Filmy na podstawie książek

Zagłada domu Usherów – Netflix zabiera się za opowiadanie Poego

Zagłada domu Usherów - Netflix zabiera się za opowiadanie Poego Zagłada domu Usherów

Przyzwyczailiśmy się już, że co rusz ze świata filmu wypływają informacje na temat kolejnych ekranizacji znanych, bądź tych mniej popularnych dzieł literackich. Tym razem na ekranie będziemy mogli zobaczyć adaptację opowiadania amerykańskiego poety i nowelisty okresu romantyzmu Edgara Alana Poe. The Fall of the House of Usher, czyli po polsku Zagłada domu Usherów, otrzyma drugie życie w formie serialu, który wyprodukuje Netflix. Prace na planie mają się rozpocząć za kilka tygodni.

Zagłada domu Usherów w zbiorze Opowiadania prawie wszystkie na TaniaKsiazka.pl >>

Zagłada domu Usherów

Zagłada domu Usherów Edgara Alana Poe to krótka nowelka, która po raz pierwszy została opublikowana  w 1839 roku na łamach Burton’s Gentleman’s Magazine, by w 1840 trafić do zbioru twórcy zatytułowanego Opowieści groteskowo-arabeskowe. Fabuła tego opowiadania skupia się na wizycie w posiadłości Roderyka Ushera, który ma duże problemy zdrowotne. Narzeka zatem na dręczącą go chorobę i nie jest w tym osamotniony. Okazuje się, że również inni domownicy mierzą się z problemami. Wydaje się, że cały dom został przeklęty przez jakieś siły. Ze strony na stronę atmosfera w domostwie robi się coraz bardziej gęsta i duszna. Choć w zasadzie nie ma ku temu szczególnych powodów.

Zagłada domu Usherów – twórcy serialu

Wiadomo już, kto zajmie się wyreżyserowaniem tego przedsięwzięcia. Otóż nad formą będzie czuwał Mike Flanagan. Reżyser ten ma na swoim koncie ma takie produkcje jak Doktor Sen, Oculus, Gra Geralta czy Nawiedzony dom na wzgórzu. Biorąc pod uwagę jego dorobek, możemy się spodziewać naprawdę ciekawego widowiska. Zwłaszcza że wystąpią w nim znani i lubiani aktorzy. Na ekranie pojawią się m.in.: Frank Langella (Proces Siódemki z Chicago, Frost/Nixon) w roli Rodericka Ushera, Mary McDonnell (Tańczący z wilkami, Chciwość) wcieli się w bliźniaczkę głównego bohatera, a Carl Lumbly (Doktor Sen, Ucieczka z Alcatraz) zagra śledczego C. Auguste Dupina.  Nie wiadomo jeszcze jakie role przypadły Carli Gugino (Nawiedzony dom na wzgórzu, American gangster) i Markowi Hamillowi (seria Gwiezdne Wojny), którzy zasilą obsadę.

Z tego, co wiadomo, scenariusz nie będzie się jednak skupiał tylko na tym jednym opowiadaniu Poe. W fabule mają się bowiem pojawić nawiązania do innych dzieł pisarza.

***

Opowiadania prawie wszystkie Edgara Alana Poe znajdziesz pod tym linkiem.

Czytaj także: