Książki o znanych aktorkach PRL-u – zestawienie
Podziwiane na deskach teatrów, dużych ekranach kin i małych, w większości czarno-białych, ekranach telewizorów. Ich niezaprzeczalne talenty zapewniły im popularność i uwielbienie widzów, a tym, które już odeszły – zasłużoną pamięć. A jak wyglądało ich życie za kulisami? Jak wspominają je osoby z najbliższego otoczenia? Przed Wami książki o znanych aktorkach PRL-u, które pozwolą Wam lepiej poznać te niezwykłe kobiety.
Książki o znanych aktorkach PRL-u
Beata Tyszkiewicz
Młodszemu pokoleniu Beata Tyszkiewicz prawdopodobnie w pierwszej kolejności kojarzy się z dystyngowaną panią, która rozdawała prawie same dziesiątki jako jurorka w Tańcu z gwiazdami. 😉 Wiele osób zna ją także z roli znielubionej chyba przez większość czytelników Lalki Izabeli Łęckiej. Jej znaki rozpoznawcze to klasa, dystynkcja i poczucie humoru.
Ale Beata Tyszkiewicz jest nie tylko „pierwszą damą polskiego kina”. W swojej książce Anna Augustyn-Protas oddaje głos osobom z otoczenia aktorki, m.in. Danielowi Olbrychskiemu, Juliuszowi Machulskiemu czy Iwonie Pavlovič. Z ich opowieści wyłania się nowy, nieznany obraz Tyszkiewicz – damy nieszablonowej. Czym może nas zaskoczyć?
Książkę znajdziecie tutaj: Beata Tyszkiewicz. Portret damy. Psst! To absolutna świeżynka, premiera odbyła się 12 listopada 2020 r.!
Kalina Jędrusik
Ameryka miała Marilyn Monroe, my mieliśmy Kalinę Jędrusik. Była seksbombą, uwodzicielką, gwiazdą kina, teatru i kabaretu. Mogłoby się wydawać, że od życia dostała wszystko, o czym można zamarzyć. Prywatne życie Kaliny Jędrusik nie było jednak tak różowe.
Aktorkę połączyła niezwykła, skomplikowana relacja ze sławnym pisarzem, Stanisławem Dygatem. Para przeżywała wiele wzlotów i upadków: romanse, skandale, poronienie, problemy zdrowotne obojga partnerów. Byli dla siebie jednocześnie błogosławieństwem i przekleństwem. Losy ich związku to właściwie gotowy materiał na film. Burzliwe uczucie artystów opisał w swojej najnowszej książce Remigiusz Grzela.
Znajdziecie ją tutaj: Z kim tak ci będzie źle jak ze mną? Historia Kaliny Jędrusik i Stanisława Dygata
Irena Kwiatkowska
Kobiety Pracującej chyba nikomu przedstawiać nie trzeba. 🙂 Z pewnością była niepodważalną królową komedii, humoru i satyry. Serca widowni kabaretowej podbiła występami w Dudku i u Starszych Panów, a widzowie serialów pokochali ją za role w Wojnie domowej i Czterdziestolatku. Zagrała ponad sto ról teatralnych i 20 filmowych, przez niemal 65 lat była także spikerką w Polskim Radiu.
Książka Marcina Wilka pozwala nam poznać osobistą perspektywę Ireny Kwiatkowskiej. Autor przytoczył wiele fragmentów dzienników aktorki, które odsłaniają jej skrywane, prywatne oblicze – Kwiatkowska nie była zbyt wylewna w wypowiedziach publicznych. Co skrywała za niegasnącym scenicznym uśmiechem?
Książkę znajdziecie tutaj: Kwiatkowska. Żarty się skończyły
Danuta Szaflarska
Przed kamerą debiutowała w Zakazanych piosenkach, czyli pierwszej powojennej polskiej produkcji długometrażowej (1946 r.). Czy występując w tym filmie, mogła się spodziewać, że w wieku stu lat będzie nadal grać?
Kariera Danuty Szaflarskiej to dziesięciolecia wypełnione fantastycznymi rolami teatralnymi i filmowymi. Aktorka znana była także z niegasnącej pogody ducha, której nie zdołały przyćmić życiowe trudności. Książka Gabriela Michalika pozwala nam prześledzić losy artystki od dzieciństwa, przez czasy okupacji (w tym walki w powstaniu warszawskim), okres powojenny aż do współczesności i śmierci aktorki. W czym tkwił sekret jej wiecznego optymizmu?
Książkę znajdziecie tutaj: Danuta Szaflarska. Jej czas
**********
Cztery ciągle świecące blaskiem prawdziwego talentu gwiazdy, cztery nietuzinkowe życiorysy. Z pewnością warto zagłębić się w te historie. Która z nich najbardziej Was zaciekawiła?
Zobacz także: