Napoleon Bonaparte jako pisarz?
Napoleon Bonaparte kojarzy się raczej z tytułem cesarza Francji. Jego wojskowy umysł zapewnił mu wiele zwycięskich bitew oraz sukcesów na polu politycznym. Dacie wiarę, że zanim stał się słynnym zdobywcą Europy, zajmował się pisaniem?
Napoleon Bonaparte i jego twórczość
Odnaleziony manuskrypt okazał się nowelą miłosną autorstwa samego Bonaparte. Jej tytuł brzmi Clisson i Eugenia a odnaleziony fragment zostanie wystawiony na aukcji. Powstanie utworu datuje się na 1975 rok, czyli czas, kiedy to Napoleon dopiero zaczynał przygodę z wojskiem. Tytułowy bohater, Clisson, jest francuskim oficerem. Został obdarzony bujną wyobraźnią i gwałtownym charakterem. Do niekwestionowanych atutów mężczyzny można doliczyć ponadprzeciętną inteligencję oraz umiejętność trafnego oceniania każdej sytuacji. Clisson pewnego dnia poznaje Eugenię, w której zakochuje się bez pamięci. To dla niej porzuca służbę wojskową i zmienia dotychczasowe życie. Para bierze ślub i wspólnie zamieszkują na wsi, gdzie zajmują się wychowaniem dzieci. Jednak wojna to rzecz zdradziecka i kiedy ponownie wybucha, Clisson postanawia spełnić obywatelski obowiązek wobec ojczyzny.
Przekorny los sielankę młodej pary zamienia w koszmar. Mężczyzna na polu bitwy zostaje ranny. Prosi więc przyjaciela, Berville’a by ten udał się do jego żony i pomógł jej przetrwać ten trudny czas. Ten jednak, zamiast służyć pomocą, uwodzi Eugenię. Skutkiem tego kobieta przestaje wysyłać listy do rannego męża. Clisson po raz ostatni wysyła list do małżonki, po czym planuje udać się na pole bitwy, by tam zginąć.
W owej historii Bonaparte najprawdopodobniej czerpał inspirację z własnego doświadczenia. Miał bowiem romans z Eugénie Bernardine Clary. Para była nawet zaręczona. Ich drogi jednak rozeszły się i ostatecznie każde z nich poślubiło kogoś innego.
Napoleon Bonaparte zostawił po sobie ponad 20 stron. Do domu aukcyjnego Bonhams trafi zaś drugi, najdłuższy fragment, który do tej pory znajdował się w prywatnych rękach. Pozostałe fragmenty zostają w posiadaniu bibliotek oraz muzeów.