Światowy Dzień Feministek – literatura feministyczna
Światowy Dzień Feministek, obchodzony 7 listopada, to idealny moment, by zwrócić szczególną uwagę na literaturę feministyczną. A ci, którzy interesują się tematem z pewnością wiedzą, że w ostatnich latach pojawiło się naprawdę sporo ciekawych pozycji. Warto wspomnieć, że walka o równouprawnienie kobiet i mężczyzn sięga aż lat rewolucji francuskiej. Z biegiem czasu taka walka przybierała różne oblicza, jednak zawsze szczególne jej odbicie malowało się przede wszystkim w literaturze. Dlatego dziś podrzucam wam sześć tytułów z literatury feministycznej, na które warto zwrócić szczególną uwagę w tym dniu. Nie zabraknie tu literatury faktu, popularnonaukowej, pozycji psychologicznej czy powieści obyczajowych.
Światowy Dzień Feministek – Pani Bovary
Głównymi bohaterami tej powieści są Karol i Emma. Natomiast sama historia opowiada o ludziach pospolitych, o których nie pamięta historia. To zapis ich wzlotów, upadków, sukcesów, słabości oraz osobistych dramatów. A losy głównej bohaterki stanowią krytykę drobnomieszczaństwa, ciasnych umysłów pozbawionych ambicji, zamkniętych i nietolerancyjnych.
Światowy Dzień Feministek – Opowieść Podręcznej
Margaret Atwood bardzo obrazowo przedstawiła losy kobiet w antyutopijnym świecie, przepełnionym reżimem i wyjątkowo twardym prawem wobec płci pięknej. Bohaterką powieści jest Freda, która pełni funkcję Podręcznej w Republice Gilead. Raz w miesiącu kobieta musi oddać się swojemu zarządcy, trzymając głowę na łonie jego żony, aby ten ją zapłodnił.
Światowy Dzień Feministek – Druga płeć
To traktat o sytuacji kobiety, w którym autorka bada kształtowanie się kobiety w kobiecie, żeńskość i dialogi płci. Ponadto dowodzi, iż świat został fałszywie zbudowany na prawach mężczyzn, a męski punkt widzenia funkcjonuje wciąż jako dominujący. Posługując się bogatym materiałem erudycyjnym, demaskuje uprzedzenia, usprawiedliwienia i ostatecznie wiedzie ku wyzwoleniu.
Światowy Dzień Feministek – Brakująca połowa dziejów
Na kartach tej książki znajdziecie historię Polski napisaną z kobiecej perspektywy. Historię sięgającą czasów przedchrześcijańskich. W związku z tym autorka opisuje fascynujące losy i dokonania Polek oraz cudzoziemek zamieszkujących ziemie polskie na przestrzeni wieków. Ponadto opowiada o życiu codziennym i rodzinnym oraz mówi o dziejach emancypacji kobiet w Polsce.
Światowy Dzień Feministek – Histeryczki
Książka ta to zbiór opowiadań, na który składają się różne historie kobiet: przegranych, szalonych, matek, sióstr, oscylujące wokół tematów miłości, przemocy, skomplikowanych międzyludzkich relacji. Warto dodać, że autorka po tej publikacji została okrzyknięta mistrzynią opowiadania i znawczynią kobiecej natury w jej różnych odcieniach.
Światowy Dzień Feministek – Wszyscy powinniśmy być feministami
Autorka w swojej książce nawołuje do feminizmu i obala liczne stereotypy, które zakorzeniły się w naszych przekonaniach w ciągu ostatnich lat. Esej skierowany jest zarówno do kobiet, jak i mężczyzn. Jest dla wszystkich, którzy chcieliby zwiększyć swoją świadomość w kwestii równouprawnienia.