Początek roku to czas na podsumowania. W ostatnich dniach publikowaliśmy zestawienia najpopularniejszych książek z różnych nurtów literackich. A dziś mam dla Was wielkie podsumowanie książkowego roku 2018. Przygotowałam listę aż stu (!) bestsellerów. Wiem, że jesteście ciekawi tego, jakie tytuły się na niej znalazły i z pewnością macie już swoje typy. Zatem sprawdźcie, czy Wasze przypuszczenia pokrywają się z wyborami Klientów Księgarni TaniaKsiazka.pl.

Top 100 książkowych bestsellerów 2018 roku w TaniaKsiazka.pl

Top 100 książkowych bestsellerów 2018 roku

Klienci księgarń często wybierają te tytuły, o których z różnych przyczyn jest głośno w mediach. Im głośniej o jakiejś książce (zarówno w aspekcie pozytywnym, jak i negatywnym), im więcej kontrowersji wzbudza, tym większym cieszy się zainteresowaniem czytelników. Znane nazwisko autora też przyciąga jak magnes. Katarzyna Nosowska, Kuba Wojewódzki, Anja Rubik, to po ich książki w zeszłym roku ustawiały się kolejki… Jednak zanim zdradzę Wam książki, które znalazły się na bestsellerowym podium, mam dla Wam zestawienie najpopularniejszych tytułów z różnych nurtów literackich.

Top 100 książkowych bestsellerów 2018 roku w TaniaKsiazka.pl

To był rok Remigiusza Mroza!

Polacy kochają kryminały, a książki Remigiusza Mroza to już w szczególności. Na podium w kategorii kryminał i sensacja znalazły się aż dwie jego powieści to Nieodnaleziona i Hashtag. Obie swoją premierę miały w 2018 roku. Powiem Wam, że to nie wszystkie książki tego autora, które trafiły na listę 100 bestsellerów Księgarni TaniaKsiazka.pl, bo 11% wszystkich tytułów, to właśnie książki Mroza. Można więc śmiało stwierdzić, że to był jego rok.

Popularność książek B.A. Paris z roku na rok jest coraz większa. Za zamkniętymi drzwiami, jej thriller z 2017 roku był jedną z książek, które fani gatunku wybierali najczęściej. W zestawieniu 100 bestsellerów TaniaKsiazka.pl znalazł się też nowszy tytuł jej autorstwa – Na skraju załamania.

Top 100 książkowych bestsellerów 2018 roku w TaniaKsiazka.pl

Blanka Lipińska królową kobiecych książek

Książki Blanki Lipińskiej, autorki debiutującej w zeszłym roku, znalazły się na szczycie zestawienia najpopularniejszych tytułów dla kobiet. To dwie części jednego cyklu – 365 dni (premiera w lipcu) i Ten dzień (z października). Wokół tych powieści krąży wiele sprzecznych opinii. Jedne czytelniczki są nimi zachwycone, a inne – zniesmaczone i zażenowane. Jednak popularności nie można im odmówić.

Klientki księgarni TaniaKsiazka.pl chętnie wybierały też starsze serie, w szczególności po dwutomowy cykl Połączeni autorstwa Laurelin Paige, poczytnej pisarki powieści erotyczno-romansowych.

Lou Clark to bohaterka popularnych książek obyczajowo-romansowych Jojo Moyes. W zeszłym roku na półki księgarń trafiła najnowsza powieść o perypetiach tej bohaterki – Moje serce w dwóch światach. Tę książkę czytelniczki też wybierały bardzo często.
Top 100 książkowych bestsellerów 2018 roku w TaniaKsiazka.pl

Laureaci prestiżowych nagród

2018 był rokiem, który bezsprzeczne należał do Olgi Tokarczuk. Ta wybitna pisarka została laureatką jednej z najbardziej prestiżowych nagród literackich – The Man Booker International Prize.  Doceniono angielskie wydanie jej już wielokrotnie nagradzanej w Polsce powieści (choćby Literacką Nagrodą Nike) pt. Bieguni. Nic dziwnego, że po ogłoszeniu informacji o nagrodzie wielu czytelników zapragnęło przeczytać wyróżnioną powieść.

Tegorocznym laureatem najważniejszej polskiej nagrody literackiej – Nike – został Marcin Wicha. Jury doceniło jego esej Rzeczy, których nie wyrzuciłem. To dlatego wielu Klientów Księgarni TaniaKsiazka.pl wybierało właśnie tę książkę.

HBO genialnie przeniosło na mały ekran powieść Jakuba Żulczyka z 2014 roku – Ślepnąc od świateł. Autor był za nią nominowany do Paszportów Polityki. Nic dziwnego, że nowe wydanie tej powieści od premiery serialu w październiku, nie schodziło z list bestsellerów, toteż znalazło się też w czołówce naszego zestawienia najpopularniejszych książek z nurtu literatury pięknej.

Top 100 książkowych bestsellerów 2018 roku w TaniaKsiazka.pl

Głośna autobiografia i rozchwytywane reportaże

Kuba Wojewódzki sporo namieszał w mediach, publikując swoją Nieautoryzowaną autobiografię. O książce było głośno, bo dziennikarz i showman pisze w niej nie tylko o sobie, ale też o innych znanych i lubianych bardziej lub mniej. Wojewódzki ma dużą rzeszę fanów i może się poszczycić równie wielkim gronem hejterów. W każdym razie podejrzewam, że po autobiografię sięgnęli i jedni i drudzy. 😉

Po książkę Adama Bieleckiego i Dominika Szczepańskiego Spod zmarzniętych powiek sięgnęli miłośnicy opowieści o himalaistach, a to całkiem pokaźne grono. Ta pełna emocji opowieść o pasji i niezwykle ciężkiej pracy w dążeniu do osiągnięcia celu, skradła serca czytelników.

W prasie (drukowanej i internetowej) nic nie sprzedaje się lepiej niż skandale i afery. Z książkami jest podobnie. Czytelnicy chcą wiedzieć jeszcze więcej o głośnych sprawach, które rozgrzewały do czerwoności opinię publiczną. Toteż reportaż Piotra Krysiaka Dziewczyny z Dubaju o polskich luksusowych prostytutkach w kraju arabskich szejków, skusił wielu Klientów księgarń.

Top 100 książkowych bestsellerów 2018 roku w TaniaKsiazka.pl

Seks, podświadomość i rodzicielstwo 😉

Mnóstwo czytelników sięga po poradniki. Jesteście ciekawi, jakie tytuły sprzedawały się najlepiej w zeszłym roku?

O książce Anji Rubik, która powstała na fali sporu o edukację seksualną polskiej młodzieży, było głośno, jeszcze zanim została wydana. SEXEDPL. Rozmowy Anji Rubik o dojrzewaniu, miłości i seksie od września nie schodzi z czołówek list bestsellerów. Wniosek z tego jeden – taka pozycja na rynku była bardzo potrzebna już od jakiegoś czasu.

Potęga podświadomości Josepha Murphy’ego to już – wśród poradników – klasyk z długą brodą. Pierwsze wydania tej książki sięgają lat 90. W naukę, że można osiągnąć wszystko, wystarczy zmienić sposób myślenia i odpowiednio się ukierunkowywać, uwierzyło już mnóstwo ludzi. Czy dziwi Was to, że ten poradnik po niemal 25 latach od premiery nadal figuruje jako bestseller? To ewenement. Znacie jeszcze inne takie książki (oczywiście z pominięciem lektur szkolnych)?

Kiedy twoja złość krzywdzi dziecko to poradnik skierowany do rodziców. Dzięki niemu mają uświadomić sobie skalę problemu i nauczyć się opanowania i przeciwdziałania. Jeżeli tak, jak ja jesteście rodzicami, to wiecie, że ta książka to niezbędnik. 😉 Może właśnie dlatego wybrało ją tak wielu rodziców.

Top 100 książkowych bestsellerów 2018 roku w TaniaKsiazka.pl

Wzruszające psiaki i nastoletnia miłość

Literatura dla młodzieży to bardzo ważny dział literatury w ogóle. Z zestawienia bestsellerów 2018 roku Taniej Książki wynika, że młodzi czytelnicy stawiali głównie na książki przygodowe. Na podium znalazły się aż dwie „psie” powieście W. Bruce’a Camerona –  Ellie (premiera w 2018 roku) i Psiego najlepszego (z 2017). Na czym polega fenomen tego pisarza? Przede wszystkim na tym, że oddaje głos czworonogom, zatem to właśnie psiaki są narratorami opowieści. Poza tym każda z tych historii o przyjaźni jest ciepła, wzruszająca i piękna.

Rozchwytywaną młodzieżową książką okazała się też zekranizowana przez Netflix powieść Jenny HanDo wszystkich chłopców, których kochałam. Ciekawe, czy po następną część serii (P.S. Wciąż cię kocham), która ukaże się już w lutym, też sięgnie tak wiele nastolatek?

Top 100 książkowych bestsellerów 2018 roku w TaniaKsiazka.pl

Wszystkie dzieci uczą się z Puciem i Kocią Kicią

Wybranie odpowiedniej książki dla dziecka jest bardzo ważne. Tym bardziej że rynek zalewa mnóstwo tytułów bardzo różnej jakości merytorycznej. Kiedy patrzę na czołówkę książkowych bestsellerów dla najmłodszych czytelników, to jestem pewna, że duża część rodziców sięga po wartościowe, edukacyjne tytuły. Mądre bajki Agnieszki Antosiewicz to zbiór baśniowych opowiadań. Każde z nich przekazuje dziecko najważniejsze wartości. Z kolei książeczki z serii Kocia Kicia Anity Głowińskiej uczą tego, jak funkcjonować w świecie. To tytuły np. o: sprzątaniu, mówieniu „nie”, nauce zasypiania itp.

Seria Marty Galewskiej-Kustry o sympatycznym Puciu to książki, które wspomagają naukę mówienia. Każda z części cyklu skupia się na innym poziomie rozwoju mowy, dlatego jest skierowana do maluchów w różnym wieku.

 

Top 100 książkowych bestsellerów 2018 roku w TaniaKsiazka.pl

Najlepsi z najlepszych

Na koniec mam dla Was deser, czyli książki, po które Klienci sięgali najczęściej. To sam szczyt listy bestsellerów TaniaKsiazka.pl.

Na trzecim miejscu – 365 dni Blanki Lipińskiej.

Na drugim – A ja żem jej powiedziała… Katarzyny Nosowskiej. To był wyjątkowy rok dla tej artystki, która pokazała się swoim fanom w zupełnie innej, nawet nieco satyrycznej, odsłonie. Nosowska ma niesamowity zmysł obserwacji i wyłapywania absurdów, dlatego jej profil na Instagarmie, na którym zamieszcza pełne dystansu do siebie i świata filmiki, bije rekordy popularności. Artystka dała się też poznać z zupełnie innej strony muzycznej. Nic dziwnego, że po jej książkę, która nie jest ani typowym poradnikiem, ani typową autobiografią cały czas sięga mnóstwo czytelników.

Klienci Księgarni TaniaKsiazka.pl w 2018 roku najczęściej wybierali Tatuażystę z Auschwitz Heather Morris. To opowieść o niezwykłej i podobno opartej na faktach historii miłosnej („podobno”, bo historycy doszukali się już kilku nieścisłości). Pracujący dla Nazistów w Auschwitz jako tatuażysta, młody chłopak zakochuje się w żydowskiej dziewczynie. Zatem to wzruszająca opowieść o miłości, która nie miała prawa zaistnieć, a już na pewno – doczekać się szczęśliwego zakończenia. Nic dziwnego, że ta historia zainteresowała mnóstwo czytelników.

Top 100 książkowych bestsellerów 2018 roku – lista

 1. Tatuażysta z Auschwitz
 2. A ja żem jej powiedziała…
 3. 365 dni
 4. Mądre bajki
 5. Przywracać zdrowie żywieniem
 6. Kicia Kocia sprząta
 7. Kicia Kocia To moje!
 8. Dieta warzywno-owocowa dr Ewy Dąbrowskiej. Przepisy
 9. Kicia Kocia nie może zasnąć
 10. Ciało i ducha ratować żywieniem
 11. Pucio uczy się mówić
 12. Ten dzień
 13. Pucio mówi pierwsze słowa
 14. Nieodnaleziona
 15. SEXEDPL. Rozmowy Anji Rubik o dojrzewaniu, miłości i seksie
 16. Za zamkniętymi drzwiami
 17. Kuba Wojewódzki. Nieautoryzowana autobiografia
 18. Z muchą na luzie ćwiczymy buzie
 19. Hashtag
 20. Testament seria z Joanną Chyłką tom 7
 21. Pucio i ćwiczenia z mówienia, czyli nowe słowa …
 22. Spod zamarzniętych powiek
 23. Bajki dla chłopców
 24. Czerwony Pająk
 25. Outsider
 26. Kontratyp. Joanna Chyłka. Tom 8
 27. Na skraju załamania
 28. Bajki na dobranoc
 29. Pucio na wakacjach Ćwiczenia wymowy dla przedszkolaków
 30. Ukryte terapie
 31. Potęga podświadomości
 32. Połączeni. Uwolnij mnie
 33. Dziewczyny z Dubaju
 34. Niebezpieczne związki Donalda Tuska
 35. Seria z komisarzem Forstem, tom 5. Zerwa
 36. Kiedy Twoja złość krzywdzi dziecko
 37. Jak mówić, żeby maluchy nas słuchały
 38. Jak mówić żeby dzieci nas słuchały, jak słuchać żeby dzieci do nas mówiły
 39. Połączeni. Znajdź mnie 
 40. Zaginięcie. Joanna Chyłka. Tom 2
 41. Moje serce w dwóch światach
 42. Mroczniej. Ciemniejsza strona Greya oczami Christiana
 43. Podejrzany
 44. Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek
 45. Przesilenie
 46. Domniemanie niewinności. Oskarżyciel
 47. Wiedźmin. Tom 1 Ostatnie życzenie
 48. Bieguni
 49. Rewizja. Joanna Chyłka. Tom 3
 50. Uwikłana
 51. Kasacja
 52. Zagadki dla dzieci
 53. Rzeczy, których nie wyrzuciłem
 54. Christiane F. Życie mimo wszystko
 55. Ukryte terapie, część 2
 56. Inwigilacja. Joanna Chyłka. Tom 5
 57. Oskarżenie. Joanna Chyłka. Tom 6
 58. Rymowanki polskie
 59. Krótka historia czasu
 60. Świąteczne marzenie
 61. Domniemanie niewinności. Tom 2. Niewinna
 62. 7 nawyków skutecznego działania
 63. Ślepnąc od świateł
 64. Immunitet. Joanna Chyłka. Tom 4
 65. Dynastia Miziołków
 66. Soda oczyszczona na straży zdrowia
 67. Promyk słońca
 68. Florystka
 69. Był sobie szczeniak. Ellie
 70. Rok 1984
 71. Będzie bolało
 72. Jezu, Ty się tym zajmij!
 73. Psiego najlepszego. Był sobie pies na święta
 74. Sprawa Niny Frank
 75. Polskie morderczynie
 76. Love, Rosie
 77. Kropla nadziei
 78. Królestwo
 79. Żerca
 80. Pułapki myślenia
 81. Wiedźmin. Tom 2 Miecz przeznaczenia
 82. Baśnie Barda Beedle`a
 83. Kasacja. Joanna Chyłka. Tom 1
 84. Jestem żoną terrorysty
 85. Z każdym oddechem
 86. Księga dźwięków
 87. Najpiękniejsze opowieści przedszkolaka
 88. Potęga teraźniejszości
 89. Zapomnij o mnie
 90. Był sobie pies
 91. Magiczne Drzewo. Tom 1. Czerwone krzesło
 92. Wodecki Tak mi wyszło
 93. Wiedźmin. Tom 3 Krew elfów
 94. Nie z miłości
 95. Sapiens Od zwierząt do bogów
 96. Do wszystkich chłopców, których kochałam
 97. Cudowny chłopak
 98. Żmijowisko
 99. Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć
 100. Twoje kompetentne dziecko. Dlaczego powinniśmy traktować dzieci poważniej?

 

A po jakie książki Wy sięgnęliście w minionym roku?