Ciekawostki o książkach

Witold Pilecki doceniony w Stanach Zjednoczonych!

Witold Pilecki

Witold Pilecki to niekwestionowany, polski bohater narodowy. Tym bardziej nam miło, kiedy docierają do nas następujące wiadomości: „Wall Street Journal” zaliczył książkę The Auschwitz Volunteer: Beyond Bravery autorstwa Witolda Pileckiego do pięciu najlepszych publikacji, które są poświęcone tajnym misjom wojennym. Podkreślili przy tym fakt, iż raport wydany pośmiertnie to jedna z pierwszych publikacji, odsłaniająca brutalność wojny.

Witold Pilecki – polski bohater narodowy

Witold Pilecki pod fałszywą tożsamością rozmyślnie dał pojmać się nazistom by przedostać się do Auschwitz. Do misji zgłosił się jako ochotnik. Jego zadaniem było stworzenie tam grupy oporu oraz zgromadzenie jak największej ilości danych o obozie, które miały zostać przekazane wywiadowi. Dziennik rotmistrza już od początku wskazuje na brutalność hitlerowców z jaką go traktowali. Wybito mu dwa zęby oraz pobito ciężkim drągiem w głowę. Raport uznawany jest za jedno z najważniejszych, oryginalnych źródeł wiedzy o obozie koncentracyjnym Auschwitz.

Książka Witolda Pileckiego w amerykańskich mediach spotkała się z niezwykłym zachwytem. Przez „New York Times” została ona zaliczona do polecanych przez redaktorów oraz uznana za najważniejszy dokument historyczny. Zaś samą postać Witolda Pileckiego określili mianem największego bohatera XX wieku.

Raport Witolda Pileckiego do tej pory przetłumaczono już na język niemiecki, portugalski włoski oraz aż na dwa języki chińskie. Kierująca wydawnictwem Aquila Polonica Publishing, które wydało angielskie tłumaczenie książki, Terry Tegnazian o dziele rotmistrza mówi następująco: Książka stała się przedmiotem zainteresowania z kilku powodów. Po pierwsze, ponieważ jest jednym z niewielu źródeł pochodzących od świadków, które przedstawia dokumenty okropności niemal od początku Auschwitz i jako takie stanowi bezcenny dokument historyczny. Ale może jeszcze ważniejsze, jest to, że raport Pileckiego może nas zainspirować pokazując niezwykłe bohaterstwo człowieka, który walczy z niewypowiedzianym złem.