Booker 2017

Booker 2017 dla Amerykanina

Booker 2017The Man Booker Prize, jedna z najbardziej prestiżowych nagród w świecie literatury i najważniejsza nagroda literacka w Wielkiej Brytanii, 17 października została przyznana George’owi Saundersowi za jego powieść Lincoln in the Bardo. W ten sposób po raz drugi z rzędu nagroda powędrowała do Amerykanina (w zeszłym roku otrzymał ją Paul Beatty). Mówiąc szczerze, nie jestem zaskoczona tym, że akurat ta książka otrzymała to prestiżowe wyróżnienie. Od dawna pojawiała się zagranicznych “topkach” najlepszych, najpopularniejszych, najbardziej cenionych przez czytelników książek na świecie. Sprawdźcie, które jeszcze tytuły były nominowane do tej prestiżowej nagrody, niektóre z nich są już na polskim rynku.

 

Lincoln in the BardoZacznijmy od tegorocznego zwycięzcy, George’a Saundersa, który wraz z prestiżowym wyróżnieniem otrzymał także 50 tys. funtów. Książka Lincoln in the Bardo ukazała się na początku tego roku, w lutym. Polscy czytelnicy będą mogli po nią sięgnąć jesienią przyszłego roku. A o czym opowiada?

Booker 2017 dla wyjątkowej książki

Książka jest na swój sposób zupełnie wyjątkowa. Jest praktycznie w całości napisana w formie dialogu, zawiera także fragmenty tekstów historycznych, biografii, listów. Niektóre listy Saunders napisał osobiście. Krytycy literaccy oceniają tę książkę jako nietuzinkową i wychodzącą poza tradycyjny schemat pisania powieści.

Książka została zainspirowana prawdziwym wydarzeniem, które miało miejsce w 1862 roku, kiedy Abraham Lincoln, XVI-sty prezydent USA pochował na cmentarzu swojego 11-letniego syna. Według świadków mężczyzna wielokrotnie później wracał do krypty, aby potrzymać ciało swojego dziecka. Rozstanie z małoletnim synem było dla niego jednym z najbardziej traumatycznych zdarzeń w życiu.

Ta historia zainspirowała Saundersa, który postanowił stworzyć opowieść z punktu widzenia umarłych, którzy są w zawieszeniu między życiem a śmiercią. Oglądamy rzeczywistość z perspektywy duchów postaci, które niedawno odeszły lub są już od dawna martwe, znajdują się w pośrednim niebycie i nie potrafią pogodzić się ze śmiercią. Widzimy, jak obserwują świat w tym małego chłopca, który rozpaczliwie czeka na powrót ojca. Ta opowieść to także podróż przez śmierć, żal i odwieczną walkę dobra ze złem, okraszona typowym dla Saundersa humorem i patosem.

Booker 2017 – inni nominowani już obecni na polskim rynku

Wśród nominowanych do nagrody książek była także nagrodzona Pulitzerem Kolej podziemna Czarna krew Ameryki Colsona Whiteheada. To historia, która opowiada o desperackiej podróży, w którą udaje się para uciekinierów, niewolników z jednej z amerykańskich plantacji. Marzą oni o wolności i zwykłej ludzkiej godności. Jednak ta podróż, zakazanych szlakiem będzie pełna niebezpieczeństw i walki, która wydaje się nie mieć końca.

Kolejną książką nominowaną do nagrody, która już jest na polskim rynku jest tytuł Time Swing Zadie Smith. Ta autorka już zaistniała na arenie światowej literatury inną wysoką ocenianą książka Białe zęby, uznaną przez BBC za jedną z najlepszych książek XXI wieku.

Powiązane: 6 TYTUŁÓW Z LISTY NAJLEPSZYCH KSIĄŻEK XXI W WG BBC – CZĘŚĆ 1

Time Swing to opowieść o dwóch przyjaciółkach, które łączy miłość do tańca, jednak każda z nich inaczej postrzega swoją pasję. Jedna jest utalentowaną tancerką, z kolei druga uwielbia obserwować taniec, rytm, jest zafascynowana samym ruchem, który składa się na taniec i jego pięknem. Okazuje się, że z czasem wielka przyjaźń się kończy i każda z przyjaciółek podąża własną drogą. Po latach jedna z nich zrealizuje swoje marzenia związane z tańcem, a druga będzie asystentką znanej gwiazdy. Ich życie będzie jednak dalekie od ideału.

Ogromną zaletą książki jest zwrócenie uwagi autorki na fakt, że taniec nie zaczyna się i nie kończy na parkiecie, całe życie jest tańcem, a jego rytm wyznaczają różne zdarzenia.

 

 

Wkrótce na polskim rynku ukaże się jeszcze jedna książka z listy nominowanych: 4 3 2 1 Paula Austera. Premiera zaplanowana jest na początek przyszłego roku (luty).

Część informacji pochodzi z artykułu: https://www.theguardian.com/books/2017/oct/17/man-booker-prize-2017-second-american-author-george-saunders-lincoln-in-the-bardo