Wybraliśmy 5 niezwykłych książek, które spodobają się dzieciom w różnym wieku. Te nagrody sprawdzą się przede wszystkim w przypadku uczniów szkoły podstawowej.
Umieściliśmy zarówno tytuły obecne na liście lektur obowiązkowych, jak i klasyczne powieści znane wielu pokoleniom oraz nowości wydawnicze.

62340601465KS1. Wszystkie dzieci z pokolenia lat 80 znają doskonale tę historię, szczególnie adaptację filmową z Piotrem Fronczewskim w roli Pana Kleksa. Do dzisiaj pamiętamy niemal wszystkie sceny z tego filmu, chociaż minęło już tyle lat i… wcale nie jesteśmy już dziećmi. Teraz warto przypomnieć tę historię kolejnym pokoleniom, żeby także one mogły ją kiedyś wspominać ze wzruszeniem. Akademia Pana Kleksa Jana Brzechwy zaprasza dzieci do całkiem niezwykłej i magicznej szkoły. Zadziwiające jest to, że barwny i nieco dziwaczny profesor udziela dzieciom kilku, wcale niebłahych lekcji, które przydadzą im się w całkiem prawdziwym życiu.

40041601350KS2. Od kiedy po raz pierwszy Clive Staples Lewis przedstawił światu swoją książkę Opowieści z Narnii 1. Lew, Czarownica i stara szafa minęło 66 lat. Od tamtej pory napisano wiele bestsellerów książkowych dla dzieci. Jednak tej historii, w której Łucja znajduje w starej szafie przejście do tajemniczej krainy, nic nie jest w stanie zastąpić. Powinny ją poznać kolejne pokolenia dzieci. Zabierze je prosto z miejsca przed komputerem, tabletem czy smartfonem do kraju zwanego Wyobraźnią.

97883240333313. Magiczne drzewo 1. Czerwone krzesło to jedna z tych książek, które odciągają dzieci od telewizora i innych biernych pożeraczy czasu. Andrzej Maleszka zabiera dzieciaki do świata fantazji, przepełnionego magicznymi przedmiotami i całą setką niezwykle frapujących zdarzeń. Przejadą się autobusem, który oszalał, będą mknąć po moście zbudowanym ze światła i rozgoszczą się w latającym domu. Idealna propozycja na zbliżające się wakacje!

97883775837774. Carlos Ruiz Zafon zachwycił publiczność Cieniem wiatru, na zawsze podbijając serca czytelników na całym świecie. Jednak niewiele osób wie, że pierwsze książki, które napisał były powieściami dla młodzieży. Książę mgły to debiut literacki tego autora, który rozpoczyna trylogię powieści przygodowych z trójką nastoletnich bohaterów: Maxem, Iriną i Alicją. Książki z tej serii są dedykowane zdecydowanie dla starszych dzieci ze względu na to, iż wiele z opisanych przygód jest naprawdę strasznych, groza czai się na każdej stronie, a przygody, które przeżywają dzieci mrożą krew w żyłach i powodują ciarki na plecach nawet u dorosłych. Ten tytuł to najlepsza zapowiedź przyszłych bestsellerów książkowych autora. Pokazuje jego geniusz, który był obecny już w jego pierwszych powieściach. Doskonała pozycja wśród nagród dla uczniów starszych klas.

97883280253495. Zbliżające się wakacje będą dla 12-letniego Horacego całkowicie niezwykłe. Dowie się o istnieniu równoległego świata, do którego jako jeden z niewielu zostanie zaproszony. Usłyszy z ust pewnego starca, że jest strażnikiem wyjątkowego przedmiotu, który ma niecodzienne właściwości. Spotka osoby podobne do niego, które także podsiadają magiczne artefakty. Razem będą musieli zmierzyć się z niezwykle trudnym przeciwnikiem i tylko ich spryt, spostrzegawczość i wzajemne zaufanie będą mogły ich ocalić. Lektura porywająca, wciągająca od pierwszych stron, wymagająca logicznego myślenia, wplatająca w elementy magiczne całkiem rzeczywiste twierdzenia naukowe. Strażnicy Tom 1. Szkatułka i ważka.

Nagrody dla uczniów mają być nie tylko wyróżnieniem, elementem motywacji i potwierdzeniem ich całorocznych starań, ale powinny także rozwijać dziecięce zainteresowania, zachęcać do samodzielnego czytania i po prostu… być iskierką, która rozbudzi miłość do książek na całe życie.

Na TaniaKsiazka.pl znaleźć można bogatą ofertę lektur szkolnych oraz książek dla dzieci w każdym wieku, w tym zarówno klasyczne powieści, jak i najświeższe nowości wydawnicze. Świetnie sprawdzą się nie tylko jako nagrody dla uczniów, ale również genialne lektury na długie, wakacyjne dni.