Pomysł na prezent

Thrillery medyczne – Gerritsen, Cook, Palmer, McClure

Thrillery medyczne

Thrillery medyczne

Czy temat thrillerów medycznych jest Wam znany? Słyszeliście, czytaliście? Są to książki, które wiążą wątki kryminalne z zagadnieniami ściśle powiązanymi z motywami typowo medycznymi. Na głównym planie zamiast jednostek policyjnych pojawiają się lekarze, patolodzy i antropolodzy sądowi. Perspektywa, w której policja przewija się w tle, czasem tylko asystuje głównym bohaterom jest ciekawą odmianą. Dlatego też wspomniany gatunek zaczyna cieszyć się coraz większą popularnością.

Wachlarz tematyczny takich thrillerów jest bardzo rozległy, autorzy mają wielkie pole do popisu. Ile to razy słyszeliśmy o przekrętach koncernów farmaceutycznych, nieliczących się z ludzkim życiem, nieuczciwych lekarzach, umyślnie wywoływanych chorobach lub groźnych wirusach stworzonych laboratoryjnie? Trochę tego było, prawda? Warto się zainteresować.

Przed Wami lista autorów, którzy bezsprzecznie sklasyfikowani są jako topowi autorzy thrillerów medycznych. Znani na całym świecie, wydają książkę za książką. Pozostaje im życzyć, aby nie spoczęli na laurach. Zachęcam do przejrzenia listy, książki są naprawdę ciekawe i nadają się na prezent. Wiadomo, książka = najlepszy prezent 🙂

Chirurg - Tess Gerritsen Chirurg – Tess Gerritsen

Serią publikowanych w odstępach rocznych powieści Tess Gerritsen zapewniła sobie pozycję autora nr 1 na rynku thrillerów medycznych – przed Robinem Cookiem, uznawanym za mistrza gatunku.
Wielkim fanem pisarki jest Stephen King, który stwierdził w wywiadzie prasowym: W moim domu czytamy każdą jej książkę.

Niezwykle brutalny zabójca, nazywany przez media „Chirurgiem”, zabija młode samotne kobiety, przeprowadzając na nich zabieg wycięcia macicy bez znieczulenia. Policja ustala, że podobna seria morderstw miała miejsce dwa lata wcześniej, a ich sprawca został zastrzelony przez doktor Catherine Cordell, piękną lekarkę zatrudnioną w bostońskim Centrum medycznym – jedyną ofiarę, której udało się ujść z życiem. Catherine znowu czuje się zagrożona. Jej jedynym sprzymierzeńcem wydaje się detektyw prowadzący śledztwo. Czy obie sprawy i obu zabójców coś łączy?

Toksyna - Robin Cook Toksyna – Robin Cook

Mimo rozpadu małżeństwa, doktor Kim Regis stara się być dobrym ojcem dla swej jedynaczki Becky. Pewnego wieczoru zabiera córkę do jej ulubionej restauracji na hamburgerową ucztę. Wkrótce jednak sielanka zamienia się w tragedię; po kilku dniach dziewczynka umiera w wyniku zatrucia bakteriami Escherichia coli.

Co spowodowało śmierć małej Becky? Kim robi, co w jego mocy, aby rozwiązać tę tragiczną zagadkę, lecz ciągle trafia na nieprzenikniony mur milczenia ludzi, którzy nie chcą lub boją się pomóc.

Eksperyment - Michael Palmer Eksperyment – Michael Palmer

Bostoński Instytut Kardiologiczny testuje nowy eksperymentalny lek o rewelacyjnych właściwościach, niezwykle przydatny w leczeniu arterioslkerozy. Świeżo zatrudniony w instytucie kardiolog, doktor Brian Holbrook, jest zafascynowany skutecznością vasclearu i gotowy na wszystko, nawet kradzież, by zdobyć go dla swojego ojca, ciężko chorego na serce. Szybko jednak zaczyna podejrzewać, że lek może mieć niebezpieczne skutki uboczne. Tymczasem w instytucie mają miejsce niepokojące wydarzenia: znika szanowany lekarz; pacjenci, których stan zdrowia poprawił się w wyniku przyjmowania vasclearu, nieoczekiwanie umierają. Brian otrzymuje ostrzeżenie, by nie interesował się wynikami eksperymentów z lekiem…

Biała śmierć - Ken McClure Biała śmierć – Ken McClure

Szczepionka, która zamiast chronić zabija i medyczny spisek groźniejszy niż pandemia.

Przypadek gruźlicy na obozie młodzieżowym wywołuje zrozumiały niepokój władz. Wszystkie dzieci zostają zaszczepione najnowszą szczepionką. Wkrótce jedno z nich umiera, u innych pojawiają się zatrważające objawy. Doktor Steven Dunbar z Inspektoratu Naukowo-Medycznego ma zbadać tę sprawę. Ale twórca szczepionki ginie w zagadkowym wypadku, lekarz opiekujący się jedną z chorych popełnia samobójstwo. A Dunbar staje się celem kogoś, kto usiłuje zatrzeć wszelkie ślady przerażającego spisku…