Blokada już we wrześniu – czwarty tom Shadow Raptors
W 2019 roku Sławomir Nieściur porzucił Fabryczną Zonę na rzecz tworzenia swojego uniwersum. Postapokaliptyczny świat zamienił na space operę. Pierwszy tom jego serii Kurs na kolizję bardzo szybko został zauważony przez fanów fantastyki i uzyskał nominację do książki roku w plebiscycie organizowanym przez portal Lubimyczytać.pl. Każda kolejna część, a pojawiły się już trzy, zyskuje coraz lepsze recenzje i coraz więcej pochwał czytelników. Już niedługo, 24 września, w księgarniach pojawi się Blokada – czwarty tom cyklu Shadow Raptors.
Shadow Raptors
Seria Shadow Raptors to perełka polskiej fantastyki naukowej. Sławomir Nieściur bardzo szybko udowodnił, że można go wymieniać jednym tchem obok takich nazwisk jak: Szmidt, Przybyłek czy Podlewski.
Odkryta w 2017 roku kometa przelatująca przez Układ Słoneczny stała się inspiracją do napisania powieści Kurs na kolizję. Kometa Oumuamua pojawia się gdzieś pomiędzy Jowiszem a Marsem i po dwóch latach znika w niewyjaśnionych okolicznościach. Wkrótce częstotliwość zjawiska zaczyna wzrastać, więc zostaje podjęta decyzja wysyłania sond badawczych, które odkrywają w tym rejonie przejście, tzw. Fałdę. Działająca na zasadzie tunelu czasoprzestrzennego umożliwia statkom kosmicznym szybką podróż do układu Epsilon Eridiani. Czterdzieści lat po odkryciu Fałdy docierają tam pierwsze, ziemskie okręty kolonizacyjne.
Sławomir Nieściur na początku spotkania z cyklem Shadow Raptors przedstawia nam wizję swojego uniwersum, prowadzi nas za rączkę przez najważniejsze wydarzenia w Układzie Słonecznym oraz układzie Epsilon Eridiani, a następnie zamyka przed nami drzwi, pozostawiając jedynie możliwość obserwacji przez dziurkę od klucza. Poprzez ten zabieg fabuła powieści sprawia wrażenie bardzo kameralnej i daje możliwość skupienia uwagi na kilku kluczowych bohaterach. Nie bez przyczyny w recenzjach pojawiają się porównania do bestsellerowego cyklu Expanse autorstwa Jamesa S. A. Coreya.
Blokada – czwarty tom Shadow Raptors
Blokada to czwarty tom serii, która powstała w 2019 roku. Sławomir Nieściur zapisuje kolejne karty powieści z prędkością światła. Gdy teleportuje do wydawcy najnowszy tom, okazuje się, że już jest w połowie tworzenia kolejnej części. A w tym wszystkim najciekawsze jest to, że każda nowa odsłona serii jest lepsza od poprzedniej. Strach pomyśleć, co może zdarzyć się przy dziesiątym tomie — czy wtedy wszechświat nagle imploduje? Oby nie. Jedno jednak jest pewne — Nieściur skonstruował swoją własną maszynę do dylatacji czasu, która umożliwia mu tworzenie kilku powieści rocznie.
Ze swojej strony mogę zagwarantować Wam, że w każdym kolejnym tomie znajdziecie coś nowego, coś, co stopniowo będzie poszerzało Waszą wiedzę o uniwersum. Nowe wątki, nowe postacie, a także lokacje — w końcu układ Epsilon Eridani nie składa się jedynie z gwiazdy centralnej. Są tam również także dwa globy: planeta AEgir i jej księżyc, Sigil, na których mieszka kilka milionów kolonistów. Oni również mają teraz problem. Wielki problem. I jeszcze jedna rzecz, którą powinniście mieć na uwadze: w układzie Epsilon Eridani nic, ale to absolutnie nic nie jest tym, czym wydaje się być na pierwszy rzut oka.
Zachęcam do lektury najnowszego tomu. Jestem dziwnie pewien, że się nie rozczarujecie 😉
~ Sławomir Nieściur
Sławomir Nieściur
Pisarz debiutował w 2016 roku powieścią Wedle zasług z serii S.T.A.L.K.E.R. Ostatecznie spod jego ręki wyszły trzy książki z uniwersum Fabrycznej Zony – Ostatniego zeżrą psy oraz Do zobaczenia w piekle. Shadow Raptors to jego pierwsza i jakże udana próba wejścia w ramy zupełnie innego gatunku. Od podstaw tworzy własne uniwersum perfekcyjnie wpisujące się w definicję space opery. Obecnie możemy przeczytać Kurs na kolizję, Sygnał oraz Gniazdo, a już za kilka dni również Blokadę. – czwarty tom Shadow Raports.
Fanom bardziej swojskich klimatów sygnalizuję, że już 18 września nakładem wydawnictwa Almaz ukaże się antologia opowiadań fantastycznych Tarnowskie Góry Fantastycznie 2, w której znajdzie się również tekst wyżej wymienionego autora. Czy również jesteście fanami pióra Nieściura? Mieliście okazję przeczytać książkę jego autorstwa?
Autor artykułu: Robert Rejmaniak
Powiązane artykuły: