Jak zachęcić dzieci do czytania

Jak zachęcić dzieci do czytaniaCzytanie książek przez dzieci jest bardzo ważne. To fakt potwierdzony naukowo. Czytanie rozwija dziecięcą wyobraźnię, empatię, ale co niemniej ważne – umiejętności, które dzieci zdobywają w szkole. Udowodniono, że kiedy nadchodzi lato, część dzieci traci umiejętności i wiedzę zdobywaną na lekcjach. Chodzi o zdolność płynnego czytania, słownictwo oraz umiejętność szybkiego przyswajania wiedzy. Czytanie to także jeden z elementów, które kiedyś ułatwią dzieciom stawianie solidnych kroków w życiu zawodowym i osiąganie życiowych sukcesów. Tak więc, jak zachęcić dzieci do czytania latem?

Badania naukowe sugerują, że przeczytanie przez dzieci przynajmniej 6-ciu książek w ciągu wakacji, pozwala im zachować zdobyte umiejętności płynnego czytania. Każda książka więcej przyczynia się do zwiększenia tych umiejętności. Ale jak zachęcić dzieci do czytania, szczególnie te starsze, które uważają np. “że książki są nudne”?

Jak zachęcić dzieci do czytania?

Spróbuję odnieść się do czytania książek przez dzieci w każdym wieku, chociaż oczywiście najłatwiej jest zaszczepić miłość do książek u tych najmłodszych. Poniżej znajdziecie sposoby sprawdzone w praktyce, a także rady, których udziela rodzicom, Kimberly Tyson, amerykańska nauczycielka z 30-letnim stażem, konsultantka, autorka książek, udzielająca porad edukacyjnych zarówno nauczycielom, jak i rodzicom.

Zacznijmy od podstaw: w domu powinny być książki. Przed okresem letnim pojawiają się liczne promocje w księgarniach, szczególnie internetowych. Przykładowo do końca lipca TaniaKsiazka.pl przygotowała 2000 tytułów z 50% rabatem. Są wśród nich także książki dla dzieci. Więcej szczegółów dotyczących tej promocji znajdziecie tutaj>>>

Jak zachęcić dzieci do czytania? – Kilka ważnych kroków

książki

źródło: Instagram

W domu powinny być książki, ale nie jakiekolwiek lektury, ale takie, które są dostosowane do zainteresowań naszego dziecka. Jeżeli nie przyzwyczajaliśmy małego Czytelnika do książek od pieluch, kiedy jest to najłatwiejsze, nie martwmy się, nie wszystko stracone. Na pewno na początku będziemy musieli wykonać sporą pracę, ponieważ istnieje stereotyp, że czytanie jest nudne. Z pewnością dla dzieci, które nie czytały nigdy dla przyjemności, porównanie czasu spędzonego z książką, do tego przy komputerze czy tablecie, nie wypada korzystnie na rzecz tej pierwszej.

Jednak jest tak wiele fantastycznych książek dla dzieci i nastolatków, że czasami wystarczy tylko wręczyć dzieciakom odpowiedni tytuł np. „starszakom” – niezwykle popularną teraz serię: Szklany tron Sarah J. Maas, czy dla dzieci z pierwszych klas szkoły podstawowej Magiczne Drzewo. Tom 1. Czerwone krzesło Andrzeja Maleszki, a dla dzieci w wieku gimnazjalnym i młodszych: Dziennik cwaniaczka 1 Jeffa Kinneya. Nie będą mogły się oderwać do tych książek. Ważne jest jednak to, że to my prawdopodobnie będziemy musieli (przynajmniej na początku), wyszukiwać dzieciom książki i je proponować.

Powiązane: NAJLEPSZE KSIĄŻKI DLA DZIECI WSZECH CZASÓW WEDŁUG MAGAZYNU THE TELEGRAPH 

Jeżeli nasze dzieci czytają już samodzielnie, być może będziemy musieli wrócić do czytania z nimi na głos. Latem mamy więcej czasu, szczególnie w okresie naszego urlopu. Jeśli zachęcimy je do poznania jakiejś niesamowicie ciekawej historii, spowodujemy, że się nie zainteresują. Jeżeli wiemy, że dzieci interesują się jakąś dziedziną wiedzy np. astronomią, kupmy im książki popularno-naukowe dostosowane do ich wieku lub inne tytuły związane z ich zainteresowaniami. To nie muszą być książki fantastyczne czy przygodowe, równie dobrze mogą to być tytuły non-fiction.

Zalety czytania na głos

czytanie z dzieckiemWspominałam już o głośnym czytaniu. Zaleca się je wbrew pozorom w przypadku dzieci w każdym wieku, nawet nastolatków. To świetny sposób nie tylko na zapoznanie dzieci ze światem książek i czytaniem dla przyjemności, ale także na budowanie relacji z rodzicami. Głośne czytanie najmłodszym dzieciom to szansa na odpowiadanie na ich pytania i rozwijanie ich ciekawości świata.

Mówi się o tym naprawdę często, ale to naprawdę niezwykle ważne. Chcemy, żeby nasze dzieci czytały? Sami pokazujmy im, że też czytamy. Wakacje to doskonały czas na czytanie książek. Czytajmy na leżaku, w parku, zabierajmy książki na wyjazdy. Dzieci nas obserwują i szybko zdają sobie sprawę, że dla nas książki są bardzo ważne. A jeśli są ważne dla nas, mogą stać się także ważne dla nich.

Nie tylko książka

kids reading

źródło: childhood101.com

Komiksy to świetny pomysł na lekturę dla dzieci. Nie ma w nich dużej ilości treści, jest za to mnóstwo zabawy i interesujących wydarzeń. Dzieci, które czytają komiksy, łatwiej zainteresują się czytaniem książek dla przyjemności.

A co ograniczać?

Oczywiście nie bombardujmy dzieci na wakacjach książkami w nadmiernej ilości. Warto, aby podzieliły wakacyjny czas np. pomiędzy czytanie, a zabawę na podwórku z rówieśnikami. To, z czym z pewnością warto walczyć, to spędzanie letnich dni przez dzieci przed monitorami komputerów i tabletów czy konsoli.

W praktyce można zauważyć, że kiedy ogranicza się dzieciom dostęp do urządzeń elektronicznych, one automatycznie chętniej czytają. Potwierdza to wielu rodziców, w tym nawet rodzice nastolatków. Ponadto dzieci, które czytają i unikają urządzeń elektronicznych, są spokojniejsze, nie wpadają tak szybko w złość i generalnie są po prostu szczęśliwsze.

Niektóre informacje pochodzą ze strony: http://www.learningunlimitedllc.com/2013/05/13-parent-ideas/