Nagroda Literacka Angelus 2021 - laureatka to Kateryna Babkina

Za nami gala rozdania Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus 2021 – laureatka tegorocznej edycji to Kateryna Babkina. Pochodząca z Ukrainy pisarka została wyróżniona za tom opowiadań zatytułowany Nikt tak nie tańczył, jak mój dziadek

Nagroda Literacka Angelus 2021 - laureatka to Kateryna Babkina

Angelus 2021 – laureatka: Kateryna Babkina

W tym roku Literacką Nagrodę Europy Środkowej Angelus przyznano po raz szesnasty, a po raz czwarty nagroda trafiła do autorki bądź autora z Ukrainy. Laureatka otrzymała pamiątkową statuetkę oraz nagrodę pieniężną w wysokości 150 tysięcy złotych.

Wyróżniony został także tłumacz opowiadań pisarki: Bohdan Zadura dostał nagrodę (40 tys. złotych) za najlepszy przekład. Nagorodzony tłumacz jest poetą, który dwukrotnie otrzymał Wrocławską Nagrodę Poetycką Silesius.

Poza nagrodą główną, do Kateryny Bobkiny powędrowała także Nagroda im. Natalii Gorbaniewskiej, przyznawana przez czytelników w plebiscycie internetowym.

Będziemy jeszcze przypominać wczorajsze momenty angelusowe, a zaczniemy od takiego oto zdjęcia Kateryny Babkiny i jej tłumacza Bohdana Zadury.

Fot. Max Pflegel | Wrocławski Dom Literatury

Opublikowany przez Literacka Nagroda Europy Środkowej Angelus Niedziela, 17 października 2021

Fundatorem Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus jest miasto Wrocław, z kolei Nagrodę im. Natalii Gorbaniewskiej ufundował Wrocławski Dom Literatury.

Nagroda Literacka Angelus 2021 Kateryna Babkina Nikt tak nie tańczył, jak mój dziadek

Angelus 2021 – Nikt tak nie tańczył, jak mój dziadek 

Kateryna Babkina jest pisarką, dziennikarką, scenarzystką i menedżerką kultury. W swoim dorobku ma kilka tomików poezji, powieść, zbiory opowiadań, książek dla dzieci, scenariuszy filmowych oraz sztuk.

Książka, za którą Kateryna Babkina otrzymała Nagrodę Angelusa 2021 to zbiór opowiadań, tworzących historię pięciu rodzin. Pochodzące z nich dzieci spotykają się w szkole 1 września, w pierwszym dniu niepodległości Ukrainy. W tym momencie zaczyna się ich wieloletnia przyjaźń.

Wtedy wysoka dziewczynka mrugnęła rezolutnie i puściła rękę swojego sąsiada z ławki, który zdążył zapomnieć nawet o swoich wątpliwościach, na tyle wszystko to było dla niego nowe i niepojęte, i przesunęła cienkimi palcami po kołnierzyku Liliczki. Z kołnierzyka odpięła plastikową myszkę, błyszczącą szarą broszkę z elementami różu, i podała ją na dłoni zapłakanemu chłopczykowi. – To dla ciebie – powiedziała. – Prezent. Przestań płakać, proszę. Przestań natychmiast. I on, zdaje się, przestał. Może nie od razu, ale na pewno przestał.

fragment opisu od wydawcy

Wyróżnioną książkę znajdziecie POD TYM LINKIEM.

Zobacz także: