Centrum literackie ku czci Tolkiena? Aktorzy zbierają fundusze Centrum Literackie ku czci Tolkiena

Gdyby ktoś obudził Cię w środku nocy i zapytał: „Kto napisał Hobbita i Władcę Pierścieni?„- jestem przekonana, że bez sekundy wahania odpowiedziałbyś: „Tolkien”. Myślę, że dokładnie taką odpowiedź dałaby większa część populacji naszego globu. A przynajmniej mam taką nadzieję. J.R.R. Tolkien to bowiem najdoskonalszy autor powieści fantastycznych, jakiego ta ziemia nosiła. Tworzył niesamowite złożone światy tętniące życiem, olśniewające różnorodnością postaci, a nawet zadziwiające autorskim językiem. Jego nieśmiertelne historie ze Śródziemia fascynują kolejne pokolenia, przybierając również wizualne – kinowe, telewizyjne, teatralne – formy. Teraz w jego dawnym domu ma powstać centrum literackie ku czci Tolkiena. Artyści, m.in. aktorzy znani z ekranizacji najsłynniejszych powieści pisarza, rozpoczęli zbiórkę funduszy na ten cel. Potrzeba aż 4,5 miliona funtów!

Centrum literackie ku czci Tolkiena

Centrum literackie ku czci Tolkiena w jego własnym domu

Sir Ian McKellen, Martin Freeman, John Rhys-Davies, Sir Derek Jacobi, Annie Lenox oraz inne znane i lubiane postaci ze świata artystycznego postanowili wesprzeć szczytny cel. W tym celu zaangażowali się w zbiórkę funduszy potrzebnych do zakupu domu, w którym ma powstać centrum literackie ku czci Tolkiena. Wybór budynku nie jest przypadkowy, bowiem jest to dom, w którym pisarz mieszkał przez 17 lat za czasów obejmowania stanowiska profesora literatury staroangielskiej w jednym z kolegiów Uniwersytetu Oksfordzkiego.

I tak oto zwykła zabudowa mieszkalna zwróci teraz na siebie uwagę całego świata i każdy dobrze zapamięta adres: 2o Northmoor Road w Oxfordzie. Koszta związane z zakupem domu i prace z wiązane z przekształceniem go w centrum literackie oszacowano na 4,5 miliona funtów! Biorąc pod uwagę tę kosmiczną sumę, apel o wsparcie skierowano do fanów z całego świata: „Nie możemy tego osiągnąć bez wsparcia międzynarodowej społeczności fanów Tolkiena, naszej drużyny fundatorów” – powiedział Ian McKellen w filmie promującym zbiórkę pieniędzy.

20 Northmoor Rd, Oxford

To niewiarygodne, biorąc pod uwagę znaczenie Tolkiena, że nigdzie na świecie nie ma żadnego ośrodka jemu poświęconego” mówi w filmie John Rhys-Davies. Dlatego wspaniałą wieścią jest ta, że gdy nieruchomość została wystawiona na sprzedaż, brytyjska pisarka Julia Golding (Żeglując między światami) wpadła na pomysł, by stworzyć w niej centrum literackie ku czci Tolkiena. To tutaj bowiem pisarz napisał Hobbita oraz dwie pierwsze części serii Władca Pierścieni: Bractwo Pierścienia i Dwie wieże. To miejsce powinno zatem służyć pracy twórczej i inspirować kolejne pokolenia pisarzy, filmowców i innych artystów.

Jest szansa, że uda się zebrać potrzebną sumę. W końcu fanów prozy mistrza są na całym świecie miliony. Będzie o tyle łatwiej, że Julia Golding przekonała wiele osób związanych z pisarzem, by przyłączyli się do apelu o wpłaty na ten cel. Zrobiła jeszcze jedną rzecz – wynegocjowała z właścicielem nieruchomości, by na trzy miesiące wstrzymał sprzedaż przez pośredników. Dom uległ zmianie i nie wygląda już tak, jak wtedy, gdy J.R.R. Tolkien mieszkał tu wraz z rodziną. Jednak sześć dużych pokoi na piętrze, salon o powierzchni 27 metrów i duży ogród to bardzo dużo przestrzeni, na której mogą się dziać literackie i artystyczne cuda.

Zbiórka na Centrum literackie ku czci Tolkiena

Centrum literackie ku czci Tolkiena

https://www.facebook.com/ProjectNorthmoor/

Zebranie tak ogromnej sumy to naprawdę ogromne wyzwanie. Samo kupno domu to wydatek rzędu 4 milionów funtów, a oszacowane koszty koniecznego remontu wyniosły 0,5 miliona. Jednak przy połączeniu sił – jest szansa, że uda się zebrać potrzebną kwotę. Pieniądze można wpłacać poprzez stronę internetową www.projectnorthmoor.org do 15 marca 2021 roku. Ty też możesz to zrobić, nawet teraz.

Za datki przewidziane są również małe gratyfikacje: za darowizny w wysokości 20 funtów darczyńcy otrzymają specjalny certyfikat potwierdzający wsparcie projektu (myślę, że mogliby również pomyśleć o dodaniu elfickich lembasów). Natomiast te dużo większe kwoty uprawniają do umieszczenia swojego nazwiska na ścianie. Co więcej – za wpłatę powyżej 200 tysięcy funtów możesz zostać patronem jednego z pokoi! Sam przyznasz, że na taki cel warto poświęcić oszczędności życia ;).

Jest jeszcze jeden sympatyczny plan, związany ze zbiórką. Jeśli  na konto wpłynie więcej pieniędzy, powstanie z nich fundusz stypendialny. Ale to nie wszystko! Jest plan, by na końcu ogrodu wybudować domek Bilbo Bagginsa, altanę na drzewie i legowisko Smauga dla palaczy fajeczki. Organizatorzy zbiórki pomyśleli o wszystkim, przewidując również czarny scenariusz. W wypadku zakończenia kampanii niepowodzeniem wszystkie pieniądze zostaną przeznaczone na promowanie twórczości J.R.R. Tolkiena. To, co? Przyłączasz się do zbiórki?*

Jeśli masz ochotę odświeżyć sobie znane już powieści mistrza lub przeczytać dzieła, z którymi wcześniej nie miałeś styczności, zapraszam Cię w to miejsce.

Powiązane artykuły: