Recenzja książki Myślenie czarno-białe
Myślenie czarno-białe to książka, która pokazuje nam, jak bardzo ludzki mózg potrzebuje kategoryzować otoczenie. Wszystko, co dzieje się wokół nas ląduje w szufladkach pamięciowych i poznawczych naszego mózgu. Ten system wypracowaliśmy ewolucyjnie, ponieważ miał zapewnić nam przetrwanie w świecie, gdzie niemal na każdym kroku coś chciało nas zjeść lub zaatakować. Jak się okazuje, ta metoda w dzisiejszej rzeczywistości nie jest już tak idealna. Autor książki, Kevin Dutton pokazuje, że bywa wręcz szkodliwa.
Myślenie czarno-białe – popularnonaukowy hit i jego plusy
Książka cieszy się sporym zainteresowaniem czytelników nie bez powodu. To dobrze przygotowana pozycja popularnonaukowa, która ma wiarygodne przypisy i odnośniki. Napisana jest też w przystępnym stylu. W związku z tym nawet jeśli psychologia i nauka nie jest twoją mocną stroną, znajdziesz w tej pozycji coś dla siebie. Ja bym nawet rzekła, że to źródło wielu ciekawostek, które warto poznać.
Jeśli czytaliście kiedyś Pułapki myślenia, to znajdziecie tutaj wspólny mianownik. Tam autor również przybliża czytelnikom działanie mózgu, który, aby ułatwić nam percepcję i przeżycie w świecie, skraca pewne systemy myślowe i daje nam ograniczony wybór. Myślenie czarno-białe o takim działaniu mózgu traktuje na podstawie czterech najważniejszych światowych wydarzeń – brexit, Trump, rasizm, ISIS.
Myślenie czarno-białe – kilka minusów
W książce przeszkadzała mi tylko jedna rzecz. Mianowicie, miałam wrażenie, że miejscami autor nie potrafił pozostać neutralny wobec kwestii, które opisywał. Tym sposobem, świadomie lub nie, narzuca czytelnikom narrację. Skłania ich do myślenia w określony sposób i narzuca swój punkt widzenia. W moim odczuciu, autorzy szczególnie książek popularnonaukowych, powinni wystrzegać się takich praktyk. Owszem, trudno jest stworzyć publikację bez pewnych naleciałości. Niemniej jednak czytelnik powinien przeczytać taką książkę, poczynić pewne refleksje i wyciągnąć własne wnioski.
Odcienie szarości
Dutton pokazuje, że dziś trudno odbierać świat w kategoriach czarno-białych. Tym samym udowadnia, że taki system nie sprawdza się w obecnych czasach. Niezależnie od tego, z jaką kwestią mamy do czynienia, występują w niej odcienie szarości. Problem w tym, że nasze mózgi nie radzą sobie zbyt dobrze z takim postrzeganiem.
W ludzkiej naturze zakorzeniona jest potrzeba jasnego i wyraźnego podziału. W związku z tym, przez takie postrzeganie, rodzi się wiele konfliktów i napięć na różnym tle – rasowym, politycznym, religijnym.
Myślenie czarno-białe – podsumowanie
Niektóre informacje w tej książce były dla mnie odkrywcze. Część rzeczy już wiedziałam, inne natomiast wydawały się mało istotne. Jednak samą książkę polecam każdemu, kto chciałby poznać bliżej system działania naszego mózgu. Dlaczego warto postrzegać świat w szarości? Jak podejmujemy decyzje? Dlaczego jasny podział na dobro i zło nie jest taki prosty? Jakie problemy generuje myślenie czarno-białe? Tego i wiele więcej, dowiecie się z książki Kevina Duttona. Z pewnością poszerzy ona wasze horyzonty i sprawi, że dowiecie się więcej o samych sobie!
Ocena Pauliny
-
7/10
-
7/10
-
7/10
-
8/10
Fragment recenzji
W ludzkiej naturze zakorzeniona jest potrzeba jasnego i wyraźnego podziału. W związku z tym, przez takie postrzeganie, rodzi się wiele konfliktów i napięć na różnym tle – rasowym, politycznym, religijnym.