Adaptacja książki Biały Tygrys, powieści nagrodzonej Bookerem Adaptacja książki Biały Tygrysrodzonej Bookerem książki

Nie martw się, że w 2021 roku nie będzie co oglądać. Już sam Netflix sypnie filmami i serialami, jak z rękawa! Jedną z jego propozycji, która w styczniu będzie miała swoją premierę na platformie, jest adaptacja książki Biały Tygrys. Powieści autorstwa Aravind Adiga, która w 2008 roku została nagrodzona prestiżową Nagrodą Bookera. Po tym wyróżnieniu napisana przez hinduskiego pisarza powieść zyskała międzynarodowy rozgłos. 13 lat później doczekała się ekranizacji. Dramat o tym samym tytule na pewno poruszy Twoje serce.

Adaptacja książki Biały Tygrys Sprawdź na TaniaKsiazka.pl >>

Fot. Fragment filmu

Adaptacja książki Biały Tygrys

Adaptacja książki Biały Tygrys pojawi się na Netflixie już 22 stycznia. Biorąc pod uwagę, że za reżyserię odpowiada utalentowany artysta Ramin Bahrani, możemy się spodziewać naprawdę wyjątkowego obrazu. Reżyser bowiem w swoim portfolio ma wiele filmów zarówno nagradzanych jak i nominowanych do prestiżowych wyróżnień. Na tej liście znaleźć można m.in. takie produkcje jak: Człowiek z budką, Na pełnym gazie, Żegnaj, Solo. Bahrani również napisał scenariusz Białego Tygrysa, zainspirowany doskonałą fabułą powieści o tym samym tytule, autorstwa Adiga Aravind.

Fabuła

Akcja dzieje się w Indach, lecz zupełnie innych od tych, które znamy z wycieczek krajoznawczych. W tej części, w której codziennością jest bieda, korupcja, prostytucja i bezprawie, które istnieją tuż obok niebotycznego bogactwa. Gdzie biedni nie mają szans na godne życie. Czeka ich zatem marna egzystencja na ulicy, gdzie nędza, choroby i przedwczesna śmierć. Bywają też szczęśliwcy, którzy trafiają na służbę do bogaczy… i o jednym z takich szczęściarzy jest ta historia.

Głównym bohaterem jest młody mężczyzna Balram Halwai  – w tej roli Adarsh Gourav (Madly, Rukh). To człowiek o wielu twarzach, który nie boi się żadnego zajęcia. Jest na tyle sprytny, że nadzwyczaj szybko z nizin społecznych trafia na sam szczyt. To właśnie tę wspinaczkę po drabinie sukcesu będziemy obserwować z zapartym tchem. Zobaczymy wszystkie etapy jego drogi, od ubogiego wieśniaka po odnoszącego sukcesy biznesmena. Balram osiągnie to dzięki bystrości umysłu i przebiegłości.

Zacznie się niewinnie. Od pracy w charakterze służącego i kierowcy u bogaczy, którzy właśnie wrócili ze Stanów Zjednoczonych: Ashoka (Rajkummar Rao – Aligarh, Queen) i Pinky (Priyanka Chopra Jonas – Jak romantycznie!, Quantico). W bardzo krótkim czasie chłopak zyska sympatię swoich pracodawców i stanie się dla nich niezastąpiony. Wszystko wydawałoby się być idealne, do czasu, aż pewnego dnia zda sobie sprawę, że nie podoba mu się dłużej ta niegodna rola. Podejmie więc ogromne ryzyko, przez które może stracić wszystko. Stawka jest jednak wysoka. Balram zbuntuje się przeciwko tak wielkiemu rozwarstwieniu społecznemu i  nierównemu systemowi. Postanowi zawalczyć o swoje życie i honor i stać się nowym rodzajem pana w Indiach.

****

Biały Tygrys to fascynująca opowieść o demoralizacji, pogoni za pieniądzem i bezduszności. Jednocześnie zaś wzruszająca historia o tym, jak nie stracić człowieczeństwa mimo koszmarnych warunków, w jakich przyszło mierzyć się z życiem.

Jeśli masz ochotę na lekturę przed seansem, książka Biały Tygrys czeka na Ciebie w tym miejscu.

Powiązane artykuły: