Borka i Sambor - Mieszko

Jak opowiadać najmłodszym historie? Najlepiej za pomocą barwnych obrazów. A co jeśli potraktować tę poradę dosłownie? Wtedy mamy smocze jajo, podróże w czasie i niezwykłych bohaterów, którzy przeteleportują nas w czasie – a wszystko to w komiksie Borka i Sambor – Mieszko.

Borka i Sambor - Mieszko. Komiks znajdziesz na TaniaKsiazka.pl

W komiksie nie zabraknie miejsca na twórczość własną 🙂 Stwórz własną opowieść o Borce i Samborze! Fot. A. Alimowska

Historia dla najmłodszych

No dobrze, ale dlaczego akurat czasy księcia Mieszka? Seria Borka i Sambor jest projektem, który powstał z ramienia Muzeum Początków Państwa Polskiego w ramach programu edukacyjnego Się zaczęło w Polsce Piastów.

Tom Mieszko to kontynuacja przygód dzielnej ekipy podróżników, która przeżywa niezwykłe przygody w czasach dynastii Piastów. Dorzućmy do tego odrobinę magii i niezwykłych splotów zdarzeń i mamy przepis na wciągającą serię dla dzieci!

Czy najmłodszym Czytelnikom można ze zrozumieniem przekazywać naukową wiedzę historyczną? I czy muzeum musi kojarzyć się im jedynie z nie zawsze najbardziej ekscytującym elementem szkolnych wycieczek?

Muzeum Początków Państwa Polskiego udowadnia, że chcieć to móc, a zawsze ciekawe świata dzieci są fantastycznymi słuchaczami i odbiorcami historii. 🙂 Wystarczy jedynie stworzyć fascynującą narrację i pamiętać, że historia jest dla każdego!

Borka i Sambor - Mieszko

Fot. A. Alimowska

Borka i Sambor – Mieszko

Co tym razem czeka na naszych dzielnych bohaterów? Wydawałoby się, że po pokonaniu smoka i zdobycia magicznego jaja już nic nie może ich zaskoczyć. Niemniej jednak nasi młodzi podróżnicy zostali bez jakiegokolwiek środka transportu. Niewątpliwie czeka ich więc naprawdę długa podróż do domu…

Będzie ona obejmowała zarówno podróże w czasie, ucieczkę przed nieprzychylnymi mieszkańcami grodu, jak i spotkanie z młodym następcą tronu. Ponadto rudowłosi bliźniacy zaliczą starcie z lokalnymi chuliganami, którzy zwęszą łatwy sposób na dorobienie się porywając młodego syna władcy oraz chętnymi na wejście w posiadanie magicznego jaja.

Zaś wszystko to na drodze do znalezienia sposobu powrotu do ich rodzinnych stron. Czy uda im się bezpiecznie przetransportować smocze jajo? Jak wielu przeciwników stanie im na drodze i ponadto, jaką rolę odegra w ich podróży spotkanie młodego księcia Mieszka I?

Borka i Sambor - Mieszko. Komiks znajdziesz na TaniaKsiazka.pl

Fot. A. Alimowska

Jak opowiadać najmłodszym historię? Właśnie tak!

Komiks opowiadający o przygodach Borki i Sambora to fantastyczna przygoda, nie tylko dla najmłodszych. Sama z ogromną przyjemnością wybrałam się w podróż do początków Państwa Polskiego i kibicowałam młodym podróżnikom.

Dzięki łączeniu elementów magicznych wraz z faktami historycznymi powstaje przepis na bezsprzecznie wciągającą fabułę. Zaś dzięki temu, że opowieść ma formę barwnego i pięknie ilustrowanego komiksu, mogą sięgać po nią nawet Ci, którzy z dłuższymi ścianami tekstu bywają na bakier.

Borka i Sambor - Mieszko. Komiks znajdziesz na TaniaKsiazka.pl

Fot. A. Alimowska

Karol Kalinowski we wspaniały sposób połączył kreskówkowy styl z linią fabularną, a Elżbieta Żukowska magię słowiańskich wierzeń z kanwą zapisów historycznych.

Narracja powieści ma niezwykle dynamiczną formę i nie brak w niej elementów komizmu. Dzięki temu komiks pochłania się w zawrotnym tempie i ma się ochotę na więcej. 🙂

Dlatego jeśli macie ochotę przenieść się w magiczny świat opowiadania Borka i Sambor – Mieszko lub sprawdzić jakie przygody spotkały młodych bohaterów wcześniej, serię przygód z grodu Piasta znajdziecie tutaj.

Ania ocenia:
 • 10/10
  Jak mocno książka mnie wciągnęła? - 10/10
 • 10/10
  Jak oceniam aspekt wizualny wydania? - 10/10
 • 10/10
  Czy warto przeczytać tę książkę ponownie? - 10/10
 • 10/10
  Czy bohaterowie wzbudzili sympatię? - 10/10
10/10

Fragment recenzji

Czy najmłodszym Czytelnikom można ze zrozumieniem przekazywać naukową wiedzę historyczną? I czy muzeum musi kojarzyć się im jedynie z nie zawsze najbardziej ekscytującym elementem szkolnych wycieczek?

Muzeum Początków Państwa Polskiego udowadnia, że chcieć to móc, a zawsze ciekawe świata dzieci są fantastycznymi słuchaczami i odbiorcami historii 🙂 Wystarczy jedynie stworzyć fascynującą narrację i pamiętać, że historia jest dla każdego!