Bella i Sebastian 3 Przyjaciele na całe życie w TaniaKsiążka.pl

Wraz z ostatnim dniem maja w kinach pojawi się trzecia część sympatycznego filmu familijnego Bella i Sebastian 3, w związku z tym zostałam poproszona o zrecenzowanie książki, która pojawiła się na rynku wydawniczym przy okazji premiery – Bella i Sebastian 3 Przyjaciele na całe życie. Autorką książki jest Christine Féret-Fleury.

Nie miałam jeszcze okazji czytać książek, które powstały w oparciu o filmowy scenariusz inspirowany powieścią. 😉 To trochę zagmatwane, ale tak właśnie jest.

Film był inspirowany powieścią Cécile Aubry Bella i Sebastian wydaną po raz pierwszy w 1964 roku. Autorka książki to niezwykle barwna postać. Była tancerką i aktorką, a po poślubieniu marokańskiego księcia zaczęła pisać książki dla dzieci i scenariusze filmowe. Zajmowała się też reżyserią.

Bella i Sebastian 3 Przyjaciele na całe życie – o czym jest?

Podstawą opowieści zarówno filmowej i książkowej – bo w przypadku, gdy książka powstała na bazie scenariusza, nie da się ich rozdzielić – jest piękna przyjaźń między chłopcem – Sebastianem, a Bellą – owczarkiem górskim. Przyjaźń rozpoczęła się w pierwszej części Bella i Sebastian, w której samotny, wychowywany przez dziadka chłopiec, zaprzyjaźnia się ze zdziczałym, skrzywdzonym przez człowieka psem.

Bella i Sebastian 3 Przyjaciele na całe życie to wzruszająca opowieść o przyjaźni, odwadze i odpowiedzialności.

Ojciec Sebastiana i Angelina pobierają się. Podczas wesela chłopiec podsłuchuje rozmowę rodziców z dziadkiem – Cezarem i dowiaduje się, że podróż poślubna jest tylko pretekstem. Ojciec z Angeliną jadą do Kanady, bo chcą się tam wkrótce przeprowadzić razem z synem.

Sebastian czuje się oszukany, bo wcale nie chce porzucać górskiego miasteczka, w którym mieszkał od zawsze. Ale to nie przeprowadzka jest głównym tematem opowieści. W miasteczku pojawia się tajemniczy Joseph, który twierdzi, że jest właścicielem Belli i zrobi wszystko, żeby odebrać suczkę i jej troje szczeniąt chłopcu. Historia nabiera dramatyzmu. Nie chcę się na ten temat rozpisywać, żeby recenzji nie trzeba było oznaczać Spoiler Alert. 😉 Jak to w książkach i filmach dla dzieci bywa, wszystko się dobrze kończy.

Bella i Sebastian 3 Przyjaciele na całe życie – kilka wniosków?

Tak jak wspomniałam, nie czytałam wcześniej książek, które powstały w oparciu o scenariusz filmowy. Miałam do nich awersję, bo jestem zwolenniczką odwrotnej kolejności. Może dlatego trochę mi przeszkadzało, że narracja jest sucha. Chodzi mi o to, że książka jest nastawiona na dialogi, a brakuje w niej większych opisów, które pomagają wyobrazić sobie scenerię, tło opowieści. Mimika i emocje towarzyszące bohaterom są opisane, ale brakuje szerszych opisów świata przedstawionego. Moim zdaniem, to może być specyfika gatunku, ale mi to nie pasowało. Co prawda, taka konstrukcja narracji może być zaletą dla młodszego Czytelnika.

Komu polecam książkę?

Bella i Sebastian 3 Przyjaciele na całe życieBella i Sebastian 3 to wzruszająca historia, która spodoba się na pewno dzieciom, ale nie tylko. W książce jest mnóstwo kolorowych ilustracji – kadrów z filmu pasujących do danego fragmentu opowieści. Czyta się ją lekko, więc młodszemu Czytelnikowi nie powinna sprawić większych trudności.

Powinny się nią zainteresować dzieci w wieku zbliżonym do dwunastoletniego bohatera. Historia jest sympatyczna, bohaterzy wzbudzają jednoznaczne emocje: źli są źli, a dobrzy – dobrzy. To piękna opowieść o tym, że warto być dobrym, że przyjaźń, miłość i jedność są w stanie pokonać zło i brutalność.

Książka sprawdzi się też jako lektura dla tych, których zniechęcają opisy.

Jestem ciekawa, czy czytaliście książki oparte na filmowych scenariuszach? Czy też brakowało w nich porządnych opisów? Może coś mi polecicie, bo chętnie zagłębię się w temat. 🙂

Książkę Bella i Sebastian 3 Przyjaciele na całe życie znajdziecie tutaj.

Trailer filmu Bella i Sebastian 3:

Ocena Anety
 • 8/10
  Jak mocno książka mnie wciągnęła? - 8/10
 • 7/10
  Jak oceniam styl pisania, język i warsztat autora? - 7/10
 • 8/10
  Czy warto przeczytać tę książkę ponownie? - 8/10
 • 10/10
  Czy główni bohaterowie wzbudzili sympatię? - 10/10
 • 10/10
  Czy książka jest odpowiednia dla dzieci? - 10/10
8.6/10

Fragment recenzji

Bella i Sebastian 3 to wzruszająca historia, która spodoba się na pewno dzieciom, ale nie tylko. W książce jest mnóstwo kolorowych ilustracji – kadrów z filmu pasujących do danego fragmentu opowieści. Czyta się ją lekko, więc młodszemu czytelnikowi nie powinna sprawić większych trudności. Powinny się nią zainteresować dzieci w wieku zbliżonym do dwunastoletniego bohatera. Historia jest sympatyczna, bohaterzy wzbudzają jednoznaczne emocje źli są źli, a dobrzy – dobrzy. To piękna opowieść o tym, że warto być dobrym, że przyjaźń, miłość i jedność są w stanie pokonać zło i brutalność.