Inni ludzie Masłowskiej – w kinach już w 2021
Przygodę z Masłowską zaczęłam w 2002 roku od jej debiutanckiej książki Wojna polsko-ruska pod flagą biało-czerwoną. Muszę przyznać, że zakochałam się w jej przewrotnej składni, a że byłam bardzo młoda, zaczęłam nawet naśladować język Silnego w rzeczywistym życiu. Omijając wulgaryzmy-no przecież! Książka otrzymała Paszport Polityki i zakwalifikowała się do finału Nagrody Literackiej Nike 2003.
Potem był Paw Królowej, który w 2006 roku już Nike wygrał, a pani Dorota zagościła i w moim sercu i na półce. Jej utwory (w tym te dramatyczne) były kilkukrotnie przenoszone również na deski teatralne, a Wojna polsko-ruska w 2009 doczekała się ekranizacji w reżyserii Xawerego Żuławskiego – pisarka zagrała w niej samą siebie. Teraz poemat Inni ludzie Masłowskiej zyska filmowe życie. Film pod tym samym tytułem w kinach ma się pojawić jesienią 2021 roku.
Inni ludzie Masłowskiej na srebrnym ekranie
Inni ludzie Masłowskiej to ważna powieść o życiu, o tym co nas otacza. O przypatrywaniu się zwykłej codzienności i dotykaniu miejsca, w jakim znajduje się człowiek jako jednostka i jako wspólnota. I o tym jak czasem desperacko poszukuje miłości i sensu istnienia.
Wszystko, co nas otacza, ma na nas wpływ i nas dotyczy. Sąsiedzi zza ściany, drogie samochody, zanieczyszczenie środowiska, najniższa krajowa. Nie ma możliwości, by odizolować się od tego świata, który sami, jako ludzie, zbudowaliśmy. A to, co mówimy o innych, co wydaje się być tak dalekie, tak naprawdę dotyczy nas samych… Czy zmiana perspektywy postrzegania rzeczywistości może zmienić nasze pojęcie o świecie? Czytając książkę, patrzymy na nią oczami niezwykle prostych bohaterów, którzy swoimi wypowiedziami potrafią wzbudzić w nas najgłębsze emocje. Ponieważ są szczerzy. Mówią prawdę o tym jak jest i jak powinno być. Tłumaczą też, dlaczego postanowili pozbawić się części człowieczeństwa. I dlaczego w obecnym świecie nie ma już miejsca na takie rzeczy jak relacje międzyludzkie, głębokie więzi, wyższe uczucia i ludzką solidarność. Ci „inni ludzie” dają do myślenia. Być może tak naprawdę ukazują oblicze nas samych?
Co zobaczymy w filmie?
W opisie dystrybutora czytamy:
„Inni ludzie” to hipnotyzująca opowieść o desperackim poszukiwaniu miłości. Historia ludzi uwikłanych w miłosny trójkąt w czasach rozpadu więzi, dożywotnich kredytów, diet pudełkowych, taniego wina i nieustającego szumu mediów społecznościowych. Ludzi miotających się w labiryncie bulwarów i zaułków pulsującego w rytmie rapu miasta Warszawy. Bohaterom w codzienności towarzyszy uważnie ich obserwujący narrator (Fabijański). Na pierwszy rzut oka Kamil (Beler) i Iwona (Bohosiewicz) nie mają ze sobą nic wspólnego. Iwona jest znudzoną i nieszczęśliwą żoną Maćka (Kalita), żyjącą w luksusie na kredyt. Kamil ma 32 lata, seksowną dziewczynę Anecię (Koleśnik), ale wciąż mieszka z matką (Kawka) na blokowisku, snując wizje kariery rapera i łapiąc przypadkowe fuchy. Relacja z Iwoną pozornie jest bez znaczenia, ale dzięki niej oboje zobaczą w innym świetle swoje życiowe wybory i ludzi.
Inni ludzie Masłowkiej – twórcy
Za produkcję filmu odpowiedzialne są Klaudia Śmieja-Rostworowska i Beata Rzeźniczek, które tworzą międzynarodową firmę MADANTS. Mają na swoim koncie produkcje światowego formatu, m.in. film High Life z 2018 roku, gdzie podwójną rolę reżysera i scenarzystki pełniła Claire Denis, a na ekranie obok Agaty Buzek mogliśmy zobaczyć Roberta Pattinsona i Juliette Binoche.
Reżyserką filmu jest Aleksandra Terpińska – reżyserka i scenarzystka filmów krótkometrażowych, reklam i teledysków. Asystowała wielokrotnie nagradzanemu reżyserowi Wojciechowi Smarzowskiemu przy takich produkcjach jak Pod mocnym aniołem, Wołyń i Kler. Sama również może się pochwalić sukcesami – mi.in. jej krótki metraż Najpiękniejsze fajerwerki ever otrzymał Rail d’Or i Canal+ Award na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes w 2018.
W filmie zobaczymy zdjęcia Bartosza Bieńka, który w swoim bogatym portfolio ma pracę m.in. nad zdjęciami do filmu Bogowie, Droga Aszera i Skandal. Ewenement Molesty). Muzykę skomponował natomiast producent muzyczny Auer, znany głównie ze współpracy z raperem Pezetem.
W główne role wcielą się natomiast:
- Jacek Beler (Rojst, Ślepnąc od świateł)
- Sonia Bohosiewicz (Rezerwat, Wojna polsko-ruska)
- Magdalena Koleśnik (Kamienie na szaniec, Powiedz TAK!)
- Sebastian Fabijański (Kamerdyner, Legiony)
- Marek Kalita (Boisko bezdomnych, Wszystko, co kocham)
- Beata Kawka (Służby specjalne, Jasne błękitne okna)
Premierę filmu zaplanowano na jesień 2021 roku, a za jego dystrybucję kinową odpowiada Warner Bros. Entertainment Polska.
*
Zanim pojawi się film, warto przeczytać poemat Inni ludzie Masłowskiej, który czeka na Ciebie w tym miejscu. Do sięgnięcia po lekturę może Cię zachęci sama autorka trailerem zapowiadającym książkę:
Powiązane artykuły: