udział w misji, mają od 4 do 10 lat. Dlatego z bohaterami bez problemu utożsamią się przedszkolaki i szkolniaki.

Książka o świętach: Święta na świecie, Sofie Maria Brand

Święta na świecie, Sofie Maria Brand

Na koniec coś nieco innego. To książka, która pokaże dzieciom, że świat nie wszędzie wygląda tak samo. Nawet święta Bożego Narodzenia wyglądają inaczej i wiążą się z nimi inne tradycje. Dlatego Święta na świecie to pełna ciekawostek książka przede wszystkim dla ciekawskich czytelników.

To ilustrowana książka o świętach, która jest przeznaczona dla nieco starszych dzieci, 7+.

Z moich propozycji to tyle. Jeżeli chcecie bliżej przyjrzeć się świątecznym książkom dla dzieci, to odsyłam Was do naszej zaprzyjaźnionej księgarni. To dlatego, że załoga TaniaKsiazka.pl stworzyła miejsce, w którym są najciekawsze książki dla młodszych czytelników z Mikołajem i choinką w tle: Świąteczne opowieści dla dzieci.
Sprawdź też: