FantastykaWydarzenia literackie

Laureaci Nagrody Zajdla – poznaj autorów najlepszych polskich dzieł fantastycznych 2022

Laureaci Nagrody Zajdla - poznaj autorów najlepszych polskich dzieł fantastycznych 2022 Laureaci Nagrody Zajdla
Na początku września już po raz trzydziesty dziewiąty podczas łódzkiego festiwalu fantastyki Kapitularz Polconem ogłoszono laureatów Nagrody Literackiej im. Janusza A. Zajdla. Czytelnicy fantastyki wybrali najlepszą polską powieść i opowiadanie. Kto trafił do zaszczytnego grona dotychczasowych zwycięzców?
Laureaci Nagrody Zajdla

Fot. Walentyna Juszczak, materiały prasowe

Laureaci Nagrody Zajdla

Patronem Nagrody ustanowionej w 1985 roku jest fizyk i pisarz Janusz A. Zajdel, który należy do czołówki twórców fantastyki. Jego najbardziej znane książki to  Limes inferior, Cylinder van Troffa, czy Paradyzja. Jego dzieła na trwałe weszły do kanonu klasycznej polskiej fantastyki oraz social fiction. Nagroda im. Janusza A. Zajdla przyznawana jest przez miłośników fantastyki. W ten sposób fani tego gatunku wyróżniają autorów za najlepsze polskie utwory fantastyczne. Pod uwagę są brane dwie kategorie: powieść i opowiadanie.
Do tej pory to zaszczytne wyróżnienie otrzymali m.in.: Jacek Dukaj, Andrzej Sapkowski, Anna Brzezińska, Anna Kańtoch, Marta Kisiel, Tomaszaa Kołodziejczaka czy Rafał Kosik.
Nominacje do tej nagrody wysyłają przez internet fani fantastyki. Każdy czytelnik może wybrać i zgłosić od jednego do pięciu utworów w każdej z dwóch kategorii, wydanych w poprzednim roku kalendarzowym. Te utwory, które zbiorą najwięcej głosów, trafiają na listę nominacji. Wyboru laureatów spośród zebranych tytułów dokonują uczestnicy Ogólnopolskiego Konwentu Miłośników Fantastyki “Polcon”. Głosowanie jest tajne.

Tegoroczni laureaci Nagrody Zajdla

Zwycięzca w kategorii opowiadanie – Michał Cholewa, Na granicy (w: fahrenheit.net.pl)
Zwycięzca w kategorii powieść – Radek Rak, Agla. Alef (Powergraph)

Michał Cholewa

Za PAP: Urodzony w 1980 roku, absolwent wydziału matematyki Uniwersytetu Śląskiego, pracownik Instytutu Informatyki Teoretycznej i Stosowanej PAN w Gliwicach. Prywatnie działacz fandomu, uczestnik wielu konwentów, członek sekcji literackiej Logrus. Jako miłośnik Haldemana, Lema, Zelazny’ego i cyklu filmowego Obcy, pisze militarną science fiction. Debiutował w 2008 roku opowiadaniem Ognisko 11 w antologii Epidemie i zarazy. Debiutancka powieść Gambit ukazała się w 2012 r., rok później Punkt cięcia, a w roku 2015 autor został laureatem Nagrody za Fortę, trzeci tom cyklu Algorytm wojny. Nominację otrzymały także tomy czwarty i piąty oraz opowiadanie Bunt maszyn. Wydane pod sam koniec roku opowiadanie Ucieczka otrzymało Nagrodę za rok 2021. W roku 2023 nominowany za opowiadania Na granicy oraz Zwycięstwo.

Radek Rak

Za PAP: Dębicczanin, lekarz weterynarii, zawodowo dźgnięty cytatem ze swojej powieści. Za swoją twórczość wyróżniany m.in. Reflektorem Nowej Fantastyki, Złotym Wyróżnieniem Nagrody Literackiej im. Jerzego Żuławskiego i Nominacją do Nagrody Fandomu Polskiego im. Janusza A. Zajdla za Puste Niebo. Za Baśń o Wężowym Sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli wyróżniony m.in. Zajdlem, Żuławiem, Śląkfą, Gdynią i Nike. Laureat nagrody Europejskiego Stowarzyszenia Science Fiction. Według jednych pisze klechdy, gawędy, baśnie, choć sam z jakiegoś powodu uważa, że to fantastyka. Tym piękniej opisuje miasta, im bardziej ich nie znosi. W 2022 roku dowiódł swoją powieścią Agla. Alef, że nie lubi Krakowa.

Przypomnijmy inne nominowane utwory

Utwory nominowane w kategorii Powieść za rok 2022:
Utwory nominowane w kategorii Opowiadanie za rok 2022:
  • Zwycięstwo, Michał Cholewa w: Ku gwiazdom. Antologia Polskiej Fantastyki Naukowej 2022 (IX)​
  • Potwór i nić, Agnieszka Hałas w: Inne Nieba (SQN)​
  • Drogi do raju, Łukasz Kucharczyk w: Krzysztofzin nr 2 (Gniazdo Światów)​
  • Ostatni płatek, Łukasz Kucharczyk w: 24/02/2022 (IX)​
  • Skracaj albo giń, Łukasz Kucharczyk w: Ja bym to skrócił (Krakowska Sieć Fantastyki)​
  • Kamień z lilii, Łukasz Kucharczyk, Kacper Kotulak w: Biały Kruk nr 22 (KMF Biały Kruk)​
  • Być martwym jest srebrem, nie istnieć – złotem, Magdalena Świerczek-Gryboś w: Biały Kruk nr specjalny 1 (KMF Biały Kruk)​
  • Zawsze znajdę drogę, Paula Wanarska w: Nowa Fantastyka nr 481 (Prószyński Media)​
Laureatom gratulujemy!
Czytajcie także: