Ksiażki o II wojnie światowej

Wojna to temat rzeka. Ilość książek, jakie o niej powstały i ilość autorów, jacy podjęli się tego tematu jest ogromna. Antony Beevor – mistrz pisarstwa historycznego nie po raz pierwszy obnaża wojnę i pokazuje wszystkie jej negatywne cechy. Wojna, jak zaraza odbiera życia setkom, tysiącom, jeśli nie milionom ludzi w sposób brutalny, bezwzględny i zwykle przedwczesny. Skazuje, jak najgorszy kat na śmierć niewinnych, a często także bezbronnych, bo nie zapominajmy jak wiele dzieci traci przez wojnę życie. Czytając książki tego autora każdorazowo utwierdzamy się w przekonaniu, że wojna to najgorsze zło, jakie wymyślił człowiek. Beevor jest dosadny, tak jak dosadna jest wojna, dlatego jego historie czyta się ze ściśniętym gardłem.

Książki o II wojnie światowej Antony’ego Beevora

Poniżej zaprezentuję Wam cztery książki o II wojnie światowej Antony’ego Beevora:

1. Druga wojna światowa

Druga wojna światowa to globalne i w pełni obiektywne spojrzenie na jedno z najgorszych wydarzeń w historii. Beevor przedstawia w tej książce wojnę z różnych punktów widzenia, oczami różnych ludzi i na wielu frontach. Zwraca uwagę na istotne fakty i nie zanudza przesadną ilością dat i dokumentów.

W książce znajdziemy wiele różnych ciekawostek opartych na wspomnieniach żołnierzy i dotyczących wojny, poszczególnych bitew, czy dowódców. W tekst wplecione są mapki, pomagające Czytelnikowi zorientować się w opisywanym terenie. Na szczególną uwagę zasługują także rozbudowane charakterystyki głównych dowódców i osób należących niejako do elit ówczesnego świata. Ponadto znajdziemy tutaj kilka wzmianek o walczących Polakach – jest opis Bitwy o Anglię, czy Monte Casino. Polacy są przedstawieni, jako profesjonaliści, świetni lotnicy oraz wytrwali żołnierze. Poza najważniejszymi zagadnieniami, pojawia się także kwestia Amerykanów, czy działań na terenie Japonii.

Nie jest to szczegółowy opis II wojny światowej. Mniej ważne wydarzenia zajmują kilka zdań, natomiast, co ważniejsze są bardziej rozbudowane. Jest to w pełni zrozumiałe, ponieważ ciężko byłoby opisać w równym stopniu każdą bitwę wojny trwającej 6 lat w zaledwie jednej książce. Niemniej jednak jest to pozycja godna uwagi.

2. Stalingrad

Stalingrad to najważniejsze i najbardziej docenione dzieło Beevora, które zostało wydane w 26 krajach i wielokrotnie nagradzane. Historia opisana w książce to obraz najbardziej absurdalnej, najbardziej krwawej oraz najdłuższej bitwy II wojny światowej. To ukazanie prawdy na temat propagandy tamtych czasów i przedstawienie chorych ambicji dwóch najgorszych dyktatorów – Hitlera i Stalina. Bo Stalingrad stał się właśnie obiektem i symbolem tych ambicji. Wydarzenia ukazane z różnych perspektyw pozwalają zobaczyć ówczesny świat oczami zarówno zwykłego żołnierza, który wykonując rozkazy naraża swoje życie w boju, jak również bezwzględnego dowódcy, który owe rozkazy wydaje. Stalingrad przedstawia świat zimy: bezwzględny, pełen grozy, chorób, głodu i przez to bardzo nieprzystępny.

To książka niezwykle wstrząsająca i tak, jak wojna – brutalna. To kolejne potwierdzenie, że wojna nie przynosi nic innego poza strachem, zniszczeniem i śmiercią.

3. Berlin 1945. Upadek

Tym razem przedstawiam Wam propozycję, która w szczegółowy sposób rekonstruuje ostatnie miesiące istnienia III Rzeszy – zwłaszcza atak Armii Czerwonej i ucieczkę Hitlera, który rozkazy wydawał ukryty w bunkrze. To książka o podejmowaniu ważnych decyzji, o skazywaniu ludzi w każdym wieku na pewną śmierć. To obraz grabieży, gwałtów i pozbawionych litości walk. Autor dużą uwagę poświęca bestialstwu sowietów wobec miejscowej ludności. Ta książka niczego nie zataja i pokazuje wojnę taką, jaką ta naprawdę była – okrutną i brutalną.

Jak w poprzednich książkach, tak również w tej znajdziemy wiele archiwalnych zdjęć oraz map.  Dzięki wieloletniemu zbieraniu dokumentów i prowadzeniu prac nad książką Beevor stworzył naprawdę głośne i dokładne dzieło, które zasługuje na szczególną uwagę.

4. Ardeny 1944. Ostatnia szansa Hitlera

Ardeny to obraz najbardziej zaciekłej bitwy tym razem na froncie zachodnim. To historia ataku z zaskoczenia Niemców na aliantów. To próba ostatecznego zdobycia władzy przez nazistów, obrony przed sowietami oraz zmuszenia do zawarcia pokoju i wycofania się aliantów, do ich poddania się. To opis wątpliwości, jakie targają człowiekiem na wojnie. Opis podejmowania decyzji i wykonywania rozkazów: zabić, czy pozostawić przy życiu? Żyć, czy zginąć? Szczególnie zaś dramatyczny jest czas opisanych wydarzeń – 16 grudnia 1944 roku, początek ataku Hitlera, zima, zaledwie 8 dni do świąt Bożego Narodzenia. Jednak, co to za święta, kiedy człowieka paraliżuje strach? Kiedy zamiast zasiąść z rodziną do wigilijnej kolacji, boisz się, bo w każdej chwili możesz stracić życie? Na wojnie nie ma miejsca dla świąt. Jest czas na atak, na zemstę, na branie jeńców, na zabijanie. Na zło.

Autor w przerażający sposób konfrontuje ze sobą obraz życia i losów zwykłych mieszkańców terenów, na których toczą się walki z obrazem generałów alianckich i niemieckich oficerów. Wysuwa spekulacje na temat dowódców i przedstawia własne opinie. Pokazuje niejako wręcz głupotę dowodzących po stronie wojsk alianckich oraz niezwykłą brutalność Niemców. Kiedy Ci pierwsi piszą wiersze do Boga o zmianę pogody na lepszą, Niemcy dokonują masakry na aliantach wziętych do niewoli. Niezwykła szczegółowość, jaką wprowadza Beevor pozwala wyraźnie zobaczyć tragedię cywilów wciągniętych w wir wojny i żołnierzy, którzy na rozkaz musieli stawać do walk. Ta historia, tak samo jak poprzednie chwyta za serce od pierwszej do ostatniej strony.

Myślę, że każdemu kto interesuje się historią, nie trzeba tych książek i ich autora przedstawiać. Każda z nich to obowiązkowa pozycja – dosadna, brutalna, szczegółowa i niezwykle realna. Jeśli jednak jeszcze ich nie czytaliście, to serdecznie polecam Wam sięgnąć po te pozycje, aby bliżej poznać zdarzenia, które miały miejsce na frontach II wojny światowej.

Książki Antony’ego Beevora znajdziecie tutaj.