Bestsellery Empiku 2019 rozdane!

Za nami kolejna, już 21. edycja Bestsellerów Empiku.  To znaczy, że wczoraj (4 lutego) poznaliśmy autorów najpopularniejszych w Polsce płyt, filmów i – co nas najbardziej interesuje – książek. To nagrody, które jasno dają nam sygnał dotyczący tego, co Polacy najchętniej czytają, słuchają i oglądają, więc te wyróżnienia są swoistym miernikiem kultury popularnej.

Bestsellery Empiku 2019 rozdane!

Warto zwrócić uwagę, że po raz pierwszy w historii Bestsellerów Empiku nagrodzono także pisarzy i artystów, którzy stoją dopiero u progu kariery. Odkrycia Empiku 2019 przyznano w 3 kategoriach: literatura, muzyka oraz film.

Sama gala rozdania nagród odbyła się  w Warszawie, a transmisję na żywo mogliśmy obejrzeć za pośrednictwem TVN. Wydarzenie uświetnili swoimi występami m.in.: Artur Rojek, Hania Rani oraz zaskakujące duety: Beata Kozidrak i Miuosh, Ania Dąbrowska i Krzysztof Zalewski.

Bestsellery Empiku 2019 – rozdane!

Na początek zajmijmy się bestsellerami, które ksiażkoholików interesują najbardziej. Literackie bestsellery wybrano aż w pięciu kategoriach: literatura piękna, obyczajowa, kryminał, książka dla dzieci oraz audiobook.

Literackie Bestsellery Empiku 2019 – poznajcie laureatów

Jesteście ciekawi, jakie książki nagrodzono?

Kołysankę z Auschwitz Mario Escobara nagrodzono w kategorii literatura piękna.

Kołysanka z Auschwitz - kup na TaniaKsiazka.plDziś czuję się Polakiem. Dziękuję czytelnikom, a także mojej żonie, bo dzięki niej stawałem się lepszym człowiekiem, lepszym ojcem i lepszym pisarzem. Dzisiaj jesteśmy tutaj po to, aby historia opisana w tej książce się nie powtórzyła.

~ Mario Escobar

Mario Escobar

Mario Escobar odbierający nagrodę / źródło: materiały prasowe

Wśród książek z nurtu literatury obyczajowej wyróżniono – a jakże – Kojene 365 dni Banki Lipińskiej.

Kolejne 365 dni - sprawdź w TaniaKsiazka.plChciałabym bardzo podziękować moim fanom, bo zdaję sobie sprawę, że bez was Blanka Lipińska to są dwa wyrazy, które absolutnie nic nie znaczą, a wy sprawiacie, że mogę spełniać marzenia.

~ Blanka Lipińska

Pacjentka Alexa Michaelidesa zdobyła status Bestsellera Empiku 2019 aż w dwóch kategoriach: kryminał, sensacja, thriller oraz audiobook.

Pacjentka - sprawdź w TaniaKsiazka.plNaprawdę, nie spodziewałem się, że wygram tę nagrodę, więc brak mi słów i czuję się trochę jak bohaterka mojej powieści, czyli milcząca pacjentka.

~ Alex Michaelides

Kolejna, już 11. część książkowej serii Andrzeja Maleszki – Magiczne drzewo. Pióro T-rexa – wyróżniono w kategorii książki dla dzieci.

Magiczne drzewo. Pióro T-rexa - sprawdź w TaniaKsiazka.plChciałbym bardzo podziękować czytelnikom, młodym ludziom, którzy czytają magiczne drzewo w Polsce i wielu krajach na świecie, ponieważ są żywym zaprzeczeniem tego, że dzieci nie chcą czytać. To najlepsza widownia na świecie, niezwykle mądra, niezwykle inteligentna i obdarzona olbrzymią wyobraźnią.

~ Andrzej Maleszka

Odkrycie Roku 2019 – literatura

Literackim Odkryciem Empiku 2019 roku okazała się Zimowla Dominiki Słowik. To druga (po także świetnie przyjętym Atlasie: Doppelganger) powieść tej pisarki.

Zimowla - Sprawdź w TaniaKsiazka.plW tej powieści Dominika Słowik buduje na oczach czytelnika świat niby to zwyczajnej miejscowości Cukrówka, pełnej jednak idących z różnych punktów i miejsc w przeszłości historii które ukazują nam całą jej dziwność i niepokój jakim podszyte są losy bohaterów. Świetnie skonstruowana i nieoczywista historia, w której co kilka stron czytelnik jest zaskakiwany i konfrontowany na nowo z tym, co zdawało się już być jasne i oswojone.

~ uzasadnienie nominacji autorstwa Anny Dziewit-Meller

Przypomnę Wam jeszcze, że Dominika Słowik za Zimowlę dostała też Paszport Polityki.

Nagrodzeni w innych kategoriach

Muzyczne Bestsellery Empiku 2019 to:

  • Roksana Węgieldebiutancki album wokalistki, która w 2018 roku wygrała Eurowizję Junior (kategoria pop/rock).
  • Wojtek Sokół – pierwszy solowy album Sokoła (hip-hop).
  • Proceder. Żyj aż do bólu – czyli płyta z kawałkami Chady – soundtruck z filmu Proceder (muzyka filmowa).

Muzycznym Odkryciem Empiku okazała się Ejsa czyli solowa, emocjonalna płyta Hani Raniszewskiej oraz trasa koncertowa promująca właśnie tę płytę.

Filmowe Bestsellery Empiku 2019:

  • Kler Wojciecha Smarzowskiego wyróżniony w kategorii film fabularny.
  • Jak wytresować smoka 3 okazał się najpopularniejszym filmem animowanym.

Z kolei filmowym Odkryciem Empiku 2019 został debiut Bartosza Kruhlika – Supernowa.

Wydarzenie Roku 2019

Na zakończenie gali Ewa Szmidt-Belcarz (prezeska Empiku) wręczyła nagrodę za Wydarzenie Roku 2019. W imieniu Olgi Tokarczuk odebrał ją syn noblistki, bo to właśnie wykład noblowski Czuły narrator oraz efekt Nobla w Polsce był najważniejszym kulturalnym wydarzeniem zeszłego roku.

Zbyszko Fingas - syn Olgi Tokarczuk

Zbyszko Fingas – syn Olgi Tokarczuk / źródło: materiały prasowe

Nas laureaci Bestsellerów i Odkryć Empiku w kategoriach związanych z literaturą nie zaskoczyli ani trochę, a Was? Wszystkim wyróżnionym serdecznie gratulujemy, a Was zachęcamy do tego, żeby sięgnąć po bestsellerowe książki 🙂

Powiązane artykuły:

Bestsellery Empiku 2018 rozdane!