Książka

Terapeutyczna wartość czytania – książki dla dorosłych

W poprzednim wpisie mówiliśmy o terapeutycznej wartości czytania (tutaj). Od dawna wiadomo przecież, że książki działają jak balsam na zbolałą duszę. Dzisiaj przedstawiamy kilka tytułów, które poprawią humor, pomogą oswoić się z tematem choroby i śmierci lub po prostu pozwolą choć na chwilę oderwać się od szarej rzeczywistości.

Dla zmagających się z chorobą własną lub bliskich


Grunt pod nogami,Grunt pod nogami
Jan Kaczkowski

Ksiądz Kaczkowski był jedną z niewielu osób, potrafiącą mówić o śmierci i chorobie bez zbędnego patosu. Jego poczucie humoru w połączeniu z mądrą wiarą przynosi otuchę i daje nadzieję nawet w najbardziej beznadziejnych sytuacjach. Od tego przenikliwego człowieka  można uczyć się spokoju oraz dystansu do siebie, świata i spraw ostatecznych.

 

MotylMotyl, Lisa Genova

Alice jest spełnionym naukowcem Harvardu. Ma na swoim koncie wiele sukcesów, wiedzie satysfakcjonujące życie prywatne. Nagle jednak pamięć zaczyna odmawiać  jej posłuszeństwa. Wyrok okazuje się być bolesnym ciosem zadanym tej bystrej niegdyś intelektualistce – Alzhaimer o wczesnym początku. Książka Genovy to zapis zmagania się z nieuleczalną chorobą, godzenia się z nieuniknionym. To także opowieść o świecie, którego trzeba się uczyć na nowo.

Gwiazd naszych winaGwiazd naszych wina, John Green

Gwiazd naszych wina – książka, która potrafi zadziwić. Nikt się chyba nie spodziewał, że współcześni młodzi ludzie pokochają historię o chorobie i odchodzeniu. Tak się jednak stało, co świadczy o potrzebie zanurzania się w trudne tematy i oswajania je w niewymuszony, prawdziwy sposób. Powieść Greena wzrusza i bawi, ale zostawia także miejsce na refleksję, jednocześnie nie atakując czytelnika smutkiem. Polecam nie tylko nastolatkom.

Na poprawę humoru 

Najgłupszy aniołNajgłupszy anioł, Christopher Moore

Christopher Moore – pisarz, którego żart nie zna tematów tabu, a ostrze dowcipu wymierzone jest we wszystkie sfery życia. W jego książkach absurdalna rzeczywistość przeplata się z fantasy, zaś wykreowany świat wciąga i rozbraja odbiorcę dosadnym humorem. Przestrzegam przed czytaniem w miejscach publicznych – może się to skończyć niekontrolowanymi atakami śmiechu.

 

Małe eksperymenty ze szczęściem. Sekretny dziennik Hendrika Groena, lat 83 i ¼Małe eksperymenty ze szczęściem,  Hendrik Groen

Oto pierwsze, nieocenzurowane spostrzeżenia z życia w domu spokojnej starości! Groen jest ironistą, ma świetny dar opisywania rzeczywistości od rozbrajająco szczerej strony. Ponadto ma trzeźwy umysł i cały ocean dystansu do tego, co się wokół niego dzieje. Dlatego nie sposób nie uśmiechnąć się, gdy komentuje dziwactwa swoje i swoich towarzyszy niedoli w ośrodku opieki. Codzienność tych ludzi przestaje być przygnębiającym obrazkiem, a staje się świetną satyrą na wiek podeszły.

Forrest GumpForrest Gump, Winston Groom

Forresta, człowieka, który przypadkowo staje się sławnym i bogatym bohaterem, wszyscy znają ze świetnego, oscarowego filmu z Tomem Hanksem w roli głównej. Książka jest jednak dużo lżejsza, bardziej zabawna, a przygody najmądrzejszego spośród niemądrych potrafią wycisnąć łzy. I wcale nie są to łzy wzruszenia.

Aby oderwać się od rzeczywistości

 

Dom nad rozlewiskiemDom nad rozlewiskiem, Małgorzata Kalicińska

„Rozlewiskowy” cykl przenosi czytelnika do zupełnie innej rzeczywistości. Sielskie otoczenie spokojnej wsi, bliskość natury i rodziny ukoją nawet najbardziej rozdygotane, czytelnicze nerwy. Książki Kalicińskiej przypominają, że w życiu ważne są drobne gesty oraz krótkie chwile radości, które mogą przynieść najzwyklejsze rzeczy. Wystarczy chcieć je dostrzec.

 

Millennium, Stieg LarssonMillenium

Trylogia kryminalna Larssona oraz jej późniejsza kontynuacja autorstwa Davida Lagercrantza to książki, od których naprawdę trudno się oderwać. Pochłaniają czytelnika bez reszty, pozwalając mu zanurzyć się w rzeczywistość wielkich zagadek i niebanalnych bohaterów. Czytane dla czystej przyjemności umożliwiają dotknięcie ekscytującego świata dziennikarskich śledztw i afer na najwyższych szczeblach państwa. I to bez wychodzenia z domu.

Władca pierścieni, J R R TolkienWładca pierścieni

Wybór nie tylko dla fanów fantastyki. Tolkienowska klasyka to kwintesencja stworzonego w najdrobniejszych detalach literackiego świata absolutnego. Jeśli dodać do tego ciekawe podłoże intelektualne, jasny świat wartości, odwieczne archetypy i ludzkie typy zachowań, wychodzi nam powieść pełna. Jej czytanie przynosi wiele satysfakcji i pozwala zapełnić długie, samotne godziny.

Wszystkie książki do kupienia w sklepie internetowym TaniaKsiazka.pl >>