Życie jest wolnością. Autobiografia

Słynną podróżniczkę, Beatę Pawlikowską zna prawie każdy. Jedni kojarzą ją z programów radiowych Zetki i programu Świat według Blondynki, inni ze związku z innym sławnym podróżnikiem, Wojciechem Cejrowskim. Jeszcze inni, którzy próbowali się przyjrzeć bliżej tej niezwykłej podróżniczce wiedzą, że jest niezwykle ciepłą, pełną optymizmu i inspirującą osobą. Właśnie ukazała się autobiografia Beaty Pawlikowskiej zatytułowana Życie jest wolnością. Dzięki niej można jeszcze bliżej zagłębić się w tajniki jej niezwykłego życia i jak zwykle wyciągnąć z niego kilka cennych rad.

Życie jest wolnością. Trzeba tylko w nie uwierzyć

Jeżeli kiedykolwiek wchodziliście na profil facebookowy Beaty Pawlikowskiej, dowiedzieliście się zapewne z niego, że autorka bardzo często zamieszcza w swoich postach przemyślenia, złote myśli zapisane “odręcznym” pismem na kartkach notatnika. Jej przemyślenia, z których płynie niesamowita życiowa mądrość są niezwykle cenione przez Czytelników, a profil Beaty cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Autobiografia Życie jest wolnością także jest pełna przemyśleń i spostrzeżeń słynnej podróżniczki, ale pokazuje przede wszystkim, że bez względu na to, w jak trudnej sytuacji znajdujemy się w swoim życiu, możemy być wolni i spełniać swoje marzenia. Beata pisze, że “Wolność jest stanem umysłu” i że każdy może ją mieć, jeśli tylko zrozumie, że wszystko zależy od niego.

Wiesz co to znaczy?
To jest po prostu wolność

Podążamy za Beatą przez lata jej kariery telewizyjnej i radiowej. Widzimy, z jakim “murem niezrozumienia i biurokracji” musiała się niejednokrotnie zmierzyć. Wiele razy próbowano odebrać jej wolność, a ona uparcie dążyła do tego, aby ją zachować i podążać za swoim instynktem.

Nie bałam się.
Nie zastanawiałam się “co będzie, jeśli”, nie miałam planu B. Teoretycznie miałam dużo do stracenia. Comiesięczna pewna pensja, pozycja, kilkanaście lat pracy w jedynym miejscu, opinia środowiska i – co najważniejsze – możliwość mówienia do słuchaczy przez radio. Uwielbiałam to robić.

Życie jest wolnością, a audycje Beaty – wyspami

Beata Pawlikowska

beatapawlikowska.com

Książka nie jest napisana ciągłym, lejących się tekstem. Jest w niej dużo akapitów, krótkich przemyśleń, małych podsumowań, oddzielonych akapitami. Znajdziemy tutaj także charakterystyczne dla Beaty obrazki i grafiki. W jednym rozdziale opowiada o sytuacji, w której jeden z dyrektorów radia, w którym pracowała, powiedział, że jej „Audycja jest wyspą”. Na początku Beata sądziła, że to komplement, później dowiedziała się, że jej audycja “odstaje od innych i że to bardzo niedobrze”. Z obrazka, który autorka zamieściła na tej stronie, możemy wywnioskować, że napełniło ją to dumą i to, co najbardziej zapamiętała z tej całej sytuacji to właśnie to: że jej audycja była wyspą.

Raz też mi się zdarzyło. Dawno temu, kiedy wyrzucono mnie z pracy w innym radiu. Nie za karę, nie dlatego, że zrobiłam coś źle. Raczej chyba za całokształt. Za to, że czułam wolność i chciałam z niej korzystać.

Dzieciństwo i młodość 

Z autobiografii Beaty Pawlikowskiej dowiemy się także wielu interesujących informacji o jej najbliższej rodzinie, o tym, że “Mój tata potrafił wszystko zrobić sam” i o tym, że w jej “domu przy Wieniawskiego było pełno książek.” W książce jest wiele kolorowych zdjęć z czasów młodości Beaty, z wakacji, z okresu niemowlęctwa, z młodszą siostrą i rodzicami. Zobaczymy też zdjęcia z jej egzotycznych podróży, ze znanymi osobistościami z polskich mediów i mnóstwo „okien” do jej prywatnego życia i najbardziej osobistych spraw.

To był dzień, kiedy zmieniło się moje życie.

Później będziemy podróżować z Beatą przez kolejne kartki w jej bogatym życiorysie i obserwować jak zdobywa wolność, o której zawsze marzyła

Zajrzyjcie do tej niesamowitej autobiografii i życia tej niezwykłej kobiety. Jest inspirujące, jak ona sama, pozwala nam wejrzeć nie tylko w wątki życia tej niezwykłej podróżniczki, ale także obserwować to, jak funkcjonują polskie media, jak trudno jest czasami zachować tę wolność i niezależność, której się tak pragnie. Niewątpliwie Beacie się to udało.

Beata Pawlikowska jest autorką wielu książek podróżniczych, inspirujących kalendarzy i kursów językowych. Wszystkie książki tej autorki znajdziecie TUTAJ.