25 lat niewinności. Historia Tomasza Komendy. Sprawdź w TaniaKsiazka.pl

Już za kilka dni swoją premierę będzie miała książka Grzegorza Głuszaka, pierwszego dziennikarza, który przyjrzał się sprawie Tomasza Komendy i uwierzył, że jest niewinny. Książka 25 lat niewinności. Historia Tomasza Komendy w księgarniach pojawi się 18 września.

25 lat niewinności. Historia Tomasza Komendy. Sprawdź w TaniaKsiazka.pl

25 lat niewinności. Historia Tomasza Komendy

Na pewno znacie historię Tomasza Komendn z mediów, bo wstrząsnęła polską opinią publiczną. To mężczyzna, który został skazany na 25 lat za morderstwo, którego nie popełnił. O jego sprawie mówiło się jako o wyrzucie sumienia polskiego wymiaru sprawiedliwości.

Dziennikarz Grzegorz Głuszak początkowo tak, jak wszyscy, wierzył w winę Komendy. Sprawą zajął się ponownie po 10 latach, gdy zatrzymano jeszcze jednego sprawcę morderstwa 15-letniej Małgosi. Miał przeczucie, że Komenda jest niewinny, bo nie mógł się znać z Ireneuszem M. Obaj mężczyźni obracali się w zupełnie innych środowiskach, a ich zeznania wzajemnie się wykluczały.

Dziennikarz nie poddawał się i dążył do tego, żeby ustalić, dlaczego Komenda nadal siedzi w więzieniu. Efektem jego pracy był reportaż w programie Superwizjer (TVN).

16 maja Tomasz Komenda został uniewinniony decyzją Sądu Najwyższego. Spędził w więzieniu 18 lat. Gdy został skazany, miał 25 lat, dziś ma już 41. Niesłuszny wyrok odebrał mu młodość.

Grzegorz Głuszak i jego wieloletnie śledztwo

Książka 25 lat niewinności. Historia Tomasza Komendy jest efektem wieloletniej pracy Głuszaka. To zapis szczerej rozmowy z niesłusznie oskarżonym. To opowieść o sile, którą trzeba mieć, żeby wytrzymać niesłuszny wyrok, medialną nagonkę, piekło polskiego więzienia (wiadomo, jak w więzieniach traktuje się skazanych za gwałt). To historia walki o wolność i dobre imię.

Dzięki tej książce Czytelnicy będą mieć okazję, żeby poznać kulisy procesu, w wyniku którego Komenda został niesłusznie skazany za gwałt i morderstwo. Grzegorz Głuszak ujawnia skandaliczne dokumenty, nieporadne akty oskarżenia i absurdalność zeznań świadków. Ujawnia tajemnice, które nigdy nie miały wyjść na jaw.

Z książki wyłania się też obraz człowieka, który nie poddał się w walce z państwem i nieudolnością wymiaru sprawiedliwości.

Prof. Zbigniew Ćwiąkalski, pełnomocnik prawny Komendy w jego walce o wolność, napisał o 25 lat niewinności:

Ta książka pozwala spojrzeć na sprawę z innej perspektywy, niż dotąd mieliśmy okazję. Jest nie tylko zapisem cierpienia niewinnego człowieka, ale i najlepszym dowodem w sprawie Tomasza Komendy. Pokazuje, jak kruche jest prawo w obliczu ludzkich zaniedbań.

Jestem pewna, że dzięki publikacji 25 lat niewinności. Historia Tomasza Komendy będziemy mieć okazję do tego, żeby spojrzeć na tę historię z bardziej intymnej perspektywy. Do tej pory wiadomo było o niej tylko tyle, ile pojawiało się w mediach.

Co myślicie o całej sprawie? Mnie przeraża fakt, że osób skazanych za przestępstwa innych może być znacznie więcej.

Książkę Grzegorza Głuszaka 25 lat niewinności. Historia Tomasza Komendy możecie kupić tutaj.