Bestsellery Empiku 2022 - laureaci w kategoriach literackich Bestsellery Empiku 2022

Co roku o tej porze odbywa się gala, na którą z niecierpliwością czekają miłośnicy kultury – książkoholicy, melomani czy fascynaci kina. To święto, podczas którego poznajemy najpopularniejszych twórców minionego roku. My, rozkochani w literaturze, bierzemy pod lupę przede wszystkim kategorie czytelnicze. Poznajmy zatem literackich laureatów plebiscytu Bestsellery Empiku 2022!

Bestsellery Empiku 2022

Fot. Materiały prasowe Empik

Bestsellery Empiku 2022 – kategorie książkowe

Gala Bestsellery Empiku 2022 odbyła się 7 lutego i można ją było oglądać w stacji telewizyjnej TVN oraz online za pośrednictwem kanałów social media organizatora. W czasie tej wyjątkowej imprezy, okraszonej występami wspaniałych polskich muzyków i wokalistów, poznaliśmy najlepszych twórców w kategoriach: książka, muzyka, film, kultura cyfrowa, a także Odkrycia Empiku. Nagrody w literackich kategoriach wręczali popularni polscy autorzy Katarzyna Puzyńska i Wojciech Chmielarz.

Bestsellery Empiku 2022. Kryminał i thriller

Kryminał to jeden z najchętniej czytanych gatunków w naszym kraju. Polacy mają swoich ulubionych „pisarzy od dreszczyku emocji”, którzy na stałe znaleźli miejsce w ich sercach. Trzeba się naprawdę postarać, by wejść do kręgu faworytów. Przed Wami książki, które w ubiegłym roku najczęściej wywoływały czytelnicze napięcie za sprawą misternie skonstruowanej intrygi i fabuły pełnej kryminalnych zagadek. W gronie nominowanych same duże nazwiska:

  • Brakujący element, Harlan Coben, tłum. Magdalena Słysz, Wydawnictwo Albatros,
  • Czerwona ziemia, Marcin Meller, Wydawnictwo W.A.B.,
  • Mentalista, Camilla Läckberg, Henrik Fexeus, tłum. Inga Sawicka, Wydawnictwo Czarna Owca,
  • O włos, Katarzyna Bonda, Wydawnictwo Muza,
  • Projekt Riese, Remigiusz Mróz, Wydawnictwo Filia.

Któż by się spodziewał, że laureatem w tej kategorii zostanie Remigiusz Mróz? Chyba wszyscy 😉 . Nominowany kilkukrotnie w poprzednich edycjach, w końcu otrzymał statuetkę.

No pięknie. Moi drodzy, przychodzę tutaj jakoś tak mniej więcej od 6 lat. Za każdym razem byłem nominowany. Za każdym razem tej nagrody nie otrzymałem, ale za każdym razem miałem płomienną mowę przygotowaną. Dzisiaj nie. Także dziękuję bardzo.

Bestsellery Empiku 2022. Literatura obyczajowa

Wśród nominowanych powieści obyczajowych znalazły się aż trzy pozycje z anglojęzycznymi tytułami i właśnie jedna z nich okazała się triumfować. Na przykład nad mistrzem romansu Nichlasem Sparksem. A to wszystkie książki z tej kategorii, walczące o pierwsze miejsce na podium:

W tej kategorii najpoczytniejsza okazała się książka It Starts with Us Colleen Hoover.  Pisarka nie mogła stawić się na gali osobiście, dlatego nagrodę w jej imieniu odebrała Aleksandra Żak, tłumaczka powieści.

Bardzo dziękuję w imieniu autorki. To dzięki namowom czytelniczek i czytelników Colleen Hoover zdecydowała się napisać tę książkę i cieszę się, bo dzięki temu ja mogłam ożywić jej bohaterów w polszczyźnie.

Bestsellery Empiku 2022. Literatura piękna

Kategoria „Literatura piękna” zgromadziła prawdziwą pisarską śmietankę. Na liście znaleźli się m.in. polska Noblistka Olga Tokarczuk, Szczepan Twardoch (nominowany wielokrotnie w ubiegłych latach) czy zagraniczna autorka światowych bestsellerów Sally Rooney. Wszyscy walczący o laur zwycięstwa to:

Osoba, która wyprzedziła pozostałych w wyścigu po statuetkę, wie, jak smakuje największe zwycięstwo. Pierwsze miejsce zajęła bowiem Olga Tokarczuk, laureatka Nagrody Nobla w dziedzinie literatury.

Zwyciężczyni nie mogła pojawić się na gali; podziękowania złożyła online:

Dziękuję wszystkim, którzy przeczytali moją książkę. Dziękuję pani prawniczce, która zaczepiła mnie kiedyś w sklepie i wyłuszczyła swoją interpretację Empuzjonu. Dziękuję miłej starszej pani, która na giełdzie staroci uraczyła mnie olśniewającym wykładem na temat Tomasza Manna i mizoginii w kulturze. Dziękuję autorkom i autorom, którzy wysłali mi mnóstwo listów. I dziękuję też literackim turystom, którzy odwiedzali w tym roku Görbersdorf, czyli Sokołowsko. I pamiętam zawsze, że literatura jest królestwem czytających, dużo bardziej czytających niż tych, którzy piszą. Niech żyją czytelnicy!

Bestsellery Empiku 2022. Young adult

Kolejna kategoria to książki skierowane do młodych dorosłych, czytane równie chętnie przez starszych czytelników. Wśród nominowanych w tej grupie znalazły się tytuły:

Nagrodę w tej kategorii otrzymała Katarzyna Barlińska vel. P.S. Herytiera Pizgacz.

Młoda pisarka, odbierając nagrodę nie tylko złożyła podziękowania, ale również zmotywowała młodzież do zabierania głosu i podejmowania ryzyka:

Chciałam podziękować przede wszystkim moim bliskim za to, że byli przy mnie cały czas, wydawnictwu za to, że dało mi szansę, ale przede wszystkim chciałabym podziękować moim czytelnikom, bo dzięki nim tu jestem. Dwa lata temu siedziałam na matematyce w szkolnej ławce, zastanawiałam się, co ja chcę robić w życiu. Miałam przed sobą deklarację maturalną, nie wiedziałam. Każdy oczekiwał ode mnie planu, ja takiego planu nie miałam. I udało mi się zaryzykować. Stąd też apel do młodych ludzi — ponieważ ja też jestem młoda, mam tylko 20 lat — nie bójmy się mówić. Mamy wiele do powiedzenia, mamy wiele do opowiedzenia i trzeba ryzykować. Uważam, że ryzyko popłaca, ponieważ jestem tego najlepszym przykładem.

Bestsellery Empiku 2022. Literatura polska dla dzieci

Czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci! To powiedzenie idealnie pasuje do wyrabiania w dzieciach nawyku czytania. Dlatego dzieciom trzeba czytać od najmłodszych lat, by potem same sięgały po lektury. Jak dobrze, że na rynku książki jest ogrom wartościowych propozycji czytelniczych dla najmłodszych. Które najchętniej były wybierane przez dzieci i ich rodziców w ubiegłym roku? I który tytuł okazał się najlepszy?

W kategorii literatura polska dla dzieci nominowano:

Laureatką została Justyna Bednarek, nagrodę za ilustracje otrzymał Daniel de Latour.

Nagrodzona pisarka podziękowała w imieniu własnym oraz nieobecnego na gali Daniela de Latour. Rysownik nie mógł przybyć, ponieważ kończy właśnie ilustrować szósty tom serii Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek. Tym samym zapowiedziała, że być może na wiosnę książka to ujrzy światło dzienne.

Pisarka Roku i Odkrycie Roku w kategorii Literatura

Pisarką Roku 2022 została autorka książek dla młodzieży, której książka nominowana była w kategorii: Youn adult. Weronika Anna Marczak, bo o niej mowa, ma w swoim dorobku wspomniany już bestsellerowy cykl Rodzina Monet. Podobnie jak nagrodzona Katarzyna Barlińska zadebiutowała na Wattpadzie, gdzie cieszyła się ogromną popularnością.

Odkryciem Roku w kategorii Literatura również została kobieta. Ishbel Szatrawską wybrało jury, w którego składzie znaleźli się: Aleksandra Zbroja, Marcin Maćkiewicz, Sylwia Chutnik, Michał Nogaś i Joanna Marczuk. Oprócz tego wyróżnienia autorka ma na swoim koncie również nominację do Paszportu Polityki za książkę Żywot i śmierć pana Hersha Libkina z Sacramento w stanie Kalifornia.

Wszystkim zwycięzcom gratulujemy i czekamy na kolejne Bestsellery Empiku!

Czytajcie także: