Janusz Wójcik - sprawdź na TaniaKsiazka.pl
Zmarł Janusz Wójcik - sprawdź na TaniaKsiazka.pl

wyborcza.pl

Mamy smutną wiadomość, w wieku 64 lat zmarł Janusz Wójcik. Były selekcjoner reprezentacji Polski odszedł w poniedziałek 20.11.2017 roku, a przyczyną śmierci był rozległy krwiak mózgu. Informację na jednym z portali społecznościowych podał Jacek Kmiecik, następnie potwierdził ją syn Wójcika, Andrzej. Janusz Wójcik zmarł dokładnie dwa dni po swoich urodzinach, a dzień przed imieninami.

Zmarł Janusz Wójcik, ostatni trener, który w drużynowych sportach zdobył medal olimpijski

Miłośnicy piłki nożnej z pewnością kojarzą Janusza Wójcika. W latach 1989 – 1992 obejmował stanowisko trenera polskiej reprezentacji w piłce nożnej. Wspólnie zdobyli srebrny medal igrzysk w Barcelonie. Następnie od 1997 do 1999 prowadził reprezentację Polski seniorów. Wójcik angażował się także w politykę i był posłem na Sejm V kadencji. Chociaż wzbudzał niemałe kontrowersje, dziś nikt nie ma wątpliwości, że dzięki niemu polscy kibice przeżyli najpiękniejsze chwile i wiele emocji.

Na koncie miał również sporo sukcesów z warszawską drużyną Legia Warszawa. W rundzie jesiennej, w latach 1993 – 1994 zdobyli Mistrzostwo Polski i Puchar Polski. To także Wójcik zapewnił Jagiellonii Białystok awans do pierwszej ligi w 1987 roku. W Plebiscycie Piłki Nożnej został doceniony dwukrotnie przez jury i uzyskał miano Trenera Roku, najpierw w 1992, później w 1998 roku.

Do końca nie spoczywał na laurach. Chociaż Janusz Wójcik zmarł, zostawił po sobie bardzo dużo wspomnień. Źródłem informacji o burzliwym życiu trenera polskiej reprezentacji mogą być choćby dwie książki, które wydał. Jeśli zatem do tej pory nie do końca mieliście okazję poznać tę wybitną postać polskiego sportu, macie szansę nadrobić zaległości. Obie książki wywołały niemałe zamieszanie nie tylko wśród Czytelników, którzy interesują się piłką nożną. Jego dosadny styl nie tylko szokował, ale również bawił. Wójcik nigdy nie owijał w bawełnę, zawsze mówił i pisał o rzeczach tak, jak je widział. Nie przejmował się krytyką i po prostu robił swoje.

Śmierć postaci, której zawdzięczamy tak ogromny sukces w piłce nożnej, jest niewątpliwym ciosem. Ubolewając nad stratą, cieszymy się jednocześnie z tego, że polska reprezentacja osiągnęła dzięki niemu tak wiele na arenie międzynarodowej.

Tutaj znajdziecie wszystkie książki autorstwa Janusza Wójcika.