Tristan Strong wybija dziurę w niebie Kwame Mbalia - zapowiedź Tristan Strong wybija dziurę w niebie

Tristan Strong wybija dziurę w niebie to debiutancka powieść amerykańskiego pisarza Kwame Mbalia i zarazem pierwszy tom jego serii fantasy dla młodzieży o Tristanie Strongu. Książka ta ukazała się w Stanach Zjednoczonych już w 2019 roku. Polską premierę zaplanowano natomiast na 30 sierpnia 2021. Biorąc pod uwagę, że powieść ta należy do cyklu fantasy dla młodzieży Rick Riordan Przedstawia, możemy liczyć na wspaniałą historię pełną magii, ludowych wierzeń i życiowej mądrości. 

Tristan Strong wybija dziurę w niebie, Kwame Mbalia

Głównym bohaterem powieści Tristan Strong wybija dziurę w niebie jest nastolatek o imieniu Tristan, którego rodzina namawia, by został bokserem. Chłopiec mierzy się z trudnym doświadczeniem – ze śmiercią swego przyjaciela Eddiego, który zginął w wypadku autobusowym. On sam natomiast obwinia się za tę tragedię. Po tym zdarzeniu rodzice chcą wysłać Tristana na farmę dziadków w Alabamie, by tam odzyskał spokój i uporał się ze stratą.

Nastolatek niechętnie przystaje na ten pomysł, ale ostatecznie jedzie i bierze ze sobą jedynie niewielką ilość rzeczy. Najcenniejszym elementem jego bagażu jest dziennik Eddiego, w którym przyjaciel zapisywał różne historie. Wyrzuty sumienia powstrzymują go jednak przed przeczytaniem tych zapisków.

Już pierwszej nocy w nowym miejscu dziennik zostaje skradziony przez dziwne, magiczne stworzenie podobne do lalki, pokryte lepkim sokiem. Chcąc odzyskać skradziony zeszyt, Tristan rusza w pościg za tym dziwadłem i niechcący wybija dziurę w niebie! Tym samym otwiera portal do równoległego świata – Śródszlaku.

Tristan Strong wybija dziurę w niebie Sprawdź na TaniaKsiazka.pl >>

Nie jest to miejsce przyjazne, a raczej budzące grozę. Jest tu płonące morze, nawiedzone kościostatki i żelazne potwory, które spędzają sen z powiek mieszkańców tej krainy. Okazuje się też, że Tristan trafił w sam środek walki, którą bogowie czarnoskórych Amerykanów, John Henry i Brat Królik, toczą resztkami sił. Dowiaduje się również, że robiąc dziurę w niebie, spowodował rozdarcie w Śródszlaku. Jedynym sposobem na naprawienie dziury jest pomoc afrykańskiego bóstwa, Anansiego. Umowa z chytrym Anansim ma jednak swoją cenę. Czy Tristanowi uda się uratować świat, zanim straci jeszcze więcej, niż dziennik Eddiego?

Kwame Mbilia tworząc tę opowieść, sięgał do afroamerykańskich podań ludowych, mitologii Afryki Zachodniej i historii transatlantyckiego handlu niewolnikami. Natomiast kreując postać Tristana, w dużej mierze inspirował się swoją najstarszą córką.

Opinie o książce

Jeśli przy wyborze książek kierujesz się rekomendacjami innych, koniecznie spójrz, jak na temat tej powieści wypowiadają się inni pisarze:

Nie ma nic lepszego, niż czytać książkę pełną mitów i magii, która przeszywa cię do szpiku kości i pobudza duszę do śpiewu. Tristan Strong jest darem dla świata.

~ Nic Stone, autor powieści Drogi Martinie

Mbalia tka cudowną baśń splecioną z magii, tajemnicy i niezwykłych przygód, w których uczestniczą żelazne potwory, afroamerykańscy bogowie i kościostatki. Tristan Strong jest bohaterem, którego nie da się nie lubić, bohaterem, którego prawdziwa siła tkwi w niewiarygodnej mocy wspomnień i opowieści.

~ J.C. Cervantes, autorka Posłańca Burzy

Tristan Strong wybija dziurę w niebie to świetna zabawa – fascynująca wędrówka przez fantastyczne krainy, zarówno te realne, jak i wyobrażone. Kwame Mbalia dokonał czegoś wyjątkowego, tkając historię, która jest jednocześnie skargą, okrzykiem wojennym i radosnym, a chwilami smutnym listem miłosnym.

~ Daniel Jose Older, autor Ostatniego strzału i serii „Shadowshaper Cypher”

Tristan Strong wybije dziurę w twoim sercu. Zachwyciła mnie ta opowieść – epicka mieszanka fantasy, akcji i mitologii. Cudowne postacie, intrygująca fabuła i zawrotne tempo sprawią, że ta książka nie przejdzie bez echa.

~ Eoin Colfer, autor serii o Artemisie Fowlu i książki Fred, wymyślony przyjaciel

Rick Riordan Przedstawia

Powieść Tristan Strong wybija dziurę w niebie autorstwa Kwame Mbalia została wydana w ramach cyklu Rick Riordan Przedstawia. Powstał on z inicjatywy autora serii dla młodzieży Percy Jackson i Bogowie Olimpijscy i Apollo i boskie próby, który postanowił promować młodych pisarzy, którzy kreując swoje historie fantasy, inspirują się mało popularnymi wierzeniami i mitologią. Ich ogromną wartością dodaną jest mądre, głębokie przesłanie. W ramach tego cyklu ukazały się książki J. C. Cervantesa, Roshani Chokshi, Yoon Ha Lee i Rebecki Roanhorse.

>> Książka pt. Tristan Strong wybija dziurę w niebie objęta jest patronatem CoPrzeczytac.pl. Znajdziesz ją TUTAJ <<

Czytaj także: