Książki o znanych aktorkach PRL-u – zestawienie

Podziwiane na deskach teatrów, dużych ekranach kin i małych, w większości czarno-białych, ekranach telewizorów. Ich niezaprzeczalne talenty zapewniły im popularność i uwielbienie widzów, a tym, które już odeszły – zasłużoną pamięć. A jak wyglądało ich życie za kulisami? Jak wspominają je osoby z najbliższego otoczenia? Przed Wami książki o znanych aktorkach PRL-u, które pozwolą Wam lepiej poznać te niezwykłe kobiety.

Książki o znanych aktorkach PRL-u – zestawienie

Książki o znanych aktorkach PRL-u

Książki o znanych aktorkach PRL-uBeata Tyszkiewicz

Młodszemu pokoleniu Beata Tyszkiewicz prawdopodobnie w pierwszej kolejności kojarzy się z dystyngowaną panią, która rozdawała prawie same dziesiątki jako jurorka w Tańcu z gwiazdami. 😉 Wiele osób zna ją także z roli znielubionej chyba przez większość czytelników Lalki Izabeli Łęckiej. Jej znaki rozpoznawcze to klasa, dystynkcja i poczucie humoru.

Ale Beata Tyszkiewicz jest nie tylko „pierwszą damą polskiego kina”. W swojej książce Anna Augustyn-Protas oddaje głos osobom z otoczenia aktorki, m.in. Danielowi Olbrychskiemu, Juliuszowi Machulskiemu czy Iwonie Pavlovič. Z ich opowieści wyłania się nowy, nieznany obraz Tyszkiewicz – damy nieszablonowej. Czym może nas zaskoczyć?

Książkę znajdziecie tutaj: Beata Tyszkiewicz. Portret damy. Psst! To absolutna świeżynka, premiera odbyła się 12 listopada 2020 r.!

Z kim tak ci będzie źle jak ze mną? Historia Kaliny Jędrusik i Stanisława Dygata

Kalina Jędrusik

Ameryka miała Marilyn Monroe, my mieliśmy Kalinę Jędrusik. Była seksbombą, uwodzicielką, gwiazdą kina, teatru i kabaretu. Mogłoby się wydawać, że od życia dostała wszystko, o czym można zamarzyć. Prywatne życie Kaliny Jędrusik nie było jednak tak różowe.

Aktorkę połączyła niezwykła, skomplikowana relacja ze sławnym pisarzem, Stanisławem Dygatem. Para przeżywała wiele wzlotów i upadków: romanse, skandale, poronienie, problemy zdrowotne obojga partnerów. Byli dla siebie jednocześnie błogosławieństwem i przekleństwem. Losy ich związku to właściwie gotowy materiał na film. Burzliwe uczucie artystów opisał w swojej najnowszej książce Remigiusz Grzela.

Znajdziecie ją tutaj: Z kim tak ci będzie źle jak ze mną? Historia Kaliny Jędrusik i Stanisława Dygata

Książki o znanych aktorkach PRL-u

Irena Kwiatkowska

Kobiety Pracującej chyba nikomu przedstawiać nie trzeba. 🙂 Z pewnością była niepodważalną królową komedii, humoru i satyry. Serca widowni kabaretowej podbiła występami w Dudku i u Starszych Panów, a widzowie serialów pokochali ją za role w Wojnie domowej i Czterdziestolatku. Zagrała ponad sto ról teatralnych i 20 filmowych, przez niemal 65 lat była także spikerką w Polskim Radiu.

Książka Marcina Wilka pozwala nam poznać osobistą perspektywę Ireny Kwiatkowskiej. Autor przytoczył wiele fragmentów dzienników aktorki, które odsłaniają jej skrywane, prywatne oblicze – Kwiatkowska nie była zbyt wylewna w wypowiedziach publicznych. Co skrywała za niegasnącym scenicznym uśmiechem?

Książkę znajdziecie tutaj: Kwiatkowska. Żarty się skończyły

Gabriel Michalik Danuta Szaflarska. Jej czas

Danuta Szaflarska

Przed kamerą debiutowała w Zakazanych piosenkach, czyli pierwszej powojennej polskiej produkcji długometrażowej (1946 r.). Czy występując w tym filmie, mogła się spodziewać, że w wieku stu lat będzie nadal grać?

Kariera Danuty Szaflarskiej to dziesięciolecia wypełnione fantastycznymi rolami teatralnymi i filmowymi. Aktorka znana była także z niegasnącej pogody ducha, której nie zdołały przyćmić życiowe trudności. Książka Gabriela Michalika pozwala nam prześledzić losy artystki od dzieciństwa, przez czasy okupacji (w tym walki w powstaniu warszawskim), okres powojenny aż do współczesności i śmierci aktorki. W czym tkwił sekret jej wiecznego optymizmu?

Książkę znajdziecie tutaj: Danuta Szaflarska. Jej czas

**********

Cztery ciągle świecące blaskiem prawdziwego talentu gwiazdy, cztery nietuzinkowe życiorysy. Z pewnością warto zagłębić się w te historie. Która z nich najbardziej Was zaciekawiła?

Zobacz także: