Kryminał i sensacjaRecenzje

To, co zostawiła – odwiedź dom dla obłąkanych sprzed lat!

To, co zostawiła

To, co zostawiła – odwiedź dom dla obłąkanych sprzed lat! Atrament skrywa pozornie zapomniane tajemnice

Teraźniejszość. Matka Izzy Stone zastrzeliła śpiącego męża. Córka nie może wybaczyć straty ojca i uznaje, że kobieta jest obłąkana. Siedemnastolatka mieszka w rodzinie zastępczej i pomaga nowym rodzicom w porządkowaniu lokalnego muzeum, w którym pracują. W stosie porzuconych i zapomnianych przedmiotów, Izzy znajduje wiekowy stos nieotwartych listów, które rzucają nowe światło na sprawę morderstwa.

Rok 1929. Clara Cartwright ma osiemnaście lat. Jest rozdarta między posłuszeństwem wobec surowych rodziców, a rozpaczliwą miłością do włoskiego imigranta. Ojca Clary ogarnia furia, kiedy Clara oznajmia mu, że nie zamierza wstąpić w aranżowane małżeństwo. Z wściekłości wysyła ją do kosztownego ośrodka dla obłąkanych. Niestety w wyniku krachu finansowego traci majątek i nie może już utrzymywać opieki – Clara zostaje skazana na pobyt w publicznym przytułku.

Izzy znajduje listy Clary i zaczyna się wahać. Jeżeli Clara była zamknięta w ośrodku, a tak naprawdę nie była chora, to może istnieje również wytłumaczenie zbrodni, która odbiła się piętnem na jej rodzinie? Dziewczyna próbuje rozpaczliwie pozbierać elementy układanki.

Główną bohaterkę czeka wewnętrzna walka z samą sobą – czy Izzy jest gotowa odkryć prawdę, którą kryje stos starych listów?

To, co zostawiła – odwiedź dom dla obłąkanych sprzed lat!

Książki, które bazują z założenia na obu płaszczyznach czasowych (teraźniejszości i przeszłości) mają nietypową naturę, której ciężko się oprzeć, jeżeli lubisz umysłową rozgrzewkę i stymulowanie mózgu.

Obie historie przeplatają się na zmianę. Opowieść Clary jest niebywale przejmująca, ale może też czegoś nauczyć. Pokazuje często nieświadomym Czytelnikom, co mogą znaleźć za metaforycznie i dosłownie „zamkniętymi drzwiami. Dziewczyna umieszczona w przytułku dla obłąkanych to szalenie wciągający wątek, ale i taki, który delikatnych może dotknąć do głębi.

Opowieść Izzy – teraźniejsza płaszczyzna powieści – ma miejsce dziesiątki lat po historii Clary. Jednak los przywiedzie naszą bohaterkę obecnych czasów do dokładnie tego samego zakładu, przytułku, miejsca, które nazywać można różnie. Izzy będzie musiała odgrzebać tajemnice, które mogą okazać się ogromnym brzemieniem dla siedemnastolatki.

Każda z tych historii jest urzekająca i potężna. Obie dziewczyny pokazują swój samodzielny i ciekawy punkt widzenia. Ta opowieść wciąga, dotyka i nie daje o sobie zapomnieć.

Powieść To, co zostawiła niedawno pojawiła się na rynku wydawniczym znajdziecie ją tutaj.

Ocena Anny
 • 9/10
  Jak mocno książka mnie wciągnęła? - 9/10
 • 8/10
  Jak oceniam styl pisania, język i warsztat autora? - 8/10
 • 7/10
  Czy warto przeczytać tę książkę ponownie? - 7/10
 • 9/10
  Czy bohaterowie wzbudzili sympatię? - 9/10
8.3/10

Fragment recenzji

Książki, które bazują z założenia na obu płaszczyznach czasowych (teraźniejszości i przeszłości) mają nietypową naturę, której ciężko się oprzeć, jeżeli lubisz umysłową rozgrzewkę i stymulowanie mózgu. Obie historie przeplatają się na zmianę. Opowieść Clary jest niebywale przejmująca, ale i uczy. Pokazuje często nieświadomym czytelnikom, co mogą znaleźć za metaforycznie i dosłownie zamkniętymi drzwiami. Dziewczyna umieszczona w przytułku dla obłąkanych to szalenie wciągający wątek, ale i taki, który delikatnych może dotknąć do głębi.