Letnie festiwale literackie 2020

Letnie festiwale literackie 2020 nie należą do najłatwiejszych w organizacji. Ponieważ przez długi czas nie wiedzieliśmy do końca, czy w ogóle będą możliwe. Wszystko oczywiście przez sytuację związaną z koronawirusem i obostrzeniami, które z dnia na dzień ogłaszał rząd. Do tej pory odwołano wiele wydarzeń kulturalnych, przesunięto premiery niektórych książek, a spektakle teatralne i koncerty przeniosły się do sieci. Jednak powoli już wszystko wraca do normy, choć nieustannie w wielu miejscach obowiązują specjalne środki ostrożności. Okazuje się też, że na tych warunkach tegoroczne letnie festiwale literackie mogą się odbyć. Tym samym to doskonała wiadomość dla wszystkich miłośników literatury i kultury.

Letnie festiwale literackie 2020

fot. literackifestiwal.zakopane.eu

Letnie festiwale literackie 2020 – co, gdzie i kiedy?

Przede wszystkim to świetna alternatywa dla tych wszystkich, którzy tegoroczne wakacje spędzają w kraju i swoim mieście. Jeśli więc w tym roku nie zdecydowaliście się na wyjazd za granicę, możecie spędzić wspaniały czas na wydarzeniach, zorganizowanych przez Koalicję Letnich Festiwali Literackich. Spotkania z czytelnikami i gośćmi wydarzeń organizowane są z najwyższą starannością i dbałością o zdrowie i bezpieczeństwo uczestników. W związku z tym zachowane są odpowiednie odległości, a liczba gości została zredukowana. Do tego wszystkie letnie festiwale będą odbywały się na dwóch płaszczyznach – realnej i tej w sieci. Na spotkaniach pojawią się dodatkowe telebimy i nagłośnienie, co pomoże utrzymać uczestników w odpowiednich odległościach od siebie. Oto jak założyciele koalicji tłumaczą potrzebę takich wydarzeń:

Festiwale literackie działają na styku kultury i turystyki. Co roku swoją jakością i programem, przyciągają odbiorców, mając ogromny wpływ na lokalną branżę turystyczną, promocję miejscowości i lokalne przedsiębiorstwa. (…) Mamy świadomość, że stan czytelnictwa w Polsce jeszcze przed pandemią był niezadowalający, natomiast teraz grozi zupełną katastrofą. A festiwale literackie zawsze były mocnym wsparciem dla rynku książki: autorów, tłumaczy, wydawnictw i czytelników.

Poniżej prezentujemy Wam terminy festiwali, które jeszcze przed nami:

  • Góry Literatury: 10-19 lipca w Nowej Rudzie.
  • Stolica Języka Polskiego: 2-8 sierpnia w Szczebrzeszynie.
  • Zakopiański Festiwal Literacki: 14-16 sierpnia w Zakopanem.
  • Patrząc na Wschód: 13-16 sierpnia w Budzie Ruskiej nad Czarną Hańczą.
  • Literacki Sopot: 20-23 sierpnia w Sopocie.

Dajcie znać, czy pojawicie się na którymś z nich!