Nagroda Literacka im. Juliana Tuwima (w „reaktywowanej” formie) w tym roku zostanie wręczona po raz ósmy. Jury wyłoniło troje nominowanych. Którzy autorzy mają szansę na wyróżnienie? Kiedy odbędzie się wręczenie nagrody? Te informacje znajdziecie poniżej.

Nagroda Literacka im. Juliana Tuwima nominacje 2020

Nagroda Literacka im. Juliana Tuwima – historia

Początki nagrody sięgają dwudziestolecia międzywojennego. Była ona przyznawana od 1927 roku, pierwotnie jako Nagroda Literacka Miasta Łodzi. Dwukrotnie otrzymał ją jeden z najsłynniejszych łodzian, Julian Tuwim (w 1928 i 1949 roku). I właśnie Tuwima wybrano jako patrona nagrody, gdy reaktywowano ją w 2013 roku, który obchodzony był jako – nie może być inaczej – rok Tuwima! 😉

Pierwszą laureatką „reaktywowanej” nagrody została Magdalena Tulli. W gronie wyróżnionych znajdują się także m.in. Hanna Krall, Michał Głowiński i Małgorzata Szejnert.

Nagrodę Literacką im. Juliana Tuwima jury przyznaje:

żyjącej pisarce lub pisarzowi polskiemu za twórczość literacką o wysokich walorach artystycznych – w rozumieniu dzieła lub kilku dzieł. Twórczość Laureata Nagrody powinna otwierać nowe obszary dialogu oraz charakteryzować się ambicją diagnozowania i zmieniania rzeczywistości, wrażliwością społeczną i humanistyczną.

Nominowani 2020

Kto ma szansę zdobyć nagrodę w tym roku? W finale znalazło się troje autorów: Zyta RudzkaJulia Fiedorczuk oraz Wojciech Nowicki. Laureat otrzyma pamiątkową statuetkę, a także czek na 50 tys. złotych.

Nagroda zostanie wręczona zwycięzcy 13 grudnia 2020 roku na gali, która uświetni nadchodzący XIV Festiwal Puls Literatury w Łodzi, trwający od 5 do 13 grudnia. Tegoroczna edycja festiwalu będzie się odbywać pod hasłem „Zły”, w nawiązaniu do setnej rocznicy urodzin Leopolda Tyrmanda.

Festiwal Puls Literatury jest współorganizowany przez Dom Literatury w Łodzi, Stowarzyszenie Pisarzy Polskich Oddział w Łodzi i Urząd Miasta Łódź.

Ze względu na pandemię rozdanie nagród oraz cały tegoroczny festiwal odbędzie się w formie częściowo zdalnej. Przebieg wydarzeń będzie można także śledzić za pomocą transmisji w mediach społecznościowych.

Na koniec zostawiam Wam krótką filmową zapowiedź festiwalu.

Pojawicie się (oczywiście wirtualnie)? 🙂

Zobacz także: