Ciekawostki o książkachEventy

Larpy – wcielaj się w bohaterów Twojej ulubionej książki!

Larpy – czym są i kto może wziąć w nich udział?

Larpy (live action role-playing) to forma gry fabularnej, którą uczestnicy rozgrywają w świecie rzeczywistym. Wcielają się oni w role, wspólnie tworząc i odgrywając swoje postacie oraz ich historie. Udział mogą brać w nich wszyscy, choć niestety nie wszystkie improwizowane sztuki teatralne są przeznaczone dla osób poniżej osiemnastego roku życia. Wtedy warto znaleźć larp przeznaczony dla niepełnoletnich, bądź przedstawić pisemną zgodę rodziców lub opiekunów.

Larpy – w jaką postać możesz się wcielić?

Larpy - wcielaj się w bohaterów Twojej ulubionej książki!

http://www.charlottesvilletimes.com/2011/04/nosferatu-a-film-analysis/

Czy pomysł z odgrywaniem postaci fikcyjnych w świecie rzeczywistym brzmi intrygująco? Na pewno wielu z naszych Czytelników słyszało o tej formie rozrywki albo nawet brało udział w podobnym przedsięwzięciu. Często słyszeliśmy o odgrywaniu bitew i tym podobnych inscenizacji.

Nieco rzadziej mówiło się natomiast o spotkaniach, na których „larpowicze” wcielają się w postacie znane nam z książek i filmów fantasy. Na szczęście teraz to się zmieniło. Larpy są coraz częściej organizowane na terenie całej Polski. Informacje o nich szybko się rozprzestrzeniają i pojawia się wielu nowych chętnych. Jeżeli chcesz dowiedzieć się, czy twoja ulubiona książka fantasy doczekała się odzwierciedlenia w rzeczywistości, przeczytaj koniecznie ten artykuł do końca.

Larpy – gdzie szukać?

Jedną z najpopularniejszych grup organizujących Larpy jest Dziobak Larp Studios. Na ich imprezy zjeżdżają się ludzie z całego świata. Twórcy nie ograniczają gier do jednej tematyki. Czasem uczestnicy wcielają się w wampiry, innym razem w czarodziejów. Larpy coraz częściej organizowane są w Polsce, więc jeśli nie macie jeszcze pomysłu na wakacyjny wyjazd, a jesteście fanami książek fantasy, koniecznie sprawdźcie, gdzie i kiedy najbliżej Waszych miast organizowane są larpy. Warto zobaczyć kalendarz imprez Dziobak Larp Studios. Możecie sprawdzić go tutaj>>

A jeśli martwicie się, że nie możecie zdecydować w jakie role najchętniej chcielibyście się wcielić, poniżej znajdziecie krótką listę książek, która pomoże Wam dokonać wyboru. Powodzenia!

1. Larpy czarodziejów – tu nie ma żadnych wątpliwości! Jeśli chcesz wziąć udział w grze o tej tematyce, powinieneś przypomnieć sobie serię książek o Harrym Potterze autorstwa J.K. Rowling, ponieważ Dziobak Larp Studios organizuje spotkania czarodziejów, przypominających uczniów i nauczycieli Hogwartu.

2. Larpy wampirów – w tej kwestii polecamy Sagę Zmierzch Stephanie Mayer, Pamiętniki Wampirów J.L. Smith, Akademię wampirów Richelle Mead i bardziej klasycznie – Drakulę Brama Stokera.

3. Larpy w stylu staroangielskim – piękne stroje, polowania, bankiety. Proponujemy zatem: Muskając aksamit  Sary Waters i starsze, ale wiecznie żywe książki Jane Austen – Duma i uprzedzenie oraz Rozważna i Romantyczna.

4. Larpy związane z mitologią germańską – mitologia obejmująca wierzenia związane z religią germańską, mitologią nordycką, anglo-saksońską, kontynentalną mitologią germańską i innymi. Występują tu m.in. elfy, co budzi skojarzenia z serią Władca pierścieni i książką Hobbit, czyli tam i z powrotem, autorstwa J.R.R. Tolkiena.

Mam nadzieję, że jeśli jeszcze nie mieliście do czynienia z larpami, zdecydujecie się zgłębić temat. Nam wydaje się on niesłychanie interesujący, zwłaszcza, że wreszcie każdy ma szansę na to, by wcielić się w swoją ulubioną, książkową postać.

Dodatkowe informacje o wydarzeniu znajdziecie tutaj i tutaj, a także na Facebooku. 🙂