Zestawienie książek inspirowane Oscarami
Za nami już tegoroczna gala oscarowa. Zatem wiemy już, jakie filmy Jury nagrodziło tymi wyjątkowymi statuetkami. Rokrocznie nominacje do Oscarów wzbudzają wiele emocji. Z pewnością tak jak my, tej nocy trzymaliście kciuki za Zimną wojnę Pawła Pawlikowskiego. Ten film, do którego scenariusz współtworzył Janusz Głowacki, zdobył nominacje aż w trzech kategoriach. Szkoda, że nie dostał żadnej statuetki.
Największym zwycięzcą tegorocznych Oscarów okazał się film o legendarnym wokaliście zespołu Queen – Bohemian Rhapsody. To dlatego, że tę produkcję Akademia Filmowa nagrodziła aż czterema statuetkami. Z kolei po trzy nagrody dostały: Czarna Pantera, Green Book i meksykańska produkcja – Roma. Z pewnością warto obejrzeć nie tylko te filmy, które wygrały statuetki, ale też te, które zdobyły nominacje.
Zestawienie książek inspirowane Oscarami
Postanowiłam przygotować Wam zestawienie książek, które w jakiś sposób związane są z produkcjami nominowanymi i nagrodzonymi Oscarami 2019.
Bohemian Rhapsody – niesamowity Freddie Mercury
Ten film został nominowany w pięciu kategoriach, a ostatecznie zgarnął 4 statuetki, w tym dla najlepszego aktora pierwszoplanowego (tu oczywiście Rami Malek za rolę Freddiego).
Autorem biografii jest Jim Hutton, partner Freddiego.
Z książki wyłania się zupełnie inna postać muzyka od tej lansowanej przez media i kolorowe czasopisma. Autor wtajemnicza czytelników w swoje prywatne wspomnienia dotyczące Freddiego. Zatem dowiemy się, jakie życie gwiazdor rocka wiódł na co dzień i jakim człowiekiem był dla swoich bliskich.
Jim towarzyszył Freddiemu przez ostatnie sześć lat życia. Mieszkał z nim i opiekował się nim podczas choroby.
25 kwietnia ukaże się jeszcze jedna książka o frontmanie Queen, na którą chcę zwrócić Waszą uwagę. To Freddie Mercury. Biografia, której autorem jest hiszpański rysownik Alfonso Casasa. Biografia jest wyjątkowa, a to za sprawą ciekawych ilustracji.
Gdyby ulica Beale umiała mówić
Ten film jest ekranizacją książki o tym samym tytule. Regina King, która wcieliła się w Sharon Rivers, zdobyła Oscara za drugoplanową rolę kobiecą.
Gdyby ulica Beale umiała mówić to powieść wysokiej klasy. Chociaż jej akcja ma miejsce w latach 70., to tematyka jest nadal bardzo aktualna. Już 27 lutego ma się ukazać jej nowe, polskie wydanie z filmową okładką (poprzednie jest z 1977 roku).
To opowieść o wielkiej miłości. Autor, James Baldwin, podejmuje w niej też temat uprzedzeń na tle rasowym i nierównej walki z systemem.
Pierwszy człowiek – niezwykła biografia niezwykłego człowieka
Film został nagrodzony za efekty specjalne. Scenariusz tej produkcji został oparty na jedynej oficjalnej biografii armstronga – Pierwszy człowiek, której autorem jest James R. Hansen.
Książka odpowiada na wiele pytań dotyczących życia astronauty, który mimo wielkich osiągnięć był bardzo skromnym mężczyzną. Nigdy też nie przypisywał zasług sobie, ale zawsze zwracał uwagę na to, że na powodzenie misji pracował cały zespół.
Żona – czy im więcej emocji, tym więcej więzi?
W ekranizacji Żony Meg Wolitzer Glenn Close wciela się w tytułową rolę. To właśnie dzięki tej kreacji aktorka została nominowana do Oscara dla najlepszej odtwórczyni głównej roli. W wyścigu po statuetkę wyprzedziła ją Olivia Colman (Królowa Anna w Faworycie).
W swojej powieści Meg Wolitzer skupia się na tym, że małżeństwo to kocioł pełen skrajnych emocji: miłości, żalu i nienawiści. Pisarz i jego żona w trakcie podróży przyglądają się swojemu życiu. Odbędą podróż wgłąb własnych demonów.
Player One – wizja nieciekawej przyszłości
Film Stevena Spielberga został nominowany za efekty specjalne. To ekranizacja książki fantasy Ernesta Cline’a. Pisarz w Player One snuje bardzo nieciekawą wizję przyszłości, w której ludzie od codzienności wolą żyć w wirtualnej rzeczywistości. Nic dziwnego, bo planeta została zniszczona przez wojny i jest pogrążona w chaosie. Dzięki grze OASIS ludzie mogą zapomnieć o świecie. Po śmierci twórcy gry, użytkownicy dostają możliwość rozwiązania tajemniczych zagadek. Ten, kto wygra dostanie władzę nad systemem i bogactwo.
Krzysiu, gdzie jesteś? – tęsknota za utraconym dzieciństwem
Film również został nominowany do Nagród Akademii Filmowej za efekty specjalne. Ta produkcja jest ekranizacją książki Chłopiec, balonik i jego miś, której autorami są: Brittany Rubiano i Mike Wall.
To opowieść, która niesamowicie wzrusza. Dorosły Krzyś po wielu latach wraca do Stuwiekowego Lasu, tam spotyka swoich przyjaciół. Jednak przez lata, które upłynęły od ostatniego spotkania, Krzysztof tak bardzo się zmienił, że przyjaciele z trudem go poznają i nie chodzi tylko o to, że wydoroślał. Z drugiej strony bez niego zmienił się też Stuwiekowy Las. Czy wraz z dorastaniem musimy tracić dziecięcą radość życia i postrzegania świata?
Oscary też mają sekrety
Skoro już jesteśmy w tematyce Oscarów, to niedawno ukazała się książka Oskary. Sekrety największej nagrody filmowej Katarzyny Czajki-Kominiarczuk. Autorka nie tylko opisuje wpływ polityki na przyznawanie Nagród Akademii, ale też wymienia największe wpadki podczas oscarowej gaili i bada, co zdobycie statuetki oznaczało dla samych nagrodzonych. Jeżeli co roku śledzicie temat Oscarów – to książka dla Was.
Czy oglądaliście już może któreś z nagrodzonych albo nominowanych filmów? Jak Wam się podobały?
Więcej książek (i nie tylko książek) powiązanych z tematem tegorocznych Oscarów znajdziecie w tym miejscu.