Podręczniki

Gdzie kupić tanie podręczniki na rok 2023/2024? Sposoby na tanią wyprawkę

Gdzie kupić tanie podręczniki na rok 2023/2024? Sposoby na tanią wyprawkę

Drodzy rodzice, już najwyższy czas, żeby na chwilę oderwać się od wakacyjnego leniuchowania i zorientować w sprawie podręczników szkolnych. Postarałam się zebrać wszystko, co powinniście wiedzieć na ich temat przed zbliżającym się rokiem szkolnym 2023/2024. Dowiedzcie się, gdzie kupić tanie podręczniki do szkoły i w jaki sposób starać się o wyprawkę 300 plus.

Tanie podręczniki na TaniaKsiazka.pl >>

 

SPIS TREŚCI

 1. Gdzie kupić tanie podręczniki na rok 2023/2024?
 2. Zmniejszenie kosztów wyprawki – sposoby
 3. Podręczniki – które trzeba kupić w roku 2023/2024?
 4. 300 plus – wyprawka do szkoły dla każdego ucznia

Gdzie kupić tanie podręczniki na rok 2023/2024?

Pamiętajcie, że nawet w szkołach podstawowych, w których uczniowie mogą liczyć na darmowe podręczniki, są przedmioty, do których książki muszą kupić rodzice. Dlatego u progu roku szkolnego warto zastanowić się nad tym, gdzie można kupić tanie podręczniki i jak zmniejszyć koszt wyprawki szkolnej.

Podpowiadamy, że zarówno podręczników jak i artykułów szkolnych warto poszukać w księgarniach internetowych, bo tam możecie liczyć na całkiem spore zniżki, np. w TaniaKsiazka.pl. Dodatkowo m.in. dzięki możliwości posortowania produktów po cenie, łatwiej znajdziecie te tańsze artykuły szkolne, które jakością nie odbiegają od droższych.

Zmniejszenie kosztów wyprawki – sposoby

Skompletowanie wyprawki szkolnej zawsze jest związane z dużym obciążeniem domowego budżetu. Wsparcie w ramach 300 plus pokryje tylko część kosztów, jakie muszą ponieść rodzice. Dlatego mam dla Was kilka rad, dzięki którym zapanujecie nad wydatkami związanym z przygotowaniem ucznia na nowy rok szkolny.

 • Zróbcie listę podręczników i artykułów szkolnych. Przed zakupami szkolnymi warto się przygotować i sporządzić listę. W przypadku młodszych uczniów często gotowe spisy możecie znaleźć na stronach internetowych szkół podstawowych. Ze starszymi dziećmi warto listę ułożyć wspólnie, bo to uczeń wie najlepiej np. jakiego zeszytu do nauki danego przedmiotu będzie potrzebować. Dzięki dobrze przygotowanej liście zakupów szkolnych o niczym nie zapomnicie i niczego nie kupicie za dużo.
 • W skupieniu przejrzyj gotową listę, bo być może znalazły się na niej produkty, których dziecko nie potrzebuje. Czy uczeń pierwszej klasy potrzebuje całego zestawu matematycznego z cyrklem i kątomierzem? Czy licealista skorzysta z kompletu flamastrów w 24 kolorach?
 • Sprawdź ofertę księgarń internetowych. W nich znajdziesz nie tylko podręczniki ze zniżką, ale też artykuły szkolne w atrakcyjnych cenach, a po dodatkowym przesortowaniu po cenie szybko znajdziesz te najtańsze zeszyty, piórniki, plecaki, czy inne niezbędne przybory i artykuły szkolne.
 • Jeśli to możliwe, zrób całe zakupy w jednym miejscu. Dzięki temu za przesyłkę zapłacisz tylko raz, a przy większym zamówieniu masz szansę załapać się na darmową dostawę.
 • Nie odkładaj zakupów na ostatnią chwilę. Tak dasz sobie więcej czasu na porównanie ofert oraz mądry wybór.
 • Zakupy szkolne rób bez dzieci. Mimo że wspólne wybieranie artykułów szkolnych z dziećmi może być wielką frajdą, to jeżeli chcemy nieco zaoszczędzić, powinniśmy do zakupów internetowych zasiąść sami. Jako rodzice dobrze znamy nasze pociechy i wiemy, co im się spodoba, a dzięki „samotnym” zakupom unikniemy namawiania na droższe produkty z postaciami z bajek, czy te pokryte brokatem 😉

Podręczniki – które trzeba kupić w roku 2023/2024?

Podręczniki do szkoły podstawowej

Mimo tego, że uczniowie podstawówek dostaną podręczniki i materiały ćwiczeniowe, to szkoły nie zapewniają książek do wszystkich przedmiotów. We własnym zakresie trzeba będzie kupić podręczniki i materiały ćwiczeniowe do:

 • religii,
 • etyki,
 • przygotowania do życia w rodzinie,
 • przedmiotów dodatkowych, specjalistycznych np. w szkołach artystycznych.

Pamiętajmy, że podręczniki, które dostaną dzieci, są wieloletnie. A to znaczy, że trzeba o nie dbać, bo pod koniec roku należy je zwrócić. Dlatego warto zainwestować w okładki. Jeżeli książki będą zniszczone, może być tak, że będziecie musieli za nie zapłacić pod koniec roku szkolnego.

Szczegółowo o tegorocznych dotacjach celowych na podręczniki pisaliśmy w artykule:

DOTACJE CELOWE – DARMOWE PODRĘCZNIKI 2023/2024

Gdzie kupić tanie podręczniki na rok 2020/2021?

pixabay

Podręczniki do liceum i technikum

W przypadku szkół ponadpodstawowych to rodzice i opiekunowie muszą zapewnić uczniom niezbędne książki.

Zakup nowych podręczników będzie konieczny przede wszystkim dla uczniów czwartych klas, ponieważ nie ma w tym momencie starszych roczników, od których można byłoby odkupić używane książki.

Gdzie kupić tanie podręczniki na rok 2020/2021?

pixabay

300 plus – wyprawka do szkoły dla każdego ucznia

To już kolejny rok, w którym można skorzystać z programu Dobry start, gwarantującego 300 zł wsparcia dla każdego ucznia. To pieniądze, które można przeznaczyć np. na zakup podręczników i artykułów szkolnych.

Przygotowałam Wam najważniejsze informacje o tym programie:

 • Mogą z niego skorzystać wszyscy uczniowie do 20 roku życia (do 24 w przypadku niepełnosprawności). Wsparcie nie obejmuje przedszkolaków i uczniów zerówek.
 • Nie ma kryterium dochodowego.
 • Termin składania wniosków: 1 lipca – 30 listopada 2023.
 • Wnioski można składać tylko online: z portalu Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, za pośrednictwem portalu Emp@tia lub przez serwisy bankowości elektronicznej banków, które udostępnią taką możliwość.
 • Czas oczekiwania na pieniądze to mniej więcej 2 miesiące.

Jeżeli chcecie dowiedzieć się więcej o tym programie, to szczegółowo pisałam o nim w artykule:

300 PLUS NA WYPRAWKĘ SZKOLNĄ – DLA KOGO? JAK, GDZIE I KIEDY ZŁOŻYĆ WNIOSEK? (2023)

Dajcie znać w komentarzach, czy artykuł okazał się pomocny. Może jest jeszcze jakaś podręcznikowa kwestia, która Was nurtuje i o której warto byłoby napisać?

Tanie podręczniki na TaniaKsiazka.pl >>