Książki pełnią w życiu dziecka ogromną rolę. Czytanie bajek to nie tylko dobry sposób na rozwijanie intelektu najmłodszych, ale także na modelowanie przydatnych życiowych postaw oraz kształtowanie w nich inteligencji emocjonalnej. A to właśnie umiejętność rozpoznawania własnych emocji oraz prawidłowego ich przeżywania zaowocuje wysokim poczuciem własnej wartości oraz umiejętnością reagowania w każdej sytuacji.

Pierwszymi bajkami terapeutycznymi, pozwalającymi dzieciom oswoić się z różnymi lękami, były baśnie. Współcześni rodzice mają jednak do wyboru wiele innych, bardziej współczesnych tytułów, spełniających to zadanie.

Książki terapeutyczne są zwykle profilowane ze względu na problem aktualnie trawiący młodego człowieka. Dotyczą np. sposobów radzenia sobie z trudnymi emocjami, przemocą w szkole, poczuciem niedostosowania czy brakiem wiary w siebie. Poniżej przedstawiamy kilka propozycji, które mogą okazać się cenne w pracy z każdym dzieckiem.

Bajkoterapia, czyli bajki-pomagajki dla małych i dużychBajkoterapia, czyli bajki-pomagajki dla małych i dużych, praca zbiorowa

To pięknie wydana antologia 14 mądrych bajek, którym towarzyszy komentarz i wskazówki bajkoterapeuty oraz ciekawe ilustracje. Książka przeznaczona jest dla uczniów w wieku szkolnym i wszesnoszkolnym. Każda historia porusza inny, ważny z punktu widzenia dziecka problem: życie z rodzeństwem, kłótnie rodziców, spotkania z nieznajomymi, obchodzenie się z prądem, wodą i gazem czy poruszanie się po wirtualnej rzeczywistości. Młodzi bohaterowie bajek ułatwiają zrozumienie trudnych zagadnień, sama zaś konstrukcja historyjek pozwala dzieciom na łatwe identyfikowanie się z postaciami oraz wspólne odkrywanie sposobów radzenia sobie w sytuacjach budzących lęk. Pod każdą bajką znajdują się zalecenia do pracy z dzieckiem, które z perspektywy rodzica stanowią dobre uzupełnienie terapeutycznych treści.

 

Garść radości, szczypta złościGarść radości, szczypta złościJovanka Tomaszewska, Wojciech Kołyszko 

Ta niepozorna książeczka do rysowania niesie za sobą ogromnie ważne treści. Dotyczy bowiem roli emocji w życiu każdego człowieka – dziedziny wiedzy przeważnie zaniedbywanej przez rodziców i wychowawców, która ma kluczowe znaczenie w procesie rozwoju świadomych i wartościowych ludzi. Autorzy stawiają sobie za cel nie tylko zapoznanie dzieci z podstawowymi emocjami, ale także ukazanie ogromnej roli procesu akceptacji każdego odczucia, również tego trudnego i nieprzyjemnego. Najmłodsi dzięki zabawie odkrywają, że wszystkie emocje są ważne i nie należy ich w sobie tłumić. Wspólne rysowanie z dzieckiem może być okazją nie tylko do miłego spędzenia czasu, ale także do rozpoznawania lęków i blokad najmłodszych.

 

Weronika nie chce zostać modelkąWeronika nie chce zostać modelką, Francesca Capelli 

Weronika wychowuje się w domu modelek. Wszystkie kobiety w jej rodzinie mają fioła na punkcie odchudzania. Tylko nie Weronika. Dziewczyna uważa, że jej fałdki i zaokrąglona buzia są w porządku. To właśnie ona stara się przekonać dorosłych do akceptowania swojego wyglądu. Ta przewrotnie napisana historyjka odwraca role – dziecko okazuje się być najmądrzejszym nauczycielem bliskich. Ważny problem zostaje przedstawiony w humorystyczny, okraszony lekką ironią sposób. Weronika bez zbędnego moralizatorstwa pokazuje dziewczynkom, co jest w życiu ważne i wartościowe. Chyba nikt inny nie zrobiłby tego lepiej.