Używane książki

Czy używane książki znajdują się w Waszych domowych biblioteczkach? Jesteśmy tego bardzo ciekawi! Ponieważ najnowsze badania konsumenckie wskazują, że my, Polacy, chętnie kupujemy lektury z drugiej ręki. Co więcej, obok samochodów i ubrań należą one do kategorii produktów, które najchętniej odkupujemy. Tak wskazuje raport Konsumenci a gospodarka obiegu zamkniętego przygotowany przez ARC Rynek i Opinia oraz Forum Odpowiedzialnego Biznesu. Jesteście ciekawi, co dokładnie mówi badanie? Koniecznie czytajcie dalej, by dowiedzieć się więcej!

Używane książki

Używane książki – wyniki raportu

Używane książki

fot. Darwin Vegher, Unsplash

Z badań wynika, że używane książki zajmują drugie miejsce na liście najczęściej kupowanych rzeczy, równocześnie z ubraniami. Aż 43% ankietowanych odpowiedziało, że kupuje książki i ubrania z drugiej ręki. Na szczycie znajdują się używane samochody, kupno takich potwierdza 58%. Poza tym aż 67% Polaków kupuje używane rzeczy na portalach aukcyjnych, a 39% chodzi do sklepów z takimi towarami. W związku z tym trend ten zauważalny jest w wynikach sprzedażowych jednego z największych portali sprzedażowych w Polsce – Allegro. W kategorii „książki” udział używanych produktów jest duży i w ostatnich latach wynosił od 29% do 33% wszystkich sprzedanych pozycji.

Dlaczego tak chętnie sięgamy po używane książki? Tutaj powodów jest kilka. Jest bowiem na rynku wiele tytułów, nawet tych popularnych pisarzy, takich jak Faulkner czy Hemingway, które od dawien dawna nie doczekały się wznowień. W związku z tym kupno z drugiej ręki jest nierzadko jedyną okazją, by zdobyć poszukiwaną lekturę. Poza tym mamy również trend, który sprawia, że w sprzedaży pojawiają się liczne wznowienia bestsellerów, które często doczekują się kilku różnych okładek. Dzięki temu starsze edycje można nabyć za naprawdę niewielkie pieniądze. Tym samym, jeśli komuś nie zależy na nowym egzemplarzu, może nabyć upragniony tytuł praktycznie za grosze. Poza tym kupno z drugiej ręki jest korzystne pod względem ekologicznym.

Jesteśmy bardzo ciekawi, czy wy sięgacie po używane książki. Jeśli tak, to koniecznie podzielcie się z nami, jakie tytuły nabyliście z drugiej ręki. Natomiast, jeśli wolicie nowe egzemplarze, również zdradźcie nam dlaczego. Czekamy na Wasze odpowiedzi!