Sztuczna inteligencja - recenzja Sztuczna inteligencja

Jako że mam w domu 12-latkę, z chęcią sięgnęłam po książkę autorstwa Bogusia Sztuczna inteligencja zawierającą ilustracje Maxa Skorwidera. Lektura ta jest kolejną częścią fascynującej serii wydanej przez Wydawnictwo Publicat, powstałej z myślą o dzieciach w wieku 9-12 lat – To, O Czym Dorośli Ci Nie Mówią.

Biorąc pod uwagę, że od marca moja córka, jak i miliony innych dzieci z racji zdalnej nauki częściej korzystają z komputera, tabletu i smartfona, przedstawiony w książce świat cyfrowych technologii i sztucznej inteligencji jest nam jak najbardziej bliski. Tematyka publikacji wychodzi jednak dużo dalej, ponieważ autorzy próbują odpowiedzieć na bardzo intrygujące pytania. Jak dzięki znajomości algorytmów z łatwością zarobić stówę? Kto lepiej kłamie: maszyny czy ludzie? I czy te maszyny mogą się kiedyś zbuntować?

Sztuczna inteligencja

Sztuczna inteligencja. O czym często sami dorośli nie wiedzą?

Każdy rodzic doskonale wie, jakim ogromnym wyzwaniem jest moment, w którym dziecko zaczyna zadawać pytania. Na początku tej wędrówki doliną niekończącej się lawiny dziecięcych zagwozdek znamy odpowiedzi na wszystkie zagadnienia typu „Co to-kto to-a dlaczego-a czemuuu?”. Jednak z biegiem lat zaczyna się już robić znacznie trudniej. Momentami można odnieść wrażenie, że własne dziecko codziennie urządza nam domowy casting do teleturnieju 1 z 10. W chwilach, gdy pytania nurtujące naszą pociechę wykraczają daleko poza nasze kompetencje i wiedzę na temat świata, zawsze można posiłkować się internetową wyszukiwarką. Można też odesłać dziecko do fascynującej lektury, która nas – rodziców – wyręczy w odpowiadaniu na zagadnienia, o których nie mamy bladego pojęcia.  Lub które nie mieszczą się w ramach naszego abstrakcyjnego myślenia.

Takim „literackim zbawieniem” dla rodzica mogą być m.in. książki z serii To, O Czym Dorośli Ci Nie Mówią autorstwa Bogusia Janiszewskiego i Maxa Skorwidera. Jedna z części cyklu, która trafiła w moje ręce, nosi tytuł Sztuczna inteligencja i jest fascynującym kompendium wiedzy na temat nowych technologii, które na co dzień ułatwiają nam życie. Max Skorwider i Boguś Janiszewski w bardzo czytelny, przystępny, interesujący i zabawny sposób  tłumaczą zagadnienia, które pasjonują i zaprzątują głowy dzieci. Oraz -nie ukrywajmy – również wielu dorosłych.

O czym Boguś i Max wiedzą, a my nie?

Z lektury książki Bogusia Janiszewskiego i Maxa Skorwidera dowiemy się, czym właściwie jest sztuczna inteligencja. Czyli to, z czym tak naprawdę każdy z nas obcuje na co dzień. Do czego jest nam ona potrzebna, co potrafi dziś oraz czym mogą nas zaskoczyć maszyny przyszłości. Wszystkie zagadnienia są przedstawiane w nietuzinkowy sposób – poprzez odpowiedzi na zaskakujące pytania: jak to jest być robotem?; co mieszka w internecie i co skrywają nasze smartfony?; czego zazdrości nam sztuczna inteligencja?; dlaczego maszyny uczą się tak szybko?; czy apka może być lepsza od Picassa?; co wiedzą o nas aplikacje?; co będziemy robić, gdy maszyny będą już robić za nas wszystko? I dlaczego dane w tym momencie są najcenniejszym „towarem”. Porównują również ludzki mózg z procesorem i ostatecznie zastanawiają się, czy sztuczna inteligencja jest naszym przyjacielem, czy wrogiem.

Za pomocą lekkiego żartobliwego stylu i języka oraz wesołym ilustracjom i historyjkom obrazkowym trudne i zawiłe prawa rządzące nowymi technologiami stają się dziecinnie proste. Odsyłając dziecko do tej lektury, masz pewność, że otrzyma ono rzetelną, choć uproszczoną wiedzę na temat swojej codzienności. Przecież korzystanie ze sprzętów elektronicznych i różnorodnych maszyn jest czymś zupełnie naturalnym w naszym życiu. A pobyt „w internecie” z nosem wciśniętym w błękitny ekran jest częściej wybierany niż zabawa na świeżym powietrzu z kolegami i koleżankami.

Co z tym Internetem?

Biorąc pod uwagę, że obecnie dosłownie wszyscy korzystamy z komputerów i smartfonów, autorzy wzięli na warsztat zagadnienia związane z bezpieczeństwem cyfrowym. Przybliżyli również zjawisko cyberprzemocy, dokładnie je opisując, zwracając szczególną uwagę na zagrożenia płynące z korzystania z internetu. Boguś Janiszewski i Max Skorwider uświadamiają przy tym, że każdy nasz wirtualny spacer zostawia po sobie ślad. W związku z tym podpowiadają, jak nie dać się oszukać przez cyberoszustów. To bardzo istotna wiedza! Ponieważ może ona uchronić Twoje dziecko przed przykrymi konsekwencjami klikania w nieodpowiednie linki. A także odwiedzania niesprawdzonych stron internetowych.

Brzmi poważnie? Ta książka mimo naukowego charakteru naprawdę stanowi doskonałą rozrywkę, przy której nie raz można parsknąć śmiechem. Przyznaję, że taka forma podania wiedzy trafiła doskonale nie tylko do mojej córki, ale również i do mnie. Bez nadęcia, akademizmu i moralizowania. Adekwatnie do możliwości i zdolności dzieci. Oraz z poszanowaniem ich umiłowania do zabawy. Sztuczna inteligencja to nauka na pełnym luzie!

Ilustracje

Ogromnym plusem publikacji są wyśmienite, kolorowe ilustracje autorstwa Maxa Skorwidera, który z humorem i błyskotliwością doskonale uzupełnia warstwę merytoryczną książki. Mini komiksy, historyki, infografiki, mapy myśli, grafy są nie tylko doskonałym graficznym komentarzem i smaczkiem. Ilustracje te to integralna część treści. Dzięki rysunkom Twoje dziecko nie tylko będzie się dobrze bawić, ale znacznie lepiej przyswoi i zapamięta informacje zawarte w książce.

Sztuczna inteligencja – nie zastanawiaj się ani chwili dłużej

Okazuje się, że można wytłumaczyć nawet najtrudniejsze zagadnienia w prosty sposób. Tak, by nawet dziecko mogło je zrozumieć. A rodzic nie musiał pocić się, przyciśniemy do muru pytaniem w stylu: „Mamo, tato, a o czym śnią roboty?”. Max Skorwider i Boguś Janiszewski znają na nie odpowiedź! Wystarczy, że sięgniesz po ich książkę Sztuczna inteligencja, a i Ty i Twoja pociecha również wzbogacicie się o tę wiedzę.

Rodzicu! Pamiętaj, że autorzy przygotowali jeszcze inne publikacje, które mogą Cię wesprzeć w razie lawiny pytań. Tych o kosmos, ludzki mózg, politykę czy ekonomię. Sięgnij po serię To, O Czym Dorośli Ci Nie Mówią, dostępną w tym miejscu i ratuj się przed zmasowanym atakiem pytajników! 🙂 Sztuczna inteligencja natomiast czeka na Ciebie pod tym linkiem.

Powiązane artykuły:

 • 9/10
  Jak mocno książka mnie wciągnęła? - 9/10
 • 10/10
  Jak oceniam styl pisania, język i warsztat autora? - 10/10
 • 10/10
  Czy warto przeczytać tę książkę ponownie? - 10/10
 • 10/10
  Czy podobały Ci się ilustracje? - 10/10
9.8/10

Summary

Biorąc pod uwagę, że obecnie dosłownie wszyscy korzystamy z komputerów i smartfonów, autorzy wzięli na warsztat zagadnienia związane z bezpieczeństwem cyfrowym. Przybliżyli również zjawisko cyberprzemocy, dokładnie je opisując, zwracając szczególną uwagę na zagrożenia płynące z korzystania z internetu. Boguś Janiszewski i Max Skorwider uświadamiają przy tym, że każdy nasz wirtualny spacer zostawia po sobie ślad. W związku z tym podpowiadają, jak nie dać się oszukać przez cyberoszustów.