Stacja Tokio Ueno – nowość serii z Żurawiem
Jeśli lubicie dobrą literaturę współczesną, zwłaszcza tę z państw Azji Zachodniej, spotkajmy się na kartach powieści Stacja Tokio Ueno, nowości z Serii z Żurawiem.
Seria z Żurawiem, czyli najznakomitsza literatura współczesna
Seria z Żurawiem to cykl książek Wydawnictwa Uniwersytetu Jagiellońskiego, w którym znajdziecie najciekawsze tytuły literatury współczesnej. Autorzy książek Serii z Żurawiem są reprezentantami różnych krajów, ich tytuły zaś dotykają najróżniejszych zagadnień i problematyki współczesnego świata.
Tytuły wchodzące w skład cyklu niejednokrotnie odniosły sukces w kraju swojego pochodzenia otrzymując również najważniejsze nagrody literackie.
Do tej pory mogliście czytać u nas recenzję powieści Riku Ondy, Pszczoły i grom w oddali, którą miałam przyjemność przeczytać. Dlatego już teraz wiem, że nowość Wydawnictwa Uniwersytetu Jagiellońskiego jest tytułem, na który warto jest czekać!
Następny przystanek: Stacja Tokio Ueno
Gdzie przeniesiemy się tym razem? Powieść Yu Miri zabierza nas do stolicy Japonii, gdzie poznamy historię Kazu. Kazu urodził się w tym samym dniu, co cesarz, co uznawane jest za pomyślny omen. Niestety tego szczęścia nie wystarczyło mu na wszystkie dni swojego życia.
Odkąd mężczyzna przeprowadził się do Tokio, zaczął tracić swoich najbliższych. Jego życie wypełniło się bólem i samotnością, a pod koniec swojego żywota, po nadejściu tragicznego tsunami, został zmuszony do zamieszkania w parku w pobliżu stacji Tokio Ueno, gdzie wiódł życie bezdomnego. Po śmierci jego duch nie opuścił ziemskiego padołu, dlatego Kazu nigdy tak naprawdę nie opuścił parku. Czy w końcu jego dusza dozna wiecznego ukojenia?
Powieść Yu Miri pokazuje przejmujący obraz przemilczanego oblicza Japonii. Kraju, w którym bieda i bezdomność są bardziej powszechne, niżby się wydawało. Bardzo często problem ten dotyka osoby starsze i schorowane, które szczególnie potrzebują pomocy. Autorka w swojej najnowszej książce oddaje głos tym, których głos pozostaje zbyt cichy, by go usłyszeć. Jednocześnie udowadnia, że literatura piękna ma moc uwrażliwiania na palące problemy społeczne.