Aleksander Puszkin to jeden z najsławniejszych i cenionych przedstawicieli rosyjskiego romantyzmu. Nic więc dziwnego, że fakt ten postanowili wykorzystać zarządcy moskiewskiego metra. W końcu, czemu by nie zarobić na sławie rodaka, a przy okazji pomóc w jego promocji wśród mieszkańców kraju i turystów?

Aleksander Puszkin – gadżety z wizerunkiem pisarza

Na taki właśnie pomysł wpadło moskiewskie metro, które wprowadziło do sprzedaży bardzo szeroki asortyment z wizerunkiem słynnego pisarza. Całość połączyli ze specjalną linią przejazdową Tagansko-Krasnopriesnienskaja, gdyż właśnie na tym odcinku znajduje się również stacja dedykowana autorowi.

W kilku różnych miejscach postawiono cztery kioski, w których podróżni mogą zapoznać się z całym wachlarzem produktów. Wizerunek Puszkina został umieszczony niemal na wszystkich możliwych powierzchniach. Turyści mają do dyspozycji: długopisy, notesy, przypinki, kubki termiczne oraz mnóstwo innych gadżetów. A wszystko w kolorystyce linii moskiewskiego metra, która na owej trasie działa już przeszło 50 lat.

Cały projekt ma na celu przypomnienie o wybitnych twórcach kraju i jest zaledwie częścią większego przedsięwzięcia. Można się więc spodziewać kolejnych wielkich pisarzy, od nazwisk których powstały stacje metra, uhonorowanych pamięcią w podobny sposób. Na liście oczekujących znajdują się m. in.: Dostojewski, Majakowski czy Turgieniew.

Trzeba przyznać, że to dość niecodzienna i oryginalna inicjatywa. Trudno jednak się nie zgodzić z faktem, iż przyniesie nie tylko zyski, ale również pożądany efekt w postaci promowania rodzimej twórczości.

Wszystkich zainteresowanych książkami Aleksandra Puszkina odsyłamy tutaj.